Są pieniądze na remont i zagospodarowanie historycznej stacji kolejowej Sobibór

Po ponad dwóch latach starań Starostwo Powiatowe we Włodawie otrzymało unijne dofinansowanie projektu, który między innymi obejmuje remont i zagospodarowanie stacji Sobibór na Centrum Edukacji Historycznej.

Wybudowany prawdopodobnie w 1887 r. stacyjny budynek w Sobiborze kolejarze przekazali włodawskiemu starostwu latem 2015 r. Pośrednikiem była Fundacja Polsko-Niemieckie Pojednanie. Starosta zobowiązał się do wyremontowania obiektu, a pieniądze na ten cel miała pozyskać fundacja. Gotowy budynek miał zostać przekazany Muzeum na Majdanku, do którego należy też Muzeum Byłego Hitlerowskiego Obozu Zagłady w Sobiborze.

Sprawy potoczyły się jednak inaczej. Muzeum na Majdanku nie było zainteresowane budynkiem stacji. A finansową pomoc obiecała warszawska Fundacja Laetitia, której założycielem i szefem jest pochodzący z Włodawy Marian Mazurek. Pojawiła się też nadzieja na unijne dofinansowanie.

Złożony jeszcze w lipcu 2016 r. projekt poza remontem i zagospodarowaniem sobiborskiego dworca, objął także urządzenie domu kultury w Hańsku i biblioteki w Starym Załuczu. Urząd Marszałkowski najpierw odmówił jego finansowania. Na liście do dotacji znalazł się dopiero po proteście włodawskiego starosty.

Dalszą część wiadomości znajdą Państwo na stronie Nowego Tygodnia.

3 komentarzy "Są pieniądze na remont i zagospodarowanie historycznej stacji kolejowej Sobibór"

  1. Zastanawiam się dlaczego ci radni nawiedzają domy i mieszkania w ostatnim tygodniu przed wyborami a są już 4 lata radnymi. Wcześniej niemogli robić spotkań z mieszkańcami np co miesiąc lub co kwartał. Tak im dobrze w radzie, że chcą być radnymi ponownie…..

  2. Internet Telewizja Włodawa

Możliwość komentowania jest wyłączona.

Zmiana wielkości czcionki