“Wakacje kredytowe” – składanie wniosków już od 29 lipca

Pomoc dla Polaków w spłacie kredytów hipotecznych w złotych polskich. Wakacje kredytowe. Nawet 8 miesięcy bez spłaty rat kredytu.

Od 29 lipca 2022 r. będzie obowiązywać ustawa o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom, która zawiera przepisy o wsparciu kredytobiorców.

Co to są wakacje kredytowe

Wakacje kredytowe mogą dotyczyć jednej umowy zawartej w złotych polskich w celu nabycia nieruchomości przeznaczonej na zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych. To nawet 8 miesięcy bez spłaty rat kredytowych:

 • po 2 miesiące w trzecim i czwartym kwartale 2022 r.
 • po 1 miesiącu w każdym z czterech kwartałów 2023 r.

Wakacje kredytowe dotyczą zarówno części kapitałowej, jak i odsetkowej kredytu. Terminy na spłatę rat zostaną przedłużone bez żadnych dodatkowych odsetek.

W rezultacie obciążenia kredytowe Polaków zmniejszą się o nawet 3 mld zł rocznie.

Przykład: Rata kredytu wzrosła z 1500 zł do 2400 zł. Przy 8-miesięcznych wakacjach kredytowych (4 × w 2022 r. oraz 4 × w 2023 r.) obciążenie kredytobiorcy w latach 2022-2023 zmniejszy się o 19 200 zł.

Kto może skorzystać z wakacji kredytowych

Aby skorzystać z wakacji kredytowych, trzeba spełnić łącznie dwa warunki:

 • zawrzeć umowę kredytu hipotecznego przed 1 lipca 2022 r. oraz
 • zakończyć okres kredytowania co najmniej po upływie 6 miesięcy od tej daty.

Jeśli kredytobiorca korzysta już z wakacji kredytowych uzgodnionych wcześniej z bankiem, a złoży wniosek o wakacje na mocy nowych przepisów, to termin tych pierwszych wakacji skróci się z chwilą złożenia nowego wniosku u kredytodawcy.

Jak złożyć wniosek o wakacje kredytowe

Aby wystąpić o wakacje kredytowe, wystarczy złożyć wniosek:

pisemnie

mailowo

przez bankowość elektroniczną*

*(o ile kredytodawca taką funkcjonalność posiada).

W ciągu 21 dni bank może przesłać  potwierdzenie, że otrzymał wniosek oraz informację o wysokości opłat z tytułu umów ubezpieczenia.

Wakacje kredytowe zaczną się z chwilą doręczenia kredytodawcy wniosku o zawieszenie wykonania umowy. Oznacza to, że to kredytodawca będzie związany decyzją kredytobiorcy.

Fundusz Wsparcia Kredytobiorców

Fundusz Wsparcia Kredytobiorców (FWK) to mechanizm zapewniający pomoc dla kredytobiorców, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji finansowej i są zobowiązani do spłaty rat kredytu mieszkaniowego. Rozwiązania FWK skierowane są także dla kredytobiorców, którzy sprzedali kredytowaną nieruchomość, a kwota uzyskana ze sprzedaży nie pokryła całego zobowiązania z tytułu kredytu mieszkaniowego (promesa lub pożyczka na spłatę zadłużenia).

Jak działa Fundusz Wsparcia Kredytobiorców?

Na FWK składają się wpłaty kredytodawców. Wsparcie wypłacane jest na okres nie dłuższy niż 36 miesięcy, przy czym indywidualnie ustalana kwota wsparcia nie może być wyższa niż 2 tys. zł miesięcznie. Jest ono przekazywane przez Bank Gospodarstwa Krajowego bankowi kredytobiorcy, który udzielił kredytu mieszkaniowego.


Kto może wystąpić o wsparcie?

Procedura wyznaczenia zamiennika za WIBOR

Ustawa określa procedurę wyznaczenia zamiennika za WIBOR  Procedura zostanie zainicjowana przez Komisję Nadzoru Finansowego we współpracy z Komitetem Stabilności Finansowej i doprowadzi do zaproponowania nowego wskaźnika w uzgodnieniu. Finalnie minister właściwy do spraw instytucji finansowych będzie mógł określić zamiennik w drodze rozporządzenia.

1 Komentarz do "“Wakacje kredytowe” – składanie wniosków już od 29 lipca"

 1. w dupę niech sobie wsadzą te wakacje kredytowe

  • czyli bob masz pojemną, ale komunistom to nie przeszkadza, u nich doooopa pojemna

   • Maeiusz tylko na tyle cie stac?

   • Tobie wszystko jak Jasiowi z dupą się kojarzy. Jakieś niespełnione fantazje, czy traumatyczne przeżycia? A to tobie na chirurgii szklankę z dupy wyjmowali, do dzisiaj nie mogą się nadziwić jak zdołałeś ją wsadzić denkiem do dołu. No kozak jesteś. Nikt tak nie potrafi.

    • ale ty głupi jesteś, ciekawe czy za pieniądze czy od urodzenia

     • uderz w stół… i wszystko jasne, dlaczego te fantazje ciągle po głowie ci chodzą i w komentarzach się przewijają… doświadczenie bolesne, ale marzenia pozostały

  • wrrrrrrrrrr | 1 sierpnia 2022 at 11:51 |

   Nie musisz korzystać.

 2. Wakacje kredytowe, jedyne wakacje na jakie stać będzie społeczeństwo, pod rządami jedynie słusznej partii

 3. Panie Romanczuk czy od jutra dzieciecy zacznie znowu dzialac?

 4. W TVP “Poszukiwacze zaginionego węgla i taniego cukru” 😉

  • wrrrrrrrrrr | 1 sierpnia 2022 at 11:59 |

   Ceny uwolnił Balcerowicz, m inn cukru. Nie kupuj tych węglowodanów, a będziesz zdrowy. Handlowcy z tego korzystają. Unia w szale dekarbonizacji doprowadziła do zamykania kopalń i zwijania przemysłu wydobywczego. Przypomnij kto strzelal do gornikow? Przypomnij kto sprzedal Czechom kopalnie? Proste, kraj pozbawiony własnych surowców energetycznych będzie miał problemy. Jesteś tego problemu jednym z wielu okazów.

 5. Zaraz zaraz, kto ten kraj pozbawił surowców? Przecież węgla mamy na 200 lat, tak niedawno mówił jeden Adrian ksywa prezydent. Drogi cukier to spisek Unii? Przecież u nich kosztuje ok. 2 zł. Chyba coś u nas jest nie tak?

 6. w całym państwie jest nie tak wszystko się wali i ktoś powie że to wina Putina

 7. Internet Telewizja Włodawa

Możliwość komentowania jest wyłączona.

Skip to content