Włodawa walczy o kolejne środki z Brukseli

W ubiegły czwartek 7 stycznia Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego zorganizował pierwsze spotkanie Informacyjno – konsultacyjne dotyczące planowanego kształtu instrumentów terytorialnych w nowej perspektywie finansowej.


Mowa o Zintegrowanych Inwestycjach Terytorialnych (ZIT) przeznaczonych dla Miejskich Obszarów Funkcjonalnych (MOF). Dotychczas z ZIT mogło skorzystać jedynie miasto Lublin i gminy ościenne. Teraz będzie on dostępny także dla 12 lokalnych MOF’ów w tym Włodawy.

-31 grudnia definitywnie zakończył się okres finansowy 2017-2020, co oznacza że w chwili obecnej żadne nowe konkursy nie będą już ogłaszane. Niezależnie od realizacji inwestycji na które otrzymaliśmy środki, już pracujemy nad zapisami nowego Programu – wyjaśnia uczestniczący w spotkaniu Krzysztof Małecki Sekretarz Miasta – Nasz Miejski Obszar Funkcjonalny tworzą wyłącznie dwa samorządy, miasto i gmina Włodawa i zostało to zapisane w nowej strategii województwa. Wielokrotnie zawracaliśmy uwagę, że na inwestycje rozwiązujące ważne problemy trzeba patrzyć w szerszym kontekście powiązań miasto powiatowe – gmina. Myślę, że to jest ten czas kiedy realnie możemy myśleć na przykład nad utworzeniem transportu publicznego opartego o elektryczne autobusy .

Obecnie trwają prace przedstawicieli urzędu miasta i gminy nad sformalizowaniem współpracy i przygotowaniem dokumentów programowych.

UM Włodawa

Skip to content