Uważajmy na internetowych oszustów

Ich ofiarą w ostatnim czasie padł mieszkaniec Włodawy. Mężczyzna zamówił na portalu ogłoszeniowym telefon i wpłacił pieniądze na wskazane konto. Niestety od tego czasu kontakt ze sprzedającym się urwał, a towaru do tej pory nie otrzymał. Policjanci prowadzą w tej sprawie dochodzenie oraz apelują o rozwagę przy zakupach z niepewnego źródła.

Wczoraj do włodawskiej komendy zgłosił się mieszkaniec miasta, który powiadomił, że został oszukany. Mężczyzna pod koniec maja na jednym z portali ogłoszeniowych znalazł ofertę sprzedaży telefonu komórkowego. Po nawiązaniu kontaktu telefonicznego ze sprzedawcą wpłacił umówione 350 złotych przelewem na wskazane konto. Niestety od tego czasu kontakt ze sprzedającym się urwał, a włodawianin telefonu nie otrzymał do tej pory.

Sprawę wyjaśniają policjanci włodawskiej komendy i apelują o zachowanie zdrowego rozsądku i ostrożności podczas robienia zakupów za pośrednictwem Internetu. Przypominamy, że zapłacenie za towar i nieotrzymanie go to oszustwo, za które kodeks karny przewiduje karę nawet do 8 lat pozbawienia wolności.

Niewątpliwie zakupy w sieci są bardzo wygodną i popularną formą dokonywania transakcji. Jednak i tutaj możemy zostać oszukani przez nieuczciwych sprzedawców. Robiąc zakupy przez Internet należy przestrzegać kilku podstawowych zasad:

  • korzystać ze sprawdzonych sklepów i ofert,
  • weryfikować rzetelność sprzedawcy, sprawdzać komentarze na jego temat;
  • uważać na ”super okazje”, zbyt niska cena może sugerować ryzyko oszustwa;
  • gromadzić korespondencję ze sprzedającym – w przypadku oszustwa będzie ona dowodem kontaktów.

Jeśli jednak mimo przestrzegania zasad ostrożności padniemy ofiarą internetowego naciągacza należy zgłosić to do najbliższej jednostki policji.

Sierżant sztabowy Elwira Tadyniewicz
KPP Włodawa