Włodawa spowita trującym smogiem

Gęsty drażniący dym od tygodniu unosi się nad miastem. Wskaźniki stacji pomiaru jakości powietrza świecą na czerwono, a mieszkańcy boją się otworzyć okno, a nawet wyjść na spacer.

Od co najmniej kilku lat nie mieliśmy tak srogiej zimy. Dzieci cieszą się z dużej ilości śniegu i mrozu, bo mogą pojeździć na sankach, ulepić bałwana. Takiej euforii nie widać natomiast u dorosłych. Ci, którzy mieszkają we własnych domach, ponoszą wyższe koszty ich ogrzania. W piecu trzeba palić więcej, aby w domu było ciepło. Z kominów unosi się więcej dymu, a to dramatycznie pogarsza jakość powietrza we Włodawie.

– To, co od dłuższego czasu obserwuję w naszym mieście, jest przerażające. Wychodząc na spacer, zamiast oddychać świeżym powietrzem, wdychamy trujące pyły. Drogi oddechowe są podrażnione, a w buzi długo czuć osad. Po powrocie ze spaceru pies śmierdzi dymem, jakby mieszkał w kotłowni. Śmierdzą też moje ubrania i włosy. Bieganie i jazda rowerem nie wchodzą w grę w takich warunkach. Mamy piękne ścieżki, z których nie możemy korzystać, bo tylko większą szkodę możemy wyrządzić dla swojego organizmu. Sytuacja jest dramatyczna. Smród jest tak potworny, że okna nie mogę otworzyć, aby przewietrzyć mieszkanie. Dobrze, że wychodząc z domu muszę założyć maseczkę na twarz. Przynajmniej częściowo chroni moje płuca przed dymem i pyłami, ale przecież nie o to chodzi. Maseczka ma chronić mnie przed COVID-em, a nie przed zawieszonymi w powietrzu pyłami z kominów – pisze do naszej redakcji mieszkanka Włodawy.

Dalszą część wiadomości znajdą Państwo na stronie Super Tygodnia.

1 Komentarz do "Włodawa spowita trującym smogiem"

 1. Omijać ścieżki w kierunku jezioro Białe i Różankę ,Korzystać z tej na Korolówkę bo zero chałup i mniej dymu.Wiatr wieje też częściej z kierunku zachodniego i można spokojnie oddychać.Natomiast zwykła maseczka za 5 zł nie chroni przed pyłami.

 2. Prawd jest taka, że w tym mieście nikt nie jest zaintersowany walką ze spalaniem syfu. Czy Urząd Miasta wogóle przeprowadził jakieś kontrole?, czy ktoś został ukarany? Ludzie bezkarnie spalają wszystko co znajdzie się pod ręką, z premedytacją trują innych wiedząć, że są bezkarni bo władza nie ruszy nawet palcem.

  Dlaczego Włodawa zawsze musi byc naj….. na tle innych miast, nawet tutaj na dzikim wschodzie

 3. Mi to się w głowie nie mieści jak osoba “odpowiedzialna” za miasto może powiedzieć do prasy jestem bezradny w tym temacie.
  Czemu Burmistrzowie i Prezydenci innych miast potrafią znaleść rozwiązania i za nadmierny dym z komina już ma się kontole Straży Miejskiej a w magistracie trzeba udokumentować to, czym się pali.
  A u nas na rzeczonym osiedlu Kraszewskiego festiwal różnokolorowego dymu 24h na dobe i czujnik na Elbi szaleje.

 4. Bez dofinansowań mieszkańców naszego miasta nie bedzie w większości stać na zakup pomp ciepła i fotowoltaiki. Porażką zakończył sie projekt na pozyskanie funduszy z UE na ten cel. Pozyskano mase deklaracji a później okazało się że wnioskowano o za duży udział procentowy pomocy. Panie Burmistrzu jakoś Gmina Włodawa lepiej sobie z tym tematem radzi. Może trzeba zawiązać z nimi współprace albo wymienić osoby odpowiedzialne za te projekty?

 5. Internet Telewizja Włodawa

Możliwość komentowania jest wyłączona.

Skip to content