Włodawa. To niewiarygodne. W liceum uczniowie zbudowali rakietę!

Uczniowie ZSZ nr 1 i II LO wystrzałowo rozpoczęli nowy rok szkolny. I to dosłownie, bo udało im się zbudować rakietę, która bezpiecznie wystartowała i wróciła na ziemię. Cały projekt naukowy sfinansowali z własnych pieniędzy. Przyznają, że było warto, bo emocje były niesamowite.

3 i 4 września (w sobotę i niedzielę) na Pustyni Błędowskiej obyła się największa rakietowa impreza w Polsce, czyli Festiwal Meteora 2022 zorganizowany przez Polskie Towarzystwo Rakietowe. Zgromadził liczne grono pasjonatów modelarstwa rakietowego z kraju i zagranicy, którzy spotkali się, by przeprowadzić starty samodzielnie skonstruowanych rakiet.

Wzięli w nim również udział uczniowie ZSZ nr 1 i II LO we Włodawie, członkowie Szkolnego Koła Astronomicznego “Pulsar”: Marcin Kanarszczuk oraz Mikołaj Podolak, konstruktorzy pierwszej włodawskiej rakiety, która pomyślnie wystartowała w sobotę, osiągając pułap 650 metrów i bezpiecznie wróciła na ziemię dzięki systemowi odzysku. Lot trwał ok. 70 sekund, a rakieta ważyła 1,4 kg. Część elementów konstrukcyjnych rakiety została wydrukowana na drukarce 3D.

Rakieta o wdzięcznej nazwie Cattus 1 to autorski projekt uczniów, który jest również w całości przez nich sfinansowany. Mikołaj – jako główny konstruktor – otrzymał za ten lot licencję startową pierwszego stopnia Polskiego Towarzystwa Rakietowego. Niewątpliwy i zarazem nietuzinkowy sukces w postaci pomyślnego startu pobudził uczniowską wyobraźnię i dodał odwagi, aby w przyszłości rozwijać „szkolny program rakietowy” we Włodawie.

Dalszą część wiadomości znajdą Państwo na stronie Super Tygodnia.

Skip to content