We Włodawie odbędzie się pierwsza edycja Festiwalu na Bugu, nowego wydarzenia kulturalnego inspirowanego tożsamością pogranicza. W programie zaplanowano koncerty, wystawy, warsztaty, spacer po mieście i wydarzenia plenerowe. Wydarzenie potrwa od 7 do 9 sierpnia.
Festiwal na Bugu we Włodawie ma być nowym wydarzeniem na kulturalnej mapie regionu. Jego organizatorzy zapowiadają program oparty na poszukiwaniu nowych wartości i oryginalnych środków ekspresji muzycznej, przy jednoczesnym odwołaniu do tożsamości kulturowej pogranicza wschodniej Polski.

Motywem przewodnim festiwalu jest rzeka Bug, traktowana nie tylko jako element krajobrazu, ale też symbol nurtu, żywiołowości, ekspresji, tolerancji i więzi międzyludzkich. W założeniu wydarzenie ma łączyć tradycję z nowoczesnością oraz tworzyć przestrzeń dla dialogu między różnymi formami twórczości.
Program został pomyślany szeroko. Obejmuje nie tylko koncerty, ale również spektakle muzyczne, warsztaty, wystawy plenerowe oraz działania związane z lokalnymi smakami, przyrodą i samą rzeką. Według zapowiedzi festiwal ma stać się przykładem twórczego wykorzystania lokalnego potencjału na obszarze, gdzie dostęp do kultury bywa utrudniony.





