Wydał pół miliona na dawną kopalnię piachu. Liczył na zyski, a ma duży problem

Firma „Trans Maj” od 5 lat zabiega o zgodę na rekultywację dawnej kopalni piachu przy użyciu 1 mln ton łupka. Burmistrz, starosta i miejscowe organizacje ekologiczne są temu przeciwne. W tej sytuacji inwestor zaproponował im, aby odkupili od niego wyrobisko i zagospodarowali tak, jak im się spodoba.

W ciągu ostatnich lat Józef Majewski, właściciel „Trans-Maj”  kilkakrotnie występował do starosty o wydanie decyzji rekultywacyjnej. Ten konsekwentnie odmawiał, a inwestor odwoływał się Samorządowego Kolegium Odwoławczego, które przesłało sprawę do ponownego rozpatrzenia. W końcu starosta bez porozumienia z właścicielem wydał zgodę na rekultywację polegającą już nie na wypełnieniu wyrobiska łupkiem z Bogdanki, ale na urządzeniu tam ścieżki dydaktyczno-przyrodniczej.

Majewski znowu się odwołał. Tym razem SKO też uchyliło tę decyzję, ale już nie skierowało jej do ponownego rozpatrzenia. Wyznaczyło rolny kierunek rekultywacji poprzez wypełnienie wyrobiska łupkiem.  Starosta nie może się już odwołać. W ciągu 30 dni ostateczną decyzję SKO może jeszcze zaskarżyć tak zwany czynnik społeczny, czyli organizacje pozarządowe.

– Czy kupując dom można pozwolić, żeby ktoś inny ustawiał w nim meble lub decydował, że ma to być na przykład restauracja bądź inny przybytek? – pyta Majewski.

Kiedy kupował kopalnię nawet mu do głowy nie przyszło, że jego kosztem ktoś będzie oczekiwał, że zamiast wypełnić założony biznes plan, urządzi tam przyrodniczy zakątek.

Majewski zapłacił za dawna kopalnię pół miliona złotych. Od początku nie ukrywał, przy użyciu jakiego materiału zamierza ją zrekultywować. Odbierając łupek z Bogdanki miał na tym zarabiać, utrzymując firmę i pracowników. Poprzedni burmistrz, który mu tę działkę sprzedał miał poręczyć słowem honoru, że będzie to możliwe. Później zmienił front i negatywnie zaopiniował plany przedsiębiorcy. Rzecz w tym, że wydanie zgody na rekultywację należało nie do niego, lecz do starosty. Tak poprzedni, jak i obecny nie wyrazili na to zgody. Tym bardziej, że perspektywa zwiezienia do wyrobiska w granicach miasta 1 mln ton łupka przestraszyła włodawian. Miejscowe stowarzyszenia proekologiczne, w tym Społeczny Komitet Mieszkańców Miasta „Stop dla łupka we Włodawie” pod petycją przeciwko temu przedsięwzięciu zebrały 1250 podpisów (Włodawa ma ok. 13 tysięcy mieszkańców). Burmistrz i starosta nie mogli tego zbagatelizować.

– Nie dziwię się, że mieszkańcy boją się kopalnianych odpadów – powiedział nam już wcześniej Andrzej Romańczuk, starosta włodawski. – Tym bardziej, że wyrobisko znajduje się w sąsiedztwie ujęcia wody dla całego miasta.

Dalszą część wiadomości znajdą Państwo na stronie Dziennika Wschodniego.

34 komentarzy "Wydał pół miliona na dawną kopalnię piachu. Liczył na zyski, a ma duży problem"

  1. Gdzie była Pani Wołoszun przez 18 lat !!! Dlaczego Pani NIE PROTESTOWAŁA gdy Pani partyjny kolega z PiS (były Wojewoda – Waldemar Dudziak) wydawał koncesje w 2000 i pozwolił na rekultywacje ODPADAMI Z BOGDANKI !!!

  2. Mi_się_należy | 27 lutego 2018 at 16:45 |

    Moim zdaniem, powinien te pół miljona oddać mieszkańcom Włodawy.

  3. Władze miasta i powiatu powinni złożyć się i odkupić tą byłą kopalnię i pozwolić na zasypanie odpadami powstałymi przy remontach domów mieszkań gdyż Gminny Związek Celowy nie chce przyjmować tych odpadów u siebie i każe wozić do lublina.

    • Ciekawe w jaki sposób i czym zasypywano “dziurę” naprzeciwko Szkoły Podstawowej nr 3 przy zbiegu ul. Sierpińskiego i Korolowskiej we Włodawie na działce bodajże wspólnoty lub spółdzielni mieszkaniowej.

  4. Niech wozi.Tylko niech Inspekcja poważy przeładowane samochody. Sypnie kilka kar to sam zrezygnuje.Skoro september oboiecał to niech dotrzyma słowa i zabierze na swoją posesję.

  5. Względnie dobra droga z Włodawy do Lublina może różnie “wyglądać” po takiej rekultywacji byłej kopalni. Podejrzewam że dużo szybciej niż maksymalny czas wskazany w decyzji SKO trwałby cały proces. Mające się odbyć w tym roku wybory samorządowe i rozpoczęta już nieoficjalnie kampania wyborcza zaogni tylko sytuację. Dużo krzyków i akcji nie ważne jakiej partii tylko nabija im kapitał wyborczy a i tak za działania poprzedniego burmistrza zapłaci obecna i ew przyszła ekipa. Ponownie będzie się zrzucać winę na poprzedników że to oni źle zarządzali i na nic więcej nie ma pieniędzy bo taki stan zastali po objęciu stanowiska. Już w internecie pojawiły się filmy z drona obrazujące “jakieś” prace ciężkiego sprzętu na placu po byłej kopalni. W naszym mieście drastycznie wzrasta średnia wieku mieszkańców. Nowe firmy zakładane z dotacji PUP po okresie wskazanej w umowie są likwidowane. Emeryci i renciści nie utrzymają takiego obciążenia. Pytam się dlaczego władze lokalne mające wpływ na planowanie przestrzenne nie wprowadzają obowiązku np. przygotowania dróg dojazdowych przez inwestorów wielkopowierzchniowych. Np ul. Wyrykowska, Lubelska inne. Pobudowane centra handlowe a nie oddane do użytku jak np. przy Biedronce – brak wpływu z podatku od powierzchni użytkowej. Ogromne powierzchnie w Orchówku z przydziałem mocy elektrycznej i zapleczem kolejowym a tu wyznaczane są miejsca pod strefę ekonomiczną przy beznadziejnej drodze w stronę Korolówki. Posłowie ekipy rządzącej tylko organizują wiece poparcia z przywożoną widownią w autokarach a nawet nie rozmawiają z lokalnymi władzami o naszych problemach ew odrzucając propozycje zmian w sejmie. (Ostanie głosowanie w sprawie Zbereża i wizyta premiera Morawieckiego we Włodawie). Proszę porównać dostęp do lekarzy specjalistów w takim Urszulinie.
    ZWRACAM SIĘ Z PROŚBĄ DO PRZEDSTAWICIELI WSZYSTKICH LOKALNYCH POLITYKÓW ABY USIEDLI PRZY WSPÓLNYM STOLE I ROZPOCZĘLI ROZMOWY O LOKALNYCH PROBLEMACH I MOŻLIWOŚCI ICH ROZWIĄZANIA. SYTUACJA ROBI SIĘ TRAGICZNA A HISTORIA POKAZUJE ŻE TYLKO W CIĘŻKICH CZASACH POTRAFILIŚMY SIĘ ZMOBILIZOWAĆ I SCHOWAĆ DO KIESZENI SWOJE AMBICJE POLITYCZNE.

  6. hm a może jeszcze aqua park i lotnisko hehe lądowisko dla helikopterów już jest.

  7. A może jeszcze aqua park i lotnisko hehe lądowisko dla helikopterów już jest.

  8. Antek nie przesadzaj bo Cię na starostę wybierzemy 😉

  9. Szarlej | 1 marca 2018 at 16:13 |

    Ech gdzie te szalone lata 90te gdy maluczkim przed wyborami ściemniało się o budowaniu przez Michaela Jacksona parku rozrywki nad Bugiem. Teraz tylko bieda tematy, nudne przejście, strefy ekonomiczne… Kłamcie z polotem chłopaki i nieliczne dziewczyny.

  10. Drogi Antku.
    Mądrze piszesz, ale pokazałeś tylko złą stronę Włodawy. We Włodawie są oczywiście emeryci i renciści, ale jest też spora grupa młodzieży i osób w wieku produkcyjnym. Mój znajomy próbował rozkręcić mały interes we Włodawie i ku swojemu zaskoczeniu nie znalazł pracowników. Proponował pewnie troszkę mniejsze pieniądze, ale okazało się, że wiek produkcyjny to bez 3000 netto nie będzie pracować, bo w domu jest 5 dzieci i podobne pieniądze co miesiąc wyciąga. Zobacz natomiast jak miasto się zmieniło i co właściwie zostało już zrobione: mamy basen, super mosir, kino, szkołę muzyczną, zrobione ulice (remontów zawsze będzie za mało), współpracę władz miasta i powiatu, ciekawe perspektywy (rewitalizacja, strefa ekonomiczna i wiele innych), mamy kulturę na wysokim poziomie (Festiwal III Kultur), jesteśmy jako włodawianie serdeczni dla gości, dobrze się u nas czują, często tu wracają. Jedyne co mogłoby zmienić sytuację na lepszą to zainteresowanie się posłów i partii rządzącej wspieranie właśnie takich miasteczek jak Włodawa. Tutaj ludzie mieliby ogromną satysfakcję z różnych przedsięwzięć, których nie udało się wykonać tylko z powodu blokady “na górze”. Antku, rozmowy zapewne trwają cały czas, choć wiem, że czasem na rozwiązanie trzeba po prostu poczekać. A my róbmy wszystko by się spełnić właśnie tu, we Włodawie.

  11. Anonim mam wrażenie, że ty to antek i sam z sobą dyskutujesz 😉 jak nic zaczynamy wiec wyborczy. Jeszcze dodaj iż do lasów powróciły wilki, orły bieliki i jastrzębie. Powiat mlekiem i miodem płynący 🙂 a jedność i pokój przenika nas wszystkich..

  12. Nie tylko w naszym mieście bardzo dużo osób pracuje za najniższą krajową pensję a nieliczni mają dużą gromadkę aby korzystać z tak dużego socjalu. Problemem jest czesto wywalczyć zarobione pieniądze. Mówisz że ludzie nie chcą pracować za mniej niż 3000 to co powiesz o ludziach którzy ciężko pracowali za obiecane 10 zł za h przy segregacji odpadów w jednej z lokalnych firm i zostali sie z niczym lub o pracownikach państwowych ktorzy te minimum 2100 brutto maja już z premią a mają przepracowane nawet 20 lat. Miasto utrzymuje sie z podatków i opłat lokalnych a dużą cześć idzie na np oświatę gdzie nieliczni nauczyciele pracują te 40 godz tygodniowo. Prawo jakie mamy takie jest. Jak jest tak dobrze czemu jest tak źle. Czy uczniowie płacą podatki a jak musisz wybierać między rachunkiem za prąd a basenem lub kinem to już jest co innego. Nie każdy może skorzystać z pomocy np MOPSu a i we Włodawie jest dużo ludzi honorowych.

  13. Antek. Najprościej więc wyjechać z Włodawy mając wrażenie, że gdzie indziej jest lepiej. I tu Ciebie zaskoczę, bo wszędzie jest podobnie. Dlatego sugeruje patrzeć bardziej optymistycznie.

    • Najprościej jest uciec i problemy zamieść pod dywan. Trzeba być realistą i starać się rozwiązać problemy. To urzędnicy realizując wytyczne czy to władz lokalnych czy krajowych w formie decyzji administracyjnych tworzą naszą rzeczywistość. Od początku działalności radni jedynie składają wnioski o budowę, remont ew likwidację czegoś w naszym mieście. Brak jest zasadniczego pytania ZA CO TO ZROBIĆ, JAK POZYSKAĆ PIENIĄDZE – bez odpowiedzi nic z tego na dłuższą metę nie będzie. Czy któryś z radnych ew burmistrzów wystąpił z wnioskiem o obniżenie diety lub wynagrodzenia (nie ważne jakie pobierają kwoty bo za darmo też zgodnie z prawem nie może pracować). Ich praca powinna być społeczna dla nas a nie tylko służyć reperowaniu własnego domowego budżetu.

  14. A ci blokują Cu “na górze”. Zakładam, że to przejście graniczne we Włodawie, a kolejowe w Orchówku?

  15. miasto sprzedało niech teraz miasto odkupi

  16. ekonomista | 3 marca 2018 at 17:16 |

    Facet kupił za 500 tys. lat temu 6.
    Zatem:
    + odsetki 153 259,12 zł po opodatkowaniu https://www.bankier.pl/narzedzia/zysk-z-lokaty)
    + koszty (bo ktoś – Adwokat – pewnie mu to prowadził) – około 50 tys.
    RAZEM 703 359,12 zł (minimum bez kosztów innych)

    Chcecie zapłacić facetowi 700 tys. ?

  17. A czy na pewno kupił piaskowanie za pół miliona.Może za 100 tyś. September powinien sie z tego działania wytłumaczyć. Dlaczego sprzedał piaskownie

  18. Niech właściciel opublikuje fakturę zakupu

  19. CZEMU LUBKA Z BOGDANKI NIE ZAWIEZIE SOBIE DO DOMU NA PODWÓRKO

  20. NIE DLA ŁUBKA Z BOGDANKI

  21. Przeciez w maju 2016 roku, wodzirej wydał pozytywna opinię na zwóz łupka i wówczas opinia mieszkańców o pozwolenie na zwózkę nie była mu do niczego potrzebna, tak jak nie potrzebna jest mu przy zatrudnianiu swoich.
    Lecz może w tym przypadku miał wizję, by na tym łupku wybudować amfiteatr, bo przecież lokalizacja obok włodawki mu nie pasowała i oddał miliony złotych, z których bardzo ucieszył się Parczew.

    • inwestor | 4 marca 2018 at 11:36 |

      Jureczku nie przejmuj się komentarzami na elbi. Przyjadę do ciebie do Adampola i może razem znajdziemy tam jakieś fajne miejsce na łupek skoro nie pozwalają go zwieść do kopalni piasku.

  22. Krzysiu, faktem jest wydanie zgody na składowanie łupka przez twojego pracodawce i przewodniczącego struktur SLD.

  23. Zgadzam się z poprzednikami.
    Żądamy opublikowania umowy sprzedaży !!!
    Panie Burmistrzu to do Pana !!!

  24. towarzysze | 4 marca 2018 at 15:58 |

    To na spotkaniu SLD, przewodniczący nie pokazał Wam tej umowy? Przecież jako radny uczestniczył w sprzedaży tego terenu, a później już jako wodzirej wydał zgodę na zwiezienie łupka. To nie ściemniajcie, tylko podejmijcie wspólnie decyzję, co ma Wasz przewodniczący teraz zrobić. Nie musiał wydawać pozytywnej decyzji i miałby spokój, ale tylko udowodnił tym posunięciem, ze nie ma o niczym pojęcia, więc macie teraz problem, nie wspominając już o wycince drzew i związanym z tym sprzeciwem mieszkańców.

  25. Internet Telewizja Włodawa

Możliwość komentowania jest wyłączona.

Skip to content