Pożegnali bohatera

(15 lutego) Rodzina, bliscy, mieszkańcy ziemi włodawskiej, sąsiedzi, z udziałem asysty Wojsk Obrony Terytorialnej, harcerzy oraz pocztu sztandarowego pożegnali kpt. Stanisława Hondrę – żołnierza AK, członka organizacji kombatanckich, odznaczonego Medalem Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata. Odszedł jeden z najstarszych w powiecie włodawskim członków Armii Krajowej.

Kpt. Stanisław Hondra, rocznik 1925, urodził się i mieszkał w Stawkach k. Włodawy. W latach II wojny światowej dzięki m.in. jego ofiarności i poświęceniu uratowano całą rodzinę Wakemanów. Za to S. Hondra otrzymał w 1998 r. medal „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”.

Tak wspominał te czasy S. Hondra: – Nasza rodzina składała się z ojca i czworga dzieci. W zasadzie główna decyzja to była ojca, ale w uzgodnieniu z nami. Samo przygotowanie i noszenie. Tym zajmowała się siostra. Miała 14 lat i ona nosiła jedzenie. Tak było bezpieczniej, taka dziewczynka idzie, nie zwracano uwagi. Ona ich karmiła. A myśmy pracowali normalnie, starali się. A tam już przygotowaliśmy wcześniej skrytkę taką, w oborze na strychu i tam ich ulokowaliśmy.

Dalszą część wiadomości znajdą Państwo na stronie Nowego Tygodnia.

1 Komentarz do "Pożegnali bohatera"

 1. z Włodawy | 26 lutego 2021 at 18:29 |

  Tak mało mówi się u nas o porządnych ludziach.

 2. Mówi się i pisze mało bo nie podoba się to “sowieciarzom”.

 3. Cieszę się że miałam okazję poznać pana kapitana. Żałuję że tak późno. Niestety z tego co zauważyłam są równi i bardziej lubiani wśród naszych bohaterów. Jedynych “wychwala” się pod niebiosy podczas gdy inni niemal do końca życia zostają w cieniu. Nie chcę tu rozpoczynać typowej dla tego forum dyskusji dlatego nic więcej nie napiszę. Mam nadzieję że pewne osoby chociaż przez chwilę pomyślą nad tą kwestia bo na pewno domyślą się że to o nie chodzi.

 4. Lol w jaki sposób owi “sowieciarze” zabraniali Ci mowić czy pisać o tym człowieku? Przyczyna raczej jest bardziej prozaiczna: Twój tak zwany patriotyzm to tylko lansiarska figura retoryczna. Szmata z “Bug Honor Łojczyzna”, darcie mordy na spędach niepodległości I inne patetyczne Bon moty. Nawet kiedyś byl art o jakiejś pochodzacej z wlodawy hienie cmentarnej co jezdzi po angli I nagrywa jakieś tkliwe filmiki na fb jak to on nie kocha ojczyzny….

  • tu problemem jest raczej to ze osoby najgłośniej manifestujące swój patriotyzm i zbijające jakieś tam partykularne interesy bardzo wybiórczo traktują naszych bohaterów. przy każdej okazji na tzw tapecie i pierwszym planie jest jedna wybrana z jakichś względów osoba a pozostali często nikną w niebycie pamięci. ale to nie miejsce na rozważania na ten temat. ciszej nad tą trumną CZEŚĆ I CHWAŁA BOHATEROM!

  • milcz synu sbka

 5. Cześć i chwała bohaterom !

  I już ciszej nad tą trumną …

 6. Włodawianka | 1 marca 2021 at 19:51 |

  Dobry i mądry Człowiek. Niech spoczywa w pokoju.

 7. Internet Telewizja Włodawa

Możliwość komentowania jest wyłączona.

Skip to content