Sytuacja jest fatalna. Radni wezwani do modlitwy

– Sytuacja powiatu jest tak zła, że każda modlitwa jest wskazana, czy to w kościele, cerkwi czy meczecie – mówi starosta Mariusz Zańko, tłumacząc, dlaczego wszyscy radni powiatowi otrzymali sms-y wzywające do uczestnictwa w mszach odprawionych w intencji powiatu włodawskiego. W kościołach pojawili się wszyscy członkowie PiS. Z opozycji nie przyszedł nikt.

Pod koniec maja radni powiatu włodawskiego otrzymali wiadomości sms, z treści których wynikało, że starosta zaprasza wszystkich na msze w sanktuarium w Orchówku i w kościele pw. św. Ludwika we Włodawie. Eucharystie odbyły się w niedzielę (26 maja). Po zakończeniu mszy w Orchówku radni z PiS zrobili sobie pamiątkowe zdjęcie, a starosta okrasił je komentarzem: „Jak Dzień Matki to tylko z modlitwą w intencji powiatu włodawskiego u Matuchny Orchowskiej. Dziękujemy Ojcom Kapucynom za modlitwę w Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Orchówku”.

Dalszą część wiadomości znajdą Państwo na stronie Nowego Tygodnia.

1 Komentarz do "Sytuacja jest fatalna. Radni wezwani do modlitwy"

 1. No tak, teraz jak ktoś zachoruje to będzie się tylko modlił o zdrowie. Tyle ma nam do zaproponowania Starosta z PiS. Bardzo pięknie. Dwie kadencje był radnym powiatowym a teraz się tłumaczy że nie wiedział jak trudna jest sytuacja naszego szpitala.

 2. Jeszcze zawsze można zawierzyć szpital komu trzeba…

 3. Hahaha. Czy Wy naprawdę myśleliście, że On coś zmieni? Krzyczał dużo za czasów Romańczuka a teraz co? Jęki i modlitwa. Tyle ma do zaoferowania.

 4. Nie tylko problemem jest otrzymanie pomocy medycznej w naszym szpitalu powiatowym ale i u lekarzy rodzinnych. Są często już w wieku emerytalnym a brak jest chętnych młodych nawet tych zza wschodniej granicy do pracy. Problem jest widoczny zwłaszcza w przychodni przy 1000-lecia i parku miejskim.

 5. Niech starosta zwróci kasę za 2 kadencje. Nic nie wiedział o sytuacji szpitala? To jest chore………………. Dobry bajerant. Modlić się może w Kodniu – we Włodawie ma działać po świecku.

 6. Dajesz Mario, przydałby się pomnik kremowkojada na terenie szpitala. Może, z jakaś relikwia pierwszego stopnia. Trzeba sie zapytczac, czy Dziwiszowi został jeszcze kawałek Karolka.

 7. Zwykłe kołtuństwo i ciemnogród!!!!

 8. Mamy prawo modlić się jak umiemy nikt nie ma prawa drwić z tego nie chcesz to nie idź na mszę świętą, ale nie przeszkadzaj w tym innym. Kpina z Ojca Świętego nie na miejscu.

 9. “Trochę wiedzy oddala od Boga dużo wiedzy sprowadza do Niego z powrotem” Ludwik Pasteur proszę poczytać i nie ubliżać wierzącym.

  • W historii nauki jest znanych wielu uczonych deklarujących wiarę w istnienie Boga: Newton, Galileusz, Kepler, Faraday, Pasteur…. Są to przedstawiciel nauki ubiegłych wieków. Natomiast współcześnie, wśród laureatów nagrody Nobla są cztery nazwiska uczonych deklarujących wiarę w Boga wobec setek jawnie prezentujących indyferentyzm religijny. W opublikowanym w 1998 r. w Nature wynikach badań Larson i Whiteman, stwierdza się, że wśród naukowców, których dorobek uznano za na tyle znaczący, aby zasłużyli na wybór do National Academy of Science, tylko 7% deklaruje wiarę w osobowego Boga. W 2013 r. Cornwell i Stirrat opublikowali wyniki dokładnego studium nad przekonaniami religijnymi członków Fellows of the Royal Society, którzy to w 3,3% opowiedzieli się za istnieniem osobowego Boga, zaś 78,8% zdeklarowało się jako ateiści, natomiast pozostała część odpowiedziała się jako agnostycy. Zaobserwowano również pewną istotną sarkastycznie zależność. Biolodzy są zdecydowanie bardziej skłonni do ateizmu, niż fizycy. W 2002 r. w Mensa Magazine opublikowano wyniki badań Paul Bell, w których stwierdza się, że z dotychczas przeprowadzonych 43 badań wynika, że jedynie wyniki czterech nie wskazują ujemnej korelacji pomiędzy poziomem wykształcenia i inteligencji respondentów a wiarą w istnienie Boga. To tyle w temacie podpierania własnej ignorancji autorytetami naukowców.

 10. Do modlitwy nie potrzebny nam Starosta czy nawet dwóch, mamy od tego wystarczającą ilość księży. Starosta jest od mądrego zarządzania powiatem. Do tego trzeba mieć trochę oleju w głowie. A o to u naszych trudno

 11. panie zańko wywal pan tą menażerie w zozie . tą paniusię z pseudo mba, tego pajaca za-ce co robił specjalizację 10 razy. Powołaj zarząd komisaryczny z uprawnieniami ostrych decyzji . Albo likwiduj pan ten przybytek a nie miałcz pan u tuska bo śmieszne to. robią pana jak ciula.

 12. Gdyby sytuacja w powiecie była dobra to dalej rzadzilby Pan Romanczuk. Nie bez powodu “uciekł” do Lublina na ciepłą posadę. Tak samo jak Pan Panasiuk do Urszulina. Panowie Zanko Gorgol i Holaczuk najgłośniej krzyczeli na sesjach. Teraz mają całą władzę w powiecie więc czekamy na efekty!

 13. Szczera prawda. Kmiot uciekł burdel zostawił . Mariuszek za mały coby szpital ratować . Strategi nie maja i dupa.

 14. Młody narybek PiSowski powiatu Włodawskiego idzie w ślady swoich starszych IDOLY którzy rządzili przez ostatnie 8 lat. Dla przypomnienia imprezy u Rydzyka, miliony dla salcesona i wiele innych fundacji związanych z KK. Jak na razie to tylko msza i zdjęcie, co z tego wyniknie to się niedługo przekonamy?

 15. Jest jeszcze były vice. Dobra fucha i pomoże Mariuszkowi- to pewne.

 16. Zapoznajcie się z postem Starosty i nie piszcie głupoty! Szanowni Państwo, Drodzy Mieszkańcy Powiatu Włodawskiego
  Szpital to serce Powiatu Włodawskiego Zabezpieczenie medyczne mieszkańców, miejsca pracy, stabilizacja regionu. Polesie, ta część Polski położona w tak strategicznym miejscu, na trójskoku granic z Białorusią i Ukrainą, musi posiadać taką jednostkę. Odpowiedzialne Państwo dba o wszystkich swoich Obywateli, również mieszkających nad tak niebezpieczną granicą. Dlatego będziemy walczyć ze wszystkich sił o tę jednostkę.

  Wiemy jednak, że jako odpowiedzialni samorządowcy powinniśmy Mieszkańcom przedstawić transparentnie stan szpitala. Sytuacja, którą zastaliśmy we włodawskiej placówce pod względem finansowym jest bardzo trudna. Przyczyn jest wiele. Niestety jest wiele szpitali powiatowych w podobnej sytuacji, bo środki przeznaczane z Narodowego Funduszu Zdrowia są niewystarczające. System jest chory, a cierpią Mieszkańcy. Tragiczna sytuacja SPZOZ związana jest z zadłużeniem. Zobowiązania, które zastaliśmy wynoszą około 60 mln zł (w tym pożyczki w parabankach z lat ubiegłych w wysokości 46 mln zł), a same odsetki obecnie to już 4 mln zł rocznie (to prawie 8 % przychodów). Nasza jednostki od kilku lat staje się szpitalem, który się nie bilansuje, wydatki na wynagrodzenia przekraczają już 90 %.

  Jesteśmy odpowiedzialni za powiat od miesiąca i wszystkie swoje siły przekierowaliśmy na analizowanie, diagnozowanie, rozmowy i szukanie rozwiązań dla tej placówki. Dramatyczna sytuacja szpitala to również trudna sytuacja powiatu. Musimy działać wspólnie, aby uratować Nasz Szpital.

  Obecnie trwają intensywne działania audytowo-kontrolne, czeka nas szukanie oszczędności i plan naprawczy. Będziemy domagali się działań i rozwiązań ze strony Pani Dyrektor. Potrzebne jest jednak wspieracie specjalistów z zakresu rynku medycznego. Niestety nie wszystko jest od nas zależne. Walcząc o szpital, będziemy oczekiwali rozwiązań i wsparcia ze strony Rządu i Państwa Polskiego, bo zadanie związane ochroną zdrowia jest finansowane z budżetu Państwa.

  Zarząd Powiatu tylko przez ostanie kilkanaście dni podjął szereg działań w zakresie szukania rozwiązań dla tego szpitala:
  ✅️wysłaliśmy do Parlamentarzystów prośbę o ujęcie w specustawie „Tarcza Wschód” zabezpieczenia medycznego na granicy RP,
  ✅️wysłaliśmy pisma do Prezydenta RP i Biura Bezpieczeństwa Narodowe w kontekście znaczenia dla obronności szpitala we Włodawie;
  ✅️zwiększyliśmy w NFZ kontraktacje na łóżka ZOP i do oddziału rehabilitacji;
  ✅️jako pierwszy szpital w powiecie będziemy p️oddawani analizie z udziałem Posła Krzysztofa Bojarskiego członka Zespołu ds. zmian systemowych w ochronie zdrowia
  ✅️prowadzimy rozmowy w celu zlecenia podmiotowi zewnętrznemu szczegółowego audytu dotyczącego finansów, rentowności i spraw organizacyjnych tej placówki. (Oczekujemy odpowiedzi na pytanie: Czy powodem dramatycznej sytuacji finansów szpitala jest zbyt niski poziom generowanych przychodów, czy zbyt wysoka wartość ponoszonych kosztów, czy oba przedstawione zjawiska?);
  ✅️nasi wewnętrzni audytorzy otrzymali polecenie sprawdzenia umów zlecenia SPZOZ we Włodawie oraz zasadności przekazania transportu medycznego firmie zewnętrznej;
  ✅️odbyliśmy kilka spotkań z Panią Dyrektor SP ZOZ w celu diagnozy sytuacji, wnioskowania
  i apelowania o wyższy kontrakt i lepszą wycenę świadczeń oraz zleciliśmy szukanie oszczędności w szczególności w zakresie kosztów administracji;
  ✅️zostało przygotowane i wysłane pismo do Minister Zdrowia, Wojewody Lubelskiego
  i Dyrektora NFZ w sprawie większych środków dla SPZOZ we Włodawie i z informacją o dramatycznej sytuacji tej placówki;
  ✅️uczestniczyliśmy w spotkaniach Konwentu Starostów i Ogólnopolskiej Federacji Szpitali na temat trudnej sytuacji służby zdrowia w Polsce.
  ✅️na konwencie wójtów przedstawiliśmy trudną sytuację SPZOZ we Włodawie;
  ✅️odbył się dyrektoriat ze wszystkimi jednostkami obligujący kierowników jednostek do szukania oszczędności;
  ✅️odbyło się spotkanie z Panią Agnieszką Kruk Dyrektor Szpitala w Chełmie. Mamy wstępne porozumienie w zakresie opieki położniczej na bardzo nowoczesnym oddziale położniczym w Chełmie, jak również gwarancje w zakresie opieki nad Dziećmi z Powiatu Włodawskiego.
  ✅️wysłaliśmy pismo, aby szukać dodatkowych źródeł przychodów poprzez realizację usługi rehabilitacji weteranów wojennych z Ukrainy;

  Nasze działania zmierzają do dogłębnej diagnozy i przygotowania planu naprawczego. Nie możemy dopuścić, aby w tej części Polski zabrakło jednostki, która zabezpiecza opiekę medyczną. Przecież po drugiej strony rzeki Bug trwa wojna, a ze strony Białorusi jest ciągłe zagrożenie. Nasz szpital ma znaczenie regionalne i militarne. Przecież najbliższy szpital jest oddalony od Włodawy o 60 km. Nie wyobrażamy sobie sytuacji, by w tym miejscu Polski, tak ważnym ze względów bezpieczeństwa całej Unii Europejskiej, zabrakło szpitalnej opieki medycznej.

  • Co za bełkot. “Jako pierwszy szpital w powiecie…” a są jeszcze jakieś?
   “uczestniczyliśmy w spotkaniach Konwentu Starostów i Ogólnopolskiej Federacji Szpitali…” fajnie, mam nadzieję, że wycieczka się udała.
   “wysłaliśmy pismo…” raduje się dusza, raduje się serce, ale co z tego wynika?
   “nasz szpital ma znaczenie regionalne i MILITARNE” otóż nie ma żadnego znaczenia militarnego.
   Król jest nagi Mariuszu. Prawda jest taka, że nie masz żadnego pomysłu na “uzdrowienie” szpitala. Jesteś zakładnikiem swojego pieniactwa i będziesz zadłużał powiat i szpital dalej. Na niepopularne decyzje nie będziesz miał odwagi.

 17. żadne znaczenie militarne ( był ale już nie )- to szpital dla przewlekle chorych z całego województwa. Brak kadry lekarskiej . brak pielęgniarek. Rozbudowana baza przestrzenna i administracyjna . Licha chirurgia i brak zabezpieczenia położniczego . Tylko reaktywacja SOR , helikopter i do Łęcznej, Chełma, Lublina . Marność nad marnościami.

 18. Sami sobie go wybraliście to w czym problem? Dla mnie osobiście to śmiech na sali…

 19. Masło maślane. Troszkę bajery i niech się ciemny lud cieszy. A czas leci i kasa na prywatne konto starosty wpływa regularnie co miesiąc. I to jest najważniejsze.

 20. Pisać do Xii. Chinole mają w h… kasy, więc może w ramach propagandowej ustawki sfinansują nam szpital w ramach pokazówki, jak to lichy model zachodniego zarządzania potrzebuje wsparcia i kapitału chińskiego, wypracowanego w tak krytykowany przez zachód systemie

 21. Internet Telewizja Włodawa

Dodaj komentarzSkip to content