Wakacyjny boom na bony turystyczne

Z początkiem wakacji rodzice z Lubelskiego zaczęli masowo aktywować bony turystyczne i coraz częściej nimi płacić. Bon można wydać na usługi hotelarskie i imprezy turystyczne dla dzieci.

Liczba osób, które uruchomiły bon, oraz liczba płatności realizowanych tym świadczeniem w ostatnich tygodniach znacząco wzrosła. Ma na to wpływ okres wakacji, lepsza sytuacja epidemiczna i otwarcie wielu dotychczas zamkniętych atrakcji turystycznych. Rodzice z województwa lubelskiego uruchomili 96 tys. z przysługujących im bonów, czyli 44 procent. To znaczy, że od połowy maja przybyło około 40 tys. aktywnych bonów. Kwota płatności zrealizowanych bonami przez mieszkańców Lubelskiego wynosi już niemal 32 mln złotych.

Na jedno dziecko przysługuje bon w wysokości 500 zł. Na dziecko z niepełnosprawnością – w sumie 1000 zł. Świadczenia nie można wymienić na gotówkę. Rodzic może nim płacić za usługi hotelarskie i imprezy turystyczne dla dzieci realizowane na terenie Polski.

Jak działa bon turystyczny?

Aktywacja bonu odbywa się na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE). Po potwierdzeniu swoich danych rodzic otrzymuje na PUE indywidualny kod płatności. Należy go podać przedsiębiorcy, który realizuje usługę turystyczną. Wtedy na telefon komórkowy rodzica przychodzi jednorazowy kod, który potwierdza transakcję bonem. Bonem turystycznym można płacić wielokrotnie aż do wyczerpania jego kwoty.

Płatności bonem przyjmuje 27 tys. podmiotów w całej Polsce. W województwie lubelskim jest ich około siedmiuset. Ich aktualna lista znajduje się na stronie bonturystyczny.gov.pl.

Bon będzie można wykorzystać do końca marca 2022 roku. Do tego czasu trzeba zrealizować płatność, sama usługa turystyczna może odbyć się natomiast później.

Gdy nie ma bonu

Na pytania o prawo do bonu, jego aktywację i płatności odpowiada specjalna całodobowa infolinia pod numerem 22 11 22 111. Działa przez cały tydzień.

ZUS otrzymuje dane o osobach uprawnionych do bonu z jednostek wypłacających świadczenie Rodzina 500+. Bon na swoim koncie w PUE ZUS ma więc tylko ten rodzic, który pobiera 500+. Jeżeli mimo to zakładki z bonem brakuje, to rodzic powinien zgłosić wniosek do Polskiej Organizacji Turystycznej. Informacji o stanie już złożonych wniosków udziela infolinia POT pod numerem 800 70 22 70 (czynna od poniedziałku do piątku, w godzinach 8.00-16.00).

Małgorzata Korba

rzecznik ZUS w województwie lubelskim

1 Komentarz do "Wakacyjny boom na bony turystyczne"

 1. i to jest PIĘKNA POLSKA ……

 2. Bon jest ekstra Super Morawiecki

 3. Samson Miodek | 14 lipca 2021 at 20:41 |

  Czy miłościwie nam panujacy Wiesław Muszyński ufunduje bon turystyczny W postaci jajecznicy usmażonej na betonowej patelni gdzie kiedyś Rosly drzewa? Do nienachalnie inteligentnego sekretarza: tak posprzatałem już po swoim psie

  • Brawo! Jak Ci się spokojnie wytłumaczy to jesteś w stanie zrozumieć i poprawić swoje zachowanie. I am so proud!

   • Samson Miodek | 16 lipca 2021 at 10:32 |

    No widzisz jakie masz zdolności. Teraz level up your challenge i wytłumacz Wieskowi jakim jest dzbanem wycinając drzewa i betonujac co się da. Lzy wzruszenia Blicharskiego na wiadomość o kolejnych inwestycjach to z pewnością ujmujący widok ale betonowa pustynia rozgrzana do 60 stopni w lecie nawet jemu powinna dać do myślenia.

 4. A ja lubię jajecznicę …

 5. Smażony móżdżek też lubię …

  • Najlepszy jest świński na świeżo od razu po świniobiciu podsmazony z cebulką. Pycha

 6. Sam plusy z rewitalizacji rynku bedzie cieplej a nawet gorąco a do smażenia nie trzeba uzywać gazu. Tańsze miasto

 7. z Włodawy | 17 lipca 2021 at 19:06 |

  Beznadzieja totalna. Tylko na parking się nadaje.

 8. Internet Telewizja Włodawa

Możliwość komentowania jest wyłączona.