Bardzo ważną rzeczą chyba w każdej rodzinie są przekazywane z pokolenia na pokolenie pamiątki. Czasem są one pretekstem do wspomnień i dyskusji o życiu naszych przodków. Czasem stają się amuletami, które gwarantować mają pomyślność domu i rodziny. Na długo zanim zyskają one wartość muzealną, stają się bezcenne pod względem sentymentalnym. Osobną kategorią są fotografie, dzięki którym możemy dowiedzieć się jak wyglądali i jak żyli nasi przodkowie.
Próbą krótkiego podsumowania takich przedmiotów jest wystawa prezentowana w naszej Galerii Na Piętrze „Historia zapisana w rodzinnych pamiątkach. Dokumenty życia społecznego 1939-1989”, której otwarcie odbyło się 16 marca 2017 r. Gości powitali – kapitan bibliotecznego statku Dyrektor Jacek Żurawski, oraz dzieląca z nim dowodzenie na czas wernisażu, Komendant Środowiskowego Hufca Pracy Justyna Kozieja.
Realizację wystawy poprzedziły spotkania uczestników ŚHP z regionalistami oraz mieszkańcami Włodawy, których wspomnienia pozwoliły przenieść się młodzieży o kilka lat wstecz, do czasów które wydają się być teraz opowieścią z filmów fantasy. Bo w sumie nasi rodzice, czy dziadkowie niejednokrotnie musieli wykorzystywać swoje nadprzyrodzone umiejętności, aby przetrwać skomplikowane czasy. Projekt „Narody tracąc pamięć, tracą tożsamość”, przybliżyła gościom inicjatorka Pani Urszula Długowolska – wychowawca ŚHP we Włodawie. Wyraziła przy tym nadzieję, że wystawa ta będzie elementem integrującym pokolenia. Przez cały czas trwania tego przedsięwzięcia wzięła w nim udział dłuuuuga lista osób, którym wręczyliśmy pamiątkowe podziękowania.
Do drugiej części wernisażu muzyczną dedykacją wprowadził nas Zespół Śpiewaczy „Kresowianki”. W „Galerii Na Piętrze” goście poznać mogli zbiór fotografii, oryginałów i kopii dokumentów oraz przedmiotów związanych z historią przemian publicznych od czasu wybuchu II Wojny Światowej do wolnych wyborów 1989 roku. Materiały udostępnione zostały przez mieszkańców Włodawy i okolic. Rysują one obraz życia kresów wschodnich na przestrzeni pół wieku. W tym miejscu dziękujemy Państwu: Halinie Piekarskiej, Mieczysławowi Tokarskiemu, Zdzisławowi Kociubińskiemu, Krzysztofowi Skibińskiemu, Janowi Franciszkowi Korzeniewskiemu, Marcie Sterlus, Włodzimierzowi Trendakowi za udostępnienie materiałów, oraz Aldonowi Dzięciołowi, Mariuszowi Zańce i członkom Grupy Poetyckiej „Nadbużańska Fraza” za podzielenie się swoimi wspomnieniami z uczestnikami ŚHP.
Ze względu na rozległy zakres materiałów postanowiliśmy je podzielić na kilka kategorii opisujących różne dziedziny życia: Dla kogo pani tak się dziś wystroiła?, Karierowicze – o popularnych zawodach, Odrobinę szczęścia w miłości, Czy taka szara codzienność?, Gdzie się podziały tamte prywatki?, Życie religijne, Wspomnienia ze szkolnego podwórka, Fajnie jest na kombajnie – rolnictwo, Za mundurem…, Polityka mała i duża, Ludzie kartki piszą. Niektóre zagadnienia poparte zostały szerszym komentarzem lub anegdotą odczytanymi przez uczestniczki ŚHP.
Zwiedzający odszukali znajome momenty i obudzili wspomnienia. Dzielili się swoimi historiami przy słodkim poczęstunku ufundowanym przez Pana Henryka Siemiaka, oraz smakołykach, które przygotowały Panie pracujące w kuchni ŚHP.
Dziękujemy za wszystkie ciepłe słowa i zapraszamy do obejrzenia fotografii w naszej galerii.
Urszula Panasiuk
MBP Włodawa