Produkują własny prąd

Gmina Stary Brus Mieszkańcy gminy, którzy wcześniej nie byli zainteresowani panelami fotowoltaicznymi produkującymi prąd ze słońca, teraz chcieliby je założyć. – Niektórzy już pytają, kiedy będziemy składali kolejny wniosek na dofinansowanie tej inwestycji – tłumaczy wójt Paweł Kołtun.

Gminy Hańsk i Stary Brus są pierwszymi w powiecie włodawskim, które otrzymały dotacje na montaż paneli fotowoltaicznych, przetwarzających energię słoneczną na elektryczną. Instalacja urządzeń dobiegła końca. W ubiegłym tygodniu inwestycja została odebrana i prywatni mieszkańcy ruszyli z produkcją własnego prądu.

– W pierwszym rozdaniu otrzymaliśmy pieniądze na montaż urządzeń na 28 budynkach prywatnych oraz na 2 obiektach użyteczności publicznej, czyli na urzędzie gminy i oczyszczalni ścieków. Kiedy prowadziliśmy zapisy, ludzie niechętnie odnosili się do pomysłu. Byli nawet tacy, którzy zapisali się, a potem zrezygnowali. Teraz, kiedy zobaczyli jak to wszystko funkcjonuje, przychodzą i mówią, że również chcieliby mieć takie panele. Pytają też kiedy będziemy składali drugi wniosek o dofinansowanie – opowiada wójt.

Dalsza część wiadomości znajduje się na stronie SuperTydzień

Zmiana wielkości czcionki