Wielkie wsparcie od nadleśnictwa

Lasy Państwowe przeznaczyły ponad 2,5 mln zł na przebudowę drogi powiatowej w Kosyniu (gm. Wola Uhruska). To nie pierwszy raz, gdy leśnicy pomagają w naprawie dróg. Wcześniej Nadleśnictwo Sobibór wyłożyło m.in. blisko 90 tys. zł na remont dróg w Józefowie i Majdanie Stuleńskim (gm. Wola Uhruska), ok. 90 tys. zł na remont drogi powiatowej z Macoszyna Małego do Hańska (gm. Hańsk) i już myślą o kolejnej takiej współpracy.

Na czwartkowej (29 września) sesji rady powiatu włodawskiego starosta Andrzej Romańczuk oficjalnie przypieczętował współpracę z Nadleśnictwem Sobibór, które przekaże ponad 2,5 mln zł na budowę drogi w Kosyniu. – To jest dla nas naprawdę bezcenna pomoc, zwłaszcza w tych trudnych czasach, kiedy samorządy muszą oszczędzać na niemal wszystkim – mówił starosta A. Romańczuk.

Lasy Państwowe dofinansowują samorządy w zakresie budowy, przebudowy lub remontów dróg lokalnych, które mają związek z prowadzoną gospodarką leśną – wyjaśnia nadleśniczy Nadleśnictwa Sobibór, Dariusz Filipczak. – Udział finansowy nadleśnictw w realizacji zadań wspólnych z jednostkami samorządów terytorialnych daje szansę na poprawę stanu technicznego dróg lokalnych, służących okolicznym mieszkańcom, jak również stanowiących drogi strategiczne dla prowadzonej gospodarki leśnej oraz bezpieczeństwa państwa. Możemy partycypować w kosztach budowy, przebudowy lub remontów dróg, które z punktu widzenia prowadzenia gospodarki leśnej stanowią istotne szlaki komunikacyjne dla zabezpieczenia przeciwpożarowego przylegających do nich kompleksów leśnych bądź innych celów sprawnego zarządzania terenami leśnymi. W powszechnej opinii utarło się, że wsparcie takie dotyczy tylko śródleśnych szlaków gruntowych, ale przecież wspólnie używamy również szos i ulic. Nadleśnictwa w całym kraju, w tym z lubelskiej dyrekcji LP, podjęły współpracę polegającą na wspomaganiu finansowym samorządów: gmin oraz powiatów, na terenie których prowadzą gospodarkę leśną.

I przykładem takiej właśnie współpracy jest dofinansowanie zadań wspólnych pomiędzy Powiatem Włodawskim a Nadleśnictwem Sobibór. W zakresie wsparcia finansowego ze środków Funduszu Leśnego Nadleśnictwo przeznaczyło kwotę 2,635 mln zł na przebudowę drogi powiatowej nr 1722L przebiegającej przez Kosyń. Współpraca Lasów Państwowych Nadleśnictwa Sobibór z samorządami w tym zakresie prowadzona jest od 2018 roku. W tym okresie Nadleśnictwo Sobibór dofinansowało ze środków własnych remonty dróg gminnych i powiatowych na kwotę ponad 180 tys. zł. W planach są modernizacje dróg publicznych w Kolonii Mszanna i przez wieś Osowa, oraz kolejnej wymagającej gruntownej przebudowy drogi powiatowej z Dubeczna do skrzyżowania z wojewódzką 812 w okolicach Osowy.

Starostwo Powiatowe we Włodawie

1 Komentarz do "Wielkie wsparcie od nadleśnictwa"

 1. co tam Panie na włodawskim SOR-ze?! | 7 października 2022 at 16:31 |

  Nie ma się czym chwalić. Powiat włodawski pod rządami Pana Andrzeja Romańczuka wprost rozkwita. Może leśnicy dorzucą się też do szpitala bo Starosta Romańczuk i Pani Szpilewicz już chyba nad nim nie panują.

 2. Człowieku, skrzywdził cię ten starosta do tego stopnia, że pod każdym postem atakujesz go? To już jest niestrawne.

  • A ty kim jesteś? Członkiem rodziny czy kolegą partyjnym. Jest wolność słowa i każdy może pisać co sądzi. Wiem że prawda boli ale prawdziwa cnota krytyki się nie boi.

  • Niestrawne, jak nieudolny karierowicz nic nie wnosi do powiatu? A strawisz, jak zamkną kolejne oddziały w szpitalu?!

 3. Lasy żadnej łachy nie robią. “Pozostałość po prawdziwych lasach” jest a raczej powinna być dobrem wszystkich obywateli a nie jednej grupy leśników. Kto rozwalił te grogi niech reperuje. Proste.

 4. brak SORu, ledwo odtworzony dzieciecy, długi i rozrost administracji w Szpitalu …,pieniądze kierowane na drogi do Urszulina..stracona kadencja w powiecie

 5. Zglosiliscie swoje uwagi radnym, których wybraliście?: najlepiej na piśmie, tak jak tutaj!

 6. Jakim radnym? To jedna klika.

 7. Opozycja gdyby była myśląca już dawno przejęłaby władze w powiecie. Wystarczy jeden radny. Niestety Mariuszki Piotrusie i reszta zamiast to zrobić wola głodzić na sesji o głupotach i cieszyć się że na konto kasa wpływa. Najgorsze jest to że są tak nie udolni że nie potrafią pogonić starosty razem z dyrektorką szpitala którzy już się w całości kompromitują. Jedni warci drugich. Kolejnej kadencji Pana Romanczuka możemy nie przetrzymać.

 8. leśnicy – druga kasta nierobów w tym kraju, zaraz po duchownych

 9. A tu najbardziej pracowici, najbardziej zatroskani i najbardziej prospołeczni nasi kochani wlodawiacy. A, i oczywiście to właśnie oni poprzez swoje ogromne podatki utrzymują to miasto i powiat. Boże chroń nas przed nimi…

  • Zamiast pisać głupie komentarze weź się do roboty bo jak zaoraja powiat to urwie się koryto dla nierobów.

 10. Ot, forumowa “rada mędrców”….

 11. Najlepszy ten od Yariski ,jeździ sobie cały dzień po mieście ,łatwa kasa wpada od frajerów mieszkańców za nic .Całe życie radny i coś ty wyradził takiego pochwal się jedną sprawą

 12. Co to za ” radny od Yariski”?. Ktoś go wybrał, przyznajcie się

 13. Internet Telewizja Włodawa

Możliwość komentowania jest wyłączona.

Skip to content