Spółdzielcy postawili na solidarność

Na ubiegłotygodniowym nadzwyczajnym walnym zebraniu członków Spółdzielni Mieszkaniowej we Włodawie zapadła bardzo ważna decyzja. Zdecydowaną większością przyjęto projekt zarządu o powołaniu Funduszu Solidarności Energetycznej, którego celem jest zrównanie cen za ciepło dla wszystkich mieszkańców.

W środę (30 sierpnia) we Włodawskim Domu Kultury spotkało się ponad 200 mieszkańców Spółdzielni Mieszkaniowej we Włodawie. Zebranie miało na celu przyjęcie lub odrzucenie projektu uchwały powołującej Fundusz Sprawiedliwości Energetycznej. Jest to pomysł zarządu spółdzielni na drogie ciepło, za które musieli płacić mieszkańcy bloków czekających na termomodernizację i modernizację tzw. wymiennikowni ciepła. Te przestarzałe instalacje generują ogromne straty i powodują, że mieszkańcy tych bloków płacą za metr ciepłej wody nawet po 240 zł.

Remedium na drożyznę ma być wymiana tych systemów, ale to są ogromne koszty i spółdzielni nie stać, by od razu wymienić je przy wszystkich blokach. Dlatego, do czasu wykonania wszystkich remontów, powstał pomysł, by w kosztach ciepła po równo partycypowali wszyscy mieszkańcy spółdzielni. Wprowadzenie Funduszu Sprawiedliwości Energetycznej było głównym punktem środowego posiedzenia. Dyskusja była bardzo gorąca, emocji nie brakowało, z obu stron padały mocne argumenty. Ostatecznie za wprowadzeniem funduszu opowiedziało się ok. 150 osób, przeciwko było ponad 50 członków spółdzielni i uchwała przeszła.

Dalszą część wiadomości znajdą Państwo na stronie Nowego Tygodnia.

1 Komentarz do "Spółdzielcy postawili na solidarność"

 1. Niech ktoś mnie poprawi jak się mylę.Jeżeli chodzi o remont tych 7 bloków,to podobno wszyscy spółdzielcy dzielą koszt,tak?Więc oczywistą sprawą jest równe traktowanie w sprawie np ciepłej wody.Bądźmy solidarni do końca,nie wybiórczo.

  • Niestety się mylisz. Remonty przeprowadzane są ze wspólnej kasy na którą składają się składki na fundusz remontowy wszystkich lokatorów. Natomiast za c.o. i c.w. płacimy indywidualnie wg zużycia wynikającego z wodomierzy i podzielników ciepła z własnego portfela. Są to pieniądze indywidualne a SM jest tylko czasowym deponentem i pośrednikiem w przekazywaniu tej kasy do MPGK. Zagarnięcie indywidualnej kasy z nadwyżki za ciepło, która powinna być rozliczona na każdego lokatora i zwrócona mu choćby w postaci zaliczenia jej na poczet jego przyszłych zobowiązań za c.o. i c.w. jest niczym innym jak przywłaszczeniem sobie cudzej kasy na własne potrzeby. Kiedy wpłacasz kasę do banku, to bank jest czasowym deponentem i pośrednikiem wykonującym za ciebie operacje płatności zobowiązań. Co byś powiedział, gdyby któregoś dnia Twoje pieniądze z twojego konta zniknęły, bo rada nadzorcza i walne zebranie akcjonariuszy banku postanowiły je zagarnąć 50% i przeznaczyć na wypłaty dywidendy akcjonariuszom, którzy twierdzą, że powinni dostać więcej niż wynika z bilansu działaności banku. Byłoby to czyste złodziejstwo, czy też pogodziłbyś się z tym i powiedział, że trzeba być solidarnym z akcjonariuszami?

 2. To wstyd za nieudolność zarządu SM i rady nadzorczej 15 osobowej mieszkańcy ponoszą koszty.

 3. Dlaczego zatem nie zwrócicie się do sądu? Rozstrzygnie a wy niepotrzebnie darzycie temat błyskając przy okazji swoją wiedzą prawnicza. Zrozumiałe byłoby, gdybyście podpisywali swoje elaboraty

  • Przyganiał kocioł garnkowi. A ty się podpisałeś? I kto powiedział, że się nie zwrócą do sądu. Jest na to rok czasu. Byliby głupcami gdyby dali się tak prymitywnie okraść.

  • Dlaczego zatem nie poprosiliście o wykładnię prawną, skoro nie wiecie czy uchwała o tym zbójnickim funduszu jest zgodna z prawem. Brak wiedzy prawniczej można było w ten sposób uzupełnić. A na marginesie, dlaczego nie podaliście się jeszcze do dymisji, skoro tak dramatycznie zapowiadaliście odejście, gdyby były prezes nie uzyskał absolutorium. Nie uzyskał! A wy wciąż w RN? Przyspawało dupy do stołków? Czy jednak poczucie zszarganego honoru i braku godności okazało się mniej istotne od wynagrodzenia z tytułu RN? Piętnastu w RN? Którą to już rotacyjnie kadencję? Kolesie naciskali na poszerzenie Rady, prezio się zgodził, więc RN klepała co prezio chciał? Figurant vice kontynuuje praktykę byłego, więc klepiecie dalej bezprawne uchwały? To ma być RN? I jeszcze wycieracie gęby o dobro wspólnoty, którą doicie rok w rok. Kuźwa to nie uchwałą powinien się zająć Sąd, tylko prokuratura wami.

 4. A gdzie byliście do tej pory? Kilka lat temu nie było was na walnych. Dlaczego po wykupieniu mieszkania (za grosze) nie widzieliście na jakich zasadach działa Spółdzielnia Mieszkaniowa? Dlaczego nie tworzyliście Wspólnot Mieszkaniowych?

 5. Internet Telewizja Włodawa

Możliwość komentowania jest wyłączona.

Skip to content