Rządowa subwencja czy lichwiarska pożyczka? Domy kultury w Chełmie, Włodawie i Krasnymstawie w finansowym dołku

Domy kultury, w tym także chełmski, krasnostawski oraz włodawski, mają twardy orzech do zgryzienia. Polski Fundusz Rozwoju oczekuje od nich zwrotu subwencji, które otrzymały ponad 3 lata temu. A te kwoty nie są małe…

Polski Fundusz Rozwoju jest spółką Skarbu Państwa. W 2020 roku, kiedy to w polskiej gospodarce nastał czarny okres lockdownu, spowodowanego pandemią Covid-19, odpowiadał za udzielanie dofinansowań rządowych przedsiębiorcom. Teraz od części z nich chce zwrotu…

Jak do tego doszło?

Domy kultury to samorządowe instytucje, które prowadzą działalność gospodarczą, uzyskują dochody z prowadzonych przez siebie kin, występów teatralnych i wielu innych przedsięwzięć. W związku z pandemią koronawirusa chełmski jak i włodawski oraz krasnostawski dom kultury zostały zamknięte. Nie było koncertów, wydarzeń i zajęć artystycznych, a w konsekwencji zostały pozbawione możliwości prowadzenia działalności i osiągania przychodów pozwalających na funkcjonowanie instytucji.

– Wiosną 2020 roku pojawiły się informacje, że Polski Fundusz Rozwoju będzie przyznawał subwencje, między innymi dla małych i średnich przedsiębiorstw, zatrudniających do 250 osób. Ponieważ ChDK zatrudniał wówczas 40 osób i zgodnie z założeniami programu w okresie pandemii odnotował znaczny spadek obrotów, podjęliśmy decyzję o złożeniu wniosku o przyznanie subwencji do PFR. Podobnie postąpiło wiele innych samorządowych instytucji kultury, między innymi Włodawski Dom Kultury i Krasnostawski Dom Kultury- opowiada dyrektor ChDK Bartłomiej Kazimierczak.

Dalszą część wiadomości znajdą Państwo na stronie Super Tygodnia.

2 komentarzy "Rządowa subwencja czy lichwiarska pożyczka? Domy kultury w Chełmie, Włodawie i Krasnymstawie w finansowym dołku"

  1. Kto daje i zabiera ten się w piekle poniewiera.

  2. PiS DA

  3. Internet Telewizja Włodawa

Możliwość komentowania jest wyłączona.

Skip to content