Studenci z Gdańska ponownie we Włodawie

W środę 19 czerwca br. odwiedziła Włodawę grupa 34 studentów III roku geografii Uniwersytetu Gdańskiego, odbywająca ćwiczenia terenowe pod hasłem „Pogranicza”. Grupie towarzyszyło ośmiu pracowników uczelni. Włodawa stała się celem podróży studentów i pracowników już po raz drugi. Pierwszą grupę gdańskich studentów gościliśmy w mieście w ubiegłym roku. Bardzo korzystne wrażenie, jakie na przybyłych wywarły wówczas Włodawa i okolice sprawiło, że region nasz znalazł się ponownie na trasie wyjazdu, obejmującego tym razem także Lublin, Brześć, Lwów i Zamość.

Wizytę we Włodawie rozpoczęło spotkanie z burmistrzem Wiesławem Muszyńskim, podczas którego goście zapoznali się ze współczesną sytuacją społeczno-gospodarczą miasta. Następnie grupa odwiedziła kościół pw. św. Ludwika i klasztor oo. Paulinów, w którym wiedzę o bogatej historii Włodawy przekazał przybyłym przeor o. Dariusz Cichor. Podczas spaceru Szlakiem Trzech Kultur studenci i pracownicy Uniwersytetu Gdańskiego obejrzeli cerkiew prawosławną, rynek z czworobokiem oraz zespół synagogalny, który także zwiedzili. Pobyt w mieście zakończyła wizyta przy wodowskazie na Bugu, gdzie odbyło się spotkanie z przedstawicielem Straży Granicznej.

Oprócz wizyty we Włodawie grupa zwiedziła Hutę Szkła w Dubecznie, w której zapoznała się z niezwykle ciekawym procesem produkcji wyrobów szklanych, a także teren obozu zagłady w Sobiborze. W drodze do przejścia granicznego w Terespolu odwiedzający mieli możliwość zobaczenia urokliwych terenów nadbużańskich. Pobyt w Okunince, gdzie grupa została zakwaterowana, pozwolił z kolei na poznanie uroków Pojezierza Łęczyńsko-Włodawskiego i wyśmienitego smaku kuchni regionalnej, serwowanej przez Pensjonat Bankowy.

Studentom towarzyszyli: prof. dr hab. Tadeusz Palmowski, prof. dr hab. Tomasz Michalski, dr Maciej Tarkowski oraz spiritus movens wycieczki, pochodząca z Włodawy dr Renata Anisiewicz z Katedry Geografii Rozwoju Regionalnego, a także prof. dr hab. Mariusz Kistowski z Katedry Geografii Fizycznej i Kształtowania Środowiska, dr Dominika Studzińska i mgr Karel Dolinski z Katedry Geografii Społeczno-Ekonomicznej oraz dr Łukasz Pietruszyński z Katedry Hydrologii.

UM Włodawa

4 komentarzy "Studenci z Gdańska ponownie we Włodawie"

  1. No cóż o J. Białe każdy chce zahaczyć.

  2. Bardzo fajna inicjatywa

  3. Podobno duże zmiany we Wlodawiance zmiana trenera i zmiany w zarządzie. Tylko dlaczego nikt nie informuje o tym kibiców?

  4. We włodawiance taki bałagan że już nikt niczego nie rozumie. Mariusz Z. działa. Będzie Prezesem.

  5. Internet Telewizja Włodawa

Możliwość komentowania jest wyłączona.

Skip to content