Grzegorz Makus, włodawianin, historyk Instytutu Pamięci Narodowej w Lublinie, jest autorem arcyciekawego przewodnika historyczno-turystycznego pt. „Szlakami walk oddziału partyzanckiego Obwodu WiN Włodawa 1945-1951”. Wydawnictwo zawiera opisy miejsc walk żołnierzy wyklętych wraz z dokładnymi mapami bitew. Co ciekawe – są to bezpłatne wydawnictwa.
Unikatowy przewodnik otwiera nowy projekt Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Lublinie, opatrzony wspólnym tytułem „Śladami Bohaterów”. To pierwsze z serii wydawnictwo pozwala wyruszyć na wędrówkę szlakami ludzi, którzy w latach 40. i 50. ubiegłego wieku, w szeregach oddziału partyzanckiego Obwodu WiN Włodawa, pod dowództwem braci: ppor. Leona Taraszkiewicza „Jastrzębia” i ppor. Edwarda Taraszkiewicza „Żelaznego”, z bronią w ręku stawiali zbrojny opór komunistycznemu zniewoleniu.
– Przemierzając leśne dukty oraz odwiedzając uwiecznione w przewodniku i na mapie miejsca, choć na chwilę będziecie mogli „przenieść się w czasie”, dotknąć historii i namacalnie odczuć heroizm, ale i tragizm losów Żołnierzy Wyklętych, walczących na ziemi włodawskiej w latach 1945-1951 – mówi autor G. Makus.
Dalszą część wiadomości znajdą Państwo na stronie Nowego Tygodnia.
Możesz mówić na siebie Max 🙂 Dobra robota publikacji jak i występ w mediach
A kiedy Pan historyk ujawni teczkę jednego z włodawskich „bohaterów”? Podobno to bardzo grubą teczką i ciekawa lektura. Panie historyku odwagi. Prawda nas wyzwoli!!!
Beton! Metalmania pamięta!