Wybór szczoteczki sonicznej dla dziecka

Szczoteczka soniczna to urządzenie, które w ostatnich latach zyskuje coraz większą popularność. Zawdzięcza to swojej skuteczności w oczyszczaniu jamy ustnej, a także swojemu bezpiecznemu działaniu. Producenci szczoteczek sonicznych tworzą również modele przeznaczone tylko i wyłącznie dla dzieci. Czym poparty powinien być wybór szczoteczki sonicznej dla dziecka? Zachęcamy do lektury naszego artykułu.

Szczoteczka soniczna zaliczana jest do grupy szczoteczek elektrycznych, których najważniejszym elementem jest wbudowany w rękojeść silniczek. To urządzenie przeznaczone do pielęgnacji jamy ustnej, które wyróżnia się zastosowaną w nim technologią fal dźwiękowych. Podczas pracy szczoteczki sonicznej cząsteczki śliny, wody i pasty do zębów łączą się ze sobą, a powstałe w wyniku tego zjawiska mikropęcherzyki docierają nawet do trudno dostępnych miejsc w jamie ustnej, oczyszczając je z płytki nazębnej, osadów i resztek pokarmowych.

Jak działa szczoteczka soniczna do zębów?

Częstotliwość ruchów sonicznych może wynosić powyżej 260 Mhz, co odpowiada 96 000 ruchów wykonywanych przez główkę czyszczącą w ciągu minuty. Szczoteczki soniczne wyposażone są w kilka trybów pracy o różnym przeznaczeniu, takich jak codzienne czyszczenie, delikatne czyszczenie, wybielanie, polerowanie szkliwa itd. Ponadto posiadają również funkcje usprawniające cały proces szczotkowania zębów. To chociażby czasomierze, czujnik siły nacisku, wskaźnik zużycia włosia, możliwość połączenia się z aplikacją w smartfonie itd. Warto wspomnieć także o końcówkach, które należy wymieniać po upływie około dwóch miesięcy.

Szczoteczka soniczna to urządzenie przeznaczone nie tylko dla dorosłych. Producenci tego typu przyrządów tworzą również modele dla dzieci. Takie szczoteczki muszą jednak wyróżniać się ściśle określonymi cechami, o których przeczytasz poniżej. Warto też sprawdzić ranking szczoteczek dla dzieci, gdzie opisane i przedstawione są najpopularniejsze modele urządzeń.

Cechy szczoteczki sonicznej dla dziecka

Szczoteczka soniczna dla dzieci powinna posiadać następujące cechy:

  • delikatne tryby pracy
  • kolorową obudowę, która będzie zachęcała do częstego mycia zębów
  • mniejszą i odpowiednio wyprofilowaną rączkę, dzięki której urządzenie lepiej spoczywa w dłoni dziecka
  • możliwość połączenia się z aplikacją mobilną, która pozwala na monitorowanie całego procesu szczotkowania zębów
  • mniejszą główkę czyszczącą, która dopasowana jest do niewielkiej buzi dziecka
  • mniejszą liczbę ruchów wykonywanych przez minutę pracy
  • timery, które pilnują właściwego czasu szczotkowania zębów
  • miękkie włókna, które nie podrażniają dziecięcych dziąseł.

Szczoteczka soniczna dla dziecka – od kiedy?

Na rynku szczoteczek sonicznych znajduje się wiele modeli przeznaczonych już nawet dla niemowlaków. Niektórzy specjaliści uważają jednak, że warto wstrzymać się z zakupem takiego urządzenia do momentu, gdy dziecko ukończy trzeci rok życia. Dlaczego? To proste. Maluchy w tym wieku  posiadają ograniczone zdolności motoryczne.

W okresie, gdy Twojemu dziecku wyrzynają się pierwsze ząbki mleczne, ich pielęgnacja powinna polegać na przemywaniu dziąseł kawałkiem gazy zwilżonej wodą. Jeśli zdecydujemy się na kupno szczoteczki sonicznej dla dziecka, początkowo powinniśmy brać czynny udział w szczotkowaniu jego ząbków. Dzięki temu pomożemy mu w szybkiej nauce i utrwaleniu właściwych nawyków higienicznych.

Jaką szczoteczkę soniczną dla dziecka wybrać?

Zastanawiasz się, jaką szczoteczkę soniczną dla dziecka wybrać? W pierwszej kolejności zwróć uwagę na tryby pracy danego urządzenia. Główka czyszcząca powinna poruszać się w nich z mniejszą prędkością. Bardzo ważna jest również obecność końcówek z delikatnymi włóknami w zestawie. Dodatkowo obudowa szczoteczki sonicznej przeznaczonej dla dziecka powinna wyróżniać się atrakcyjnymi kolorami, które zachęcą do regularnego szczotkowania zębów. Najpopularniejsze marki produkujące szczoteczki soniczne dla dzieci to chociażby Smilesonic, Philips Sonicare czy Seysso. Każda z nich oferuje urządzenia wysokiej jakości.

Skip to content