Wynajem czy kupno mieszkania – co wybrać?

Kwestia większej opłacalności wynajmu lub kupna mieszkania potrafi podnieś temperaturę każdej rozmowy. Oba rozwiązania mają swoich zwolenników i niewątpliwe zalety. Nie można jednak orzec, że możliwe jest jednoznaczne stwierdzenie, które z nich jest lepsze, gdyż optymalną decyzję da się jedynie podjąć na podstawie analizy własnych potrzeby i możliwości. Kiedy więc warto wynająć mieszkanie, a kiedy lepsze okaże się jego kupno?

Kiedy wynająć mieszkanie?

Dla studenta wynajem mieszkania to z pewnością dobra decyzja, a często konieczność, jeśli nie uczy się w rodzinnym mieście. Z wynajmu korzysta jednak bardzo wiele innych osób, które traktują go jako świetne tymczasowe rozwiązanie. Przeprowadzka do nowego miejsca staje się możliwa praktycznie dla każdego, kto dysponuje w miarę stabilnym źródłem dochodów. Na zakup wyłożyć trzeba natomiast niebagatelną sumę lub po prostu wziąć kredyt, w którego wyborze pomaga ranking https://finanse.rankomat.pl/kredyty/hipoteczne/, a nie każdy może sobie na to pozwolić.

Zwolennikami wynajmu mieszkania są również osoby pracujące mobilnie, często przemieszczające się i podróżujące, a więc na przykład freelancerzy, którzy mogą działać z każdego miejsca na ziemi, a przy okazji zwiedzać i poznawać. Również ludzie, którzy nie mają rodziny i podczas podejmowania jakiejkolwiek są w pełni niezależni, często stawiają na wynajem. Zaletą wynajmu jest to, że nie jesteś przywiązany na stałe do danego miejsca, jak w przypadku posiadania nieruchomości, ale stosunkowo łatwo wypowiesz umowę i zmienisz lokum. Co więcej, w takiej sytuacji nie musisz martwić się o większe naprawy, remonty czy wymianę zepsutych sprzętów, wszystkie te obowiązki spoczywają na barkach właściciela stancji.

Podobnie jest z ewentualnymi problemami w sąsiedztwie – jeśli przeszkadza Ci np. zachowanie innych mieszkańców i nic nie udaje się z tym zrobić, wyprowadzka do innego mieszkania jest zdecydowanie prostsza niż rozwiązanie problemu, gdy posiadasz własny lokal. Z drugiej jednak strony nie możesz pozwolić sobie na zbytnią ingerencję w wygląd czy styl mieszkania, co przekłada się z pewnością na wygodę i poczucie komfortu. Warto także zaznaczyć, że comiesięczne koszty są dosyć spore, choć i to zależy od lokalizacji czy standardu mieszkania, jaki wybierzesz. Tak czy inaczej, wiele osób argumentuje, że opłaty można by zamienić na stosownie rozłożone raty kredytu, po których uregulowaniu posiadałbyś cenną nieruchomość na własność.

Kupno mieszkania

Mieszkanie warto kupić, jeśli posiada się rodzinę i pragnie się zapewnić jej maksymalne poczucie bezpieczeństwa i niezależność. Wynajmowanie lokum może okazać się kłopotliwe, ponieważ nie będziesz mógł dowolnie zarządzać dostępnym wyposażeniem, a w sytuacji nagłego wypowiedzenia umowy przez właściciela znajdziesz się z całą rodziną w bardzo niekomfortowej sytuacji i szybko będzie trzeba szukać zastępczego mieszkania. Zakup lokalu jest bardzo dobrym pomysłem, jeśli zależy Ci na posiadaniu własnej przestrzeni, urządzonej zgodnie z Twoimi potrzebami i preferencjami estetycznymi. Decyzja o kupnie konkretnego lokum powinna być przemyślana i podjęta na podstawie chęci osiedlenia się na stałe w danym miejscu.

Wiele osób kupuje mieszkanie, żeby ulokować środki w nieruchomości i zarabiać na wynajmowaniu. Trzeba zdawać jednak sobie sprawę, że inwestycja najpierw będzie się zwracała – jeśli znajdziesz wynajmujących – a Ty jako właściciel odpowiadać będziesz za wszelkie prace naprawcze, remontowe czy wymianę zużytego sprzętu, co również generować będzie koszty. Więcej informacji i porad finansowych oraz ofert aktualnych kredytów znajdziesz w serwisie https://finanse.rankomat.pl/.

Skip to content