„Świeć przykładem – noś odblaski” – włodawscy policjanci promują noszenie odblasków

W ramach akcji informacyjno-edukacyjnej pn. „Świeć Przykładem” mieszkańcy naszego powiatu otrzymują od policjantów elementy odblaskowe. Akcja będzie trwała do końca roku. Jej celem jest przypominanie i uświadamianie pieszym, w tym seniorom o potrzebie korzystania z elementów odblaskowych oraz bezpiecznym poruszaniu się po drodze.

Z dnia na dzień zmrok zapada coraz wcześniej. Wzmożone opady deszczu i zachmurzenie w ostatnim czasie należy do rzadkości, jednak trzeba pamiętać że jesień już w pełni. W związku z pogarszającymi się dziś warunkami na drodze policjanci z włodawskiej drogówki rozdawali pieszym jak i kierującym darmowe elementy odblaskowe.

Obecnie elementy odblaskowe dostępne są w różnej formie np. zawieszki, opaski, kamizelki. Akcesoria te sprawią, że pieszy będzie lepiej widoczny i bardziej bezpieczny w ruchu drogowym. Jednak, by noszone odblaski spełniały swoją funkcję powinny być umieszczone w takim miejscu, aby znalazły się w polu działania świateł samochodowych i były zauważalne dla kierujących nadjeżdżających z obu kierunków (z tyłu i z przodu).

Pamiętajmy, że po zmroku pieszy, który ma na sobie ciemne ubranie i nie posiada na wierzchniej odzieży elementów odblaskowych, jest widziany przez kierującego pojazdem z odległości około 40 metrów. Natomiast pieszy, mający na sobie „odblaski”, staje się widoczna nawet z odległości ponad 150 metrów. Wspomniane dodatkowe metry pozwalają kierowcy wyhamować i bezpiecznie ominąć pieszego. Ma to szczególnie znaczenie jesienią i zimą, kiedy wcześnie zapada zmrok i warunki atmosferyczne ulegają pogorszeniu, a piesi na drogach stają się słabo widoczni. Prawdopodobieństwo ich potrącenia przez nadjeżdżający pojazd wzrasta wtedy wielokrotnie.

aspirant sztabowy Kinga Zamojska-Prystupa
KPP Włodawa

Skip to content