Spacerował po lesie, znalazł niewybuch

Pocisk pochodzący prawdopodobnie z okresu II wojny światowej został znaleziony przez mieszkańca powiatu włodawskiego. Mężczyzna natknął się na znalezisko podczas spaceru po lesie w okolicach Osowy. Policjanci zabezpieczyli znalezisko do czasu przybycia saperów. Po raz kolejny apelujemy o ostrożność. Odnalezionych niewybuchów nie należy dotykać, czy też próbować przenosić.

W piątek po godzinie 14:00 dyżurny włodawskiej komendy został powiadomiony o odnalezieniu przedmiotu przypominającego niewybuch. Pocisk długości około 40 cm został znaleziony podczas spaceru po lesie. Na miejsce natychmiast skierowani zostali funkcjonariusze, którzy potwierdzili zgłoszenie. Zabezpieczyli również miejsce, do czasu przyjazdu patrolu rozminowania z Jednostki Wojskowej w Chełmie. Wówczas okazało się, że jest to niewybuch granatu moździerzowego prawdopodobnie z czasów II wojny światowej. Saperzy zabrali go do zniszczenia oraz sprawdzili pobliski teren, nie ujawniając kolejnych niebezpiecznych przedmiotów.

Pamiętajmy! Pomimo, że od działań wojennych minęło już wiele lat, wciąż możemy natknąć się na niebezpieczne “pamiątki” z tego okresu. Niewybuchy i niewypały mimo, że tyle lat znajdowały się pod ziemią nadal są niebezpieczne. Nawet stare i zardzewiałe stanowią śmiertelne zagrożenie, dlatego apelujemy do wszystkich, którzy ujawnią tego rodzaju przedmioty, aby pod żadnym pozorem ich nie podnosić, odkopywać, przemieszczać w inne miejsce i manipulować przy nich. W przypadku znalezienia niewypału czy niewybuchu należy niezwłocznie powiadomić Policję, a miejsce takie zabezpieczyć przed przypadkowym dostępem osób postronnych.

aspirant sztabowy Kinga Zamojska-Prystupa
KPP Włodawa

Skip to content