Sen o bogatym górniku czy wyrok dla przyrody? Nowa kopalnia pod Poleskim Parkiem Narodowym

Dla przyrodników bagna Poleskiego Parku Narodowego to „diament przyrodniczy”, a samo Polesie nazywają „europejską Amazonią”. O „skarbie narodowym” mówi też australijska spółka, która inwestuje tu w nową kopalnię. Ma na myśli leżące pod ziemią pokłady węgla.

1 luty 2021 – Dzień Mokradeł. Od kilku dni na redakcyjne skrzynki wpadają maile. Na tematyczne prelekcje i konferencje prasowe zapraszają uniwersytety i organizacje ekologiczne. Bagna to w czasach coraz cieplejszych i suchszych lat temat szczególnie ważny. Tym ważniejszy w województwie, w którym planuje się nowe kopalnie. javascript:false

1 luty 2021 to też data premiery raportu naukowego. Specjaliści różnych dziedzin na warsztat wzięli Poleski Park Naukowy – a konkretnie co się stanie, gdy zaczną wydobywać tu węgiel Australijczycy.

Bo choć eksploatowanie górniczych szybów pod unikatowymi przyrodniczo terenami bagiennymi wydaje się być pomysłem abstrakcyjnym, to projekt Balamara Resources krok po kroku zmierza ku realizacji. Niezależnie czy w województwie i w kraju rządzi PSL, PO czy PiS.

Dalszą część wiadomości znajdą Państwo na stronie Dziennika Wschodniego.

1 Komentarz do "Sen o bogatym górniku czy wyrok dla przyrody? Nowa kopalnia pod Poleskim Parkiem Narodowym"

  1. Mam nadzieję, że ta kopalnia nie powstanie. To zbrodnia!

  2. i dla kultury przyrody będą na bagnach ,NAKED AND AFRAID” z pierwszeństwem dla ekoterrorystów …. i elektrownia z Fukushimy zamiast drewna i węgla …

  3. baba nie Jaga | 8 lutego 2021 at 20:08 |

    A ja mam nadzieję, że kopalnia powstanie. Trzeba korzystać z własnych zasobów naturalnych. To da impuls rozwojowy lokalnym społecznościom. Ziemia marnej klasy,rolnictwo prawie wypasowe, młodzi na zmywaku gdzieś w świecie, nieliczni zrobili tam kariery, otworzyli własne biznesy. Za 20 lat okolice PPN będą enklawą starych, samotnych ludzi, zagubionych wśród bagien i łąk, w biednych gminach, których nie będzie stać ani na pomoc społeczną, ani na oświatę, ani na kulturę, ani na czynna opiekę nad pozostawionymi tutaj starcami. Ale szuwary trzymać się będą mocno. A jak tam „zieloni” zamek nad Notecią? Dobrze? No tak, bogatym wolno, a noga biednego tam nie postanie.

  4. Zbrodnia to była popełniona w końcówce lat siedemdziesiątych, kiedy to na terenach powiatu włodawskiego, gdzie są pokłady węgla utworzono Poleski Park Narodowy skazując biedny powiat na zagładę. Pierwsze projekty kopalni właśnie tutaj lokalizowały budowę kopalni. No cóż zwyciężyła polityka, kto silniejszy i partykularne interesy głównie chełmskich działaczy, którzy trochę się przeliczyli. Kto zna temat to wie o czym piszę.

    • No fajnie, że mentalnie zatrzymałeś się na Gierku. Halo boomer tu przegrzana ziemia! Lodowce topnieją, poziom oceanów się podnosi a Ty chcesz węgiel kopać jak cały rozwinięty świat kombinuje jak te całe CO2 spowrotem wsadzić pod ziemię. Polakowi zawsze w smak było być parobem. Rabska mentalność

  5. A co na te pomysły „Zielony Ład”, „Porozumienie Paryskie” z 2015 r i wszystkie unijne-i nie tylko, pomysły budowania gospodarki „na zielono”?

  6. Lol „Impuls” do rozwoju lokalnych społeczności”, „Korzystanie z własnych zasobów naturalnych” Gościu z tych zasobów będą korzystać australijska firma i jej odbiorcy, to raz. Dwa to średnio widzę ten „rozwój lokalnych społeczności” oparty na ryciu w ziemi i niszczeniu bezcennej przyrody. Kolejna głupota made in Poland w imię ochłapów dla gawiedzi i łapówek dla decydentów. Dziękuję ale nie.

    • ciekawski | 9 lutego 2021 at 11:40 |

      Będziemy parobkami dla obcego kapitału, jestem na nie . popieram w 100%

  7. spoko, pokopią z 15-20 lat i zostanie kompletna ruina, świetny rozwój haha
    ciekawe co dalej ? na hałdach zrobimy tor saneczkowy hahahah
    nie mówię nawet o tym że zarobi kto ma zarobić a lokalsi zwykli wyrobnicy dostaną jakieś śmieszne ochłapy byle byli zadowoleni że dudki teraz lecą … tak się manipuluje ludźmi, chcecie tu mieć drugi śląsk ?
    kompletna paranoja, system of a down!

  8. z Włodawy | 10 lutego 2021 at 18:20 |

    Zdewastowali Australię,teraz zrobią to samo z naszym pięknym pojezierzem.

  9. Kubuś Puchatek | 10 lutego 2021 at 20:18 |

    Jak można pisać takie głupoty na temat jakiejś tam dewastacji. Przykładem jest Łęczna, która z zapyziałego miasteczka wypiękniała i zrobiła się dynamicznym, nowoczesnym miastem. Gminy natomiast w powiecie łęczyńskim są w grupie najbogatszych gmin w Polsce. I proszę mi podać przynajmniej jeden przykład, co zostało tam zdewastowane. To są jakieś urojenia, a gdzie są władze powiatowe i gminne ażeby te bzdury zdementować?

    • Chłopie jak dla Ciebie Łęczna jest piękna i dynamiczna to nie mam pytań. Kiedy ostatnio jechałeś do pod Bogdankę podelektować się zdrową przyrodą? Może plumkałeś się w czyściutkiej wodzie niecce pokopalnianej? Czy raczej delektowałeś się śpiewem ptaków na hałdzie? Gminy są najbogatsze (ciekawe wg jakich wskaźników ale pomińmy to) bo kopalnie płacą za SZKODY. Tego badziewia i tak już nie mają gdzie składować więc wciskają łupek jeleniom. Jeżeli to jest dla Ciebie urojeniem to idź sobie na błonia i sprawdź jak fajnie się dęby niepodległości przyjeły na odpadach pokopalnianych nawiezionych za Gruszkowskiego. Nie bądź sprzedajną prostytutką i nie handluj tym co masz najcenniejsze Kubusiu

    • Mao Dze Jaro | 11 lutego 2021 at 00:03 |

      łęczna i okolice piękna ? weź człowieku co ty porównujesz … puknij się tam gdzie trzeba, pomijam już to że łęczna to inny rejon i tam sobie niech kopią bo tam nic nie ma innego wartościowego, weź rusz 4 litery poza swój zapyziały grajdół, poruszaj się po świecie to możę ci się oczy otworzą

  10. Jacy tam Australijczycy hehe Zwolnili kolesia z Bogdanki,miał wiedzę na temat terenu ,założył szybko firmę z kilkoma osobami z Antypodów i teraz pewnie chcą z zyskiem jej się pozbyć.Jak ktoś będzie kopał w regionie, to ci co już kopią.Kopalnie wybudować to lata ,grube miliardy,zysk po długich latach.Zresztą czas niepewny na czarną energię.Swoja drogą bagna i tak wyschną ,jedna śnieżna zima nic nic nie zmieni.Wystarczy zobaczyć co stało się z Biebrzą.

  11. Do wszystkich nienachalnych intelektualnie, którym na sercu leży tylko swój interes. Jeżeli myślicie, że Włodawa jakkolkwiek skorzysta na tej kopalni to muszę Was wyprowadzić z błędu. Te kopalnie, jeżeli przyniosą jakieś krótkie finansowe korzyści to tylko dla Łęcznej i Chełma. Nikt nie zainwestuje złamanego grosza we Włodawie bo i po co skoro bliżej są lepiej rozwinięte ośrodki miejskie. Jedyny skutek jaki odczuje powiat to obniżenie wód gruntowych i dewastacja przyrody, która jest największym walorem tego grajdołka. Skupcie się raczej na tym aby naciskać na władzę w celu poprawy jakości edukacji i służby zdrowia w regionie. Gwarantuje Wam, że potencjał Włodawy nie tkwi bynajmniej w złożach węgla a przyrodzie.

  12. Górnik przodowy | 11 lutego 2021 at 20:14 |

    No to ktoś tu się „zamotał”, bo zaprzeczył sam sobie. Bo nie wiem czy są korzyści z kopalni czy ich nie ma? Aha Chełm i Łęczna mogą mieć korzyści a Włodawa nie. Nie wiem czy mnie dobrze zrozumiałeś „anonimie”, nazywając Włodawę grajdołkiem. Ja przecież pisałem, że o wiele gorszym grajdołkiem niż Włodawa była Łęczna przed wybudowaniem kopalni. Po ponad 40-latach od kiedy z Włodawy celowo zrobiono skansen zamiast „rozwiniętego ośrodka miejskiego” wypowiedź mojego poprzednika jest pozbawiona sensu. Oczywiście zgadzam się, że służba zdrowia w powiecie włodawskim dosłownie leży, ale co ma piernik do wiatraka chciałem powiedzieć pączek. Przekonałem się, że dalsza dyskusja na takim poziomie nie ma sensu.

    • „Jeżeli byłyby jakieś” tryb przypuszczający Górniku. Skoro mają budować kopalnię w Sawinie to jaką korzyść może mieć z tego Włodawa? Co do Twojego obsesyjnego wręcz upodobaniu do najbardziej bzdurnej teori spiskowej, że jacyś źli „oni” kiedyś zadecydowali, że to Chełm będzie się rozwijał a Włodawa nie to muszę Cię zmartwić. Chełm od wielu wieków był lepiej rozwijającym się miastem, a Łęczna ma milion razy lepsze od nas położenie. Co do do piernika i wiatraka to moim zdaniem powinniśmy się skupić na tym na co mamy wpływ i wykorzystać to co mamy najcenniejsze a nie śnić morky sen wariata o jakiejś industrialnej potędze. Część zamożnych mieszkańców dużych miast już dzisiaj szuka możliwośći aby częściowo lub nawet na stałe się przeprowadzić na wieś. Pandemia i rozwój nowych technologii tylko to przyspieszają. Dobre szkoły i niezła służba zdrowia mogłyby sprawić, że swój wzrok jeszcze chętniej będą kierować w naszym kierunku.

  13. Eh ekonomiści z Bożej łaski. Powstanie jakiegokolwiek dużego zakładu pracy czy to w powiecie czy jego najbliższym otoczeniu daje miejsca pracy i dodatkowy impuls. No ale jak wam bardziej zależy na byciu skansenem żuczka gnojaczka to nie mam pytań.

    • Hahaha a obok kopalni postawimy hutę żelaza i w pocie i znoju wykujemy socjalizm ku czci przewodniczącego MAO. Ja ebie skansen to Ty masz w głowie. Malucha Ci Gierek dał czy co?

  14. Dobrze jest stawiać na ekologię kosztem kopalni jeśli samemu jest się przed emeryturą a dzieci wyjechały. Bez inwestycji ten region nie przetrwa. Dopóki są dopłaty to jeszcze obrabia się ziemię ale gdyby ich nie było to zarośnie lasem praktycznie wszystko, a Niemcy przywiozą do Lidla zamrożony chleb, który się tu upiecze i tak będzie się kończyć mieścina która przetrwała kilkaset lat.

  15. Czyli w imię tego, że nie potrafisz się odnaleźć w tym życiu mamy zniszczyć to co mamy najcenniejszego? Tylko, żeby ludzie, którzy nie potrafią sobie zorganizować pracy, wyjechać, doszkolić się żyli jakimiś mrzonkami? Osobiście wolę żeby ta kraina zarosła już tymi lasami.

  16. Internet Telewizja Włodawa

Możliwość komentowania jest wyłączona.

Skip to content