Powiat włodawski liderem w scalaniu gruntów

W Urzędzie Marszałkowskim w Lublinie wręczono 9 umów o przyznanie pomocy finansowej na realizację operacji typu „Scalanie gruntów” z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Niemal połowę środków otrzymał zdecydowany lider w scaleniach – powiat włodawski.

Łączna wartość przyznanej pomocy przez Zarząd Województwa Lubelskiego w ramach podpisanych umów to ponad 82 mln zł, z czego wkład z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (EFRROW) to ponad 52 mln zł. Kwota przeznaczona na tego typu operacje pochodzi z dodatkowej puli środków przyznanej na realizację działań PROW dla województwa lubelskiego w kwocie blisko 23,6 mln euro. Wsparcie można było otrzymać na prace scaleniowe oraz zagospodarowanie poscaleniowe. Celem scalania gruntów jest tworzenie korzystniejszych warunków gospodarowania poprzez poprawę struktury obszarowej gospodarstw rolnych i leśnych, racjonalne ukształtowanie gruntów oraz dostosowanie granic nieruchomości do systemu urządzeń melioracyjnych, dróg dojazdowych czy rzeźby terenu.

– To kolejna transza unijnych funduszy na scalanie rozproszonych działek rolnych i leśnych. Proces ten ma na celu ograniczenie kosztów ponoszonych w gospodarstwach – mówił członek zarządu Zdzisław Szwed podczas wręczania symbolicznych czeków.

Pomoc finansową na realizacje scaleń otrzymało 5 starostw: włodawskie w kwocie prawie 35,5 mln zł na 2 operacje, które będą realizowane w gminach Wyryki (obręby Kaplonosy i Kaplonosy-Kolonia – 1661 ha) i Urszulin (obręby Babsk, Nowe Załucze, Wola Wereszczyńska i Zawadówka – 1644 ha); chełmskie – niemal 18,6 mln zł na 4 operacje (wszystkie  w gminie Wierzbica); lubartowski nieco ponad 12 mln zł na 1 operację (w gminie Ostrówek); łęczyńskie – prawie 11,9 mln zł na 1 operację (w gminie Cyców); parczewskie – blisko 4,2 mln zł na 1 operację (w gminie Dębowa Kłoda).

Operacje zakwalifikowały się do dofinansowania w ramach naboru na realizację operacji typu „Scalanie gruntów” w ramach poddziałania „Wsparcie na inwestycje związane z rozwojem, modernizacją i dostosowywaniem rolnictwa i leśnictwa” objętego PROW na lata 2014-2020. Na ogłoszony nabór złożono 12 wniosków o przyznanie pomocy, w tym 3 z nich nie spełniły wymagań formalnych. O pomoc finansową mogli ubiegać się starostowie z województwa lubelskiego jako organy prowadzące i wykonujące postępowanie scaleniowe.

Kolejny sukces powiatu włodawskiego podsumował Adam Panasiuk – członek Zarządu Powiatu we Włodawie odpowiedzialny za program scaleń – To ogromne pieniądze, ale też duże wyzwanie, gdyż czasu na zrealizowanie operacji mamy stosunkowo niewiele – wszystkie wydatki musimy rozliczyć do czerwca w 2025 r. W scaleniu to krótki okres, dlatego zagospodarowanie poscaleniowe rozpoczynamy już w trakcie trwającego postępowania scaleniowego. No i trzeba mieć na uwadze, że obecnie niemal każdego miesiąca rzeczywista wartość przyznanej pomocy kurczy się na skutek inflacji, która dotyka zwłaszcza branżę drogową. Zatem już na przyszły rok planujemy pierwsze wydatki inwestycyjne, ale to dużo zależy też od aktywności gmin, na którą bardzo liczę. Bez wątpienia jest to ogromna szansa na rozwój tych obszarów.

Starostwo Powiatowe we Włodawie

1 Komentarz do "Powiat włodawski liderem w scalaniu gruntów"

 1. Panie starosto Romanczuk prosze sie wypowiedziec w sprawie szpitala? Dlaczego nagle zamknieto oddzial dzieciecy? Dlaczego nie bylo informacji wczesniej tylko juz po fakcie? Na stronie powiatu do teraz nie ma takiej informacji.Jaki jest plan na ponowne uruchomienie oddzialu? Co maja zrobic rodzice dzieci ktorzy beda potrzebowali pomocy? Czy powiatu pomoze w dotarciu do szpitala w lublinie bialej czy chociazby chelmie? Przypominam ze ochrona zdrowia mieszkancow to jeden z Pana podstawowych obowiazkow! Czasy bajdurzenia juz minely. Czas na konkretne dzialania! Przypomne również ze wybory za pasem I mieszkancy Pana rozlicza za dzialania a raczej ich brak.

  • turystka | 9 lipca 2022 at 07:36 |

   Byłam z chorym dzieckiem we Włodawskim szpitalu. Dziecko zostało zaopatrzone jak potrzeba. Zeby jeszcze w innych szpitalach tak było. Pani anonimko niech się Pani tak nie troska pomoc potrzebującym jest udzielana tak jak trzeba a czy to się nazywa oddział dziecięcy czy inny to bez znaczenia aby potrzebujący był zaopatrzony. I trzeba pamiętać, że Starostę rozlicza się za ochronę zdrowia,
   ale pieniądze daje NFZ czyli rząd.
   A tak naprawdę to o co chodzi o wybory czy o szpital bo nie rozumiem nic z tego bełkotu powyżej????

   • Tylko I wylacznie o dzieci. W dupe mam wybory! To Co robicie starosta to skandal. Co chwile oddzialy zawieszane i to bez informacji bo po Co? lepiej poxowac do zdjec I “slicznie dziekowac “. Czas brac sie do roboty!

   • Turystka moze dla ciebie to wszystko jedno. Poczytaj spotted popytaj ludzi co mysla o zarzadzaniu szpitalem.

 2. Co się dzieje z drogą w kierunku Białej Podlaski tzw. betonówką. Jak zbliżały się wybory (a te będą w przyszłym roku) to zawsze obiecano budowę nowej nawierzchni. Teraz nawet nikt już obiecywać nie chce. Czy władze są pewne przegranej?

  • miejscowy | 9 lipca 2022 at 07:28 |

   droga wojewódzka 812. Czy obecna opcja rządząca w województwie (pis) jest pewna przegranej raczej nie, ale i tak budowę drogi ma w nosie chyba. Nie budowała jej platforma nie buduje też pis. Wszyscy mają szczytne hasła o równomiernym rozwoju, ale tylko je głoszą ale do wykonania długa i wyboista droga. Pozdrawian cierpliwości.

 3. PSLowi już dziękujemy

 4. miejscowy | 9 lipca 2022 at 07:24 |

  brawo Panie starosto zyskają mieszkańcy i włodawski biznes. Grube miliony spłyną do lokalnych firm.

 5. Miejscowy i turystka w ktorych wydzialach starostwa pracujecie?

 6. Internet Telewizja Włodawa

Możliwość komentowania jest wyłączona.

Skip to content