Szpital uruchomił nowy oddział dla przewlekle chorych

We włodawskim szpitalu powstał nowy oddział. Funkcjonuje tam Zakład Pielęgnacyjno-Opiekuńczy. To z myślą o pacjentach przewlekle chorych, głównie seniorach. Oferowane świadczenia są finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia, mimo to pobyt na oddziale jest częściowo płatny.

Zakład Pielęgnacyjno-Opiekuńczy (ZPO) zaczął działalność z początkiem marca.

– Włodawski szpital ruszył z bardzo potrzebną inicjatywą. To Zakład Pielęgnacyjno-Opiekuńczy, który udziela całodobowych świadczeń zdrowotnych z zakresu opieki i pielęgnacji, rehabilitacji, a także edukacji zdrowotnej pacjentów i ich rodzin – poinformował w mediach społecznościowych starosta włodawski Andrzej Romańczuk.

Kierownikiem oddziału została jedna z pracujących w szpitalu pielęgniarek. Opiekę nad pacjentami sprawują tam: lekarz, pielęgniarki, rehabilitanci, opiekunki medyczne, psycholog, logopeda oraz tzw. personel pomocniczy.

– Mamy kontrakt z NFZ na prowadzenie tego oddziału na 20 łóżek. Pierwsi pacjenci już są. Istnieje również potrzeba przyjmowania pacjentów z innych szpitalnych oddziałów np. wewnętrznego i geriatrycznego. Chodzi o to, by odciążyć i zwolnić łózka na internie – wyjaśnia Teresa Szpilewicz, dyrektor SPZOZ we Włodawie.

ZPO, podobnie jak ZOL (Zakład Opiekuńczo-Leczniczy), jak czytamy na stronie pacjent.gov.pl, zapewniają pielęgnację pacjentów, którzy nie wymagają hospitalizacji, ale nie są samodzielni ze względu na stan zdrowia. “Ośrodki sprawują opiekę medyczną całodobowo. Głównie obejmują opieką osoby przewlekle chore, z niepełnosprawnością lub po ciężkiej chorobie albo zabiegu operacyjnym. Długość pobytu w zakładzie jest uzależniona od stanu zdrowia pacjenta” – wyjaśnia Ministerstwo Zdrowia. Do zakładów opiekuńczych przyjmuje się osoby, które uzyskały mniej niż 40 punktów w skali Barthel (test stosowany do oceny sprawności ruchowej i samodzielności pacjenta – przyp. red.).

– Myślę, że uruchomienie takiego oddziału we Włodawie było dobrym pomysłem, tym bardziej że społeczeństwo się starzeje. Nie wszyscy mają rodziny, nie każdy też może opiekować się swoim bliskim w domu – uważa pani Jolanta, włodawianka.

Dalszą część wiadomości znajdą Państwo na stronie Super Tygodnia.

1 Komentarz do "Szpital uruchomił nowy oddział dla przewlekle chorych"

 1. No patrzaj Pan Panie jakie cuda.... | 13 marca 2023 at 15:37 |

  No proszę taka fajna informacja i nikt się nie czepia Dyrekcji i Starosty? Nie ma się do czego przyczepić? I to nawet nie Waldek pisał. Ech biedny zawistny narodzie opamiętaj się.

 2. popytaj się ile kasy rodziny chorych mają dopłacić do pobytu w tym oddziale. popytaj się kto tam ma nadzór i opiekę lekarską. popytaj się kto ma z tego “kesz” a potem pisz o takiej “fajnej” informacji. Pomysł zacny i z przyszłością ale niestety nie jest za darmo . A czy społecznosc jest gotowa na współpłacenie ? Zobaczymy. Jaka jest dniówka za opieke ? Dlaczego nie publikujecie cennika? I właśnie pytanie do dyrekcji i starosty : czy opublikujecie cennik za usługi?

 3. Dej, mam horom curke.

 4. Z tego co wiem 70℅ renty lub emerytury.

 5. Już Prywata wchodzi, po malutku wszystko będzie prywatne.
  Gdzie są Radni co zostali wybrani milczą jak zawsze boją się odezwać. Was stać na położenie kogoś bliskiego ze swojej rodziny bo przecież podwyżki były, ale zapominacie o ludziach dla Was nic się nie liczy tylko dorwać się do koryta i nic nie robić, przed wyborami tyle klepotaliscie językami gęby się Wam nie zamykały, a teraz wody nabraliście w usta. Wstyd dobrze, że idą wybory. Będzie czas Was rozliczyć że wszystkiego. Prywatny folwark Pani Dyrektor i Starosty a wy Radni tylko przyklepujecie to co się dzieje.

  • Krystyna | 17 marca 2023 at 16:43 |

   Taki oddziały już od lat istnieją w innych szpitalach. Bardzo dobry pomysł. Z tego co wiem już obecnie brakuje wolnych miejsc. Jak jesteś zainteresowana to popytaj co i za ile. Wylewanie pomyj to nić nie da ale ty pewnie z tych wiecznie niezadowolonych co zawsze mają rację???

  • tvw info | 20 marca 2023 at 17:54 |

   typowy język nienawiści???robić żle nie robić jeszcze gorzej…

 6. Bez względu na nr okręgu i tak to jest ostatnia kadencja koniczyny w pow. włodawskim.

  • wszystko zależy od wyborców, a ty masz tylko jeden głos – chyba że sugerujesz coś więcej….???? w powiecie już rządzili wszyscy i to we wszystkich “układach” a powiat istnieje i ma się tak jak inne. a koniczyna z Szymonem da radę.

 7. podatnik | 16 marca 2023 at 21:56 |

  eh ta piękna Włodawa nic tylko tu umrzeć

 8. Internet Telewizja Włodawa

Możliwość komentowania jest wyłączona.

Skip to content