Powiat włodawski. Kochamy się, ale bez obrączek

3,5 małżeństwa na 1000 mieszkańców – tak było w powiecie włodawskim 2021 roku. To ostatnie miejsce w województwie lubelskim. W Chełmie statystyki przedstawiają się nieco lepiej – 4 małżeństwa na 1000 osób, a w powiecie chełmskim nawet 4,5. W krasnostawskim – 4,1. Rządowe programy prorodzinne nie przyniosły zakładanych efektów? A może ludzie się nie pobierają, by się potem nie rozwodzić…?

Lubelski Urząd Statystyczny podał dane dotyczące zawierania związków małżeńskich w Polsce. Z przeprowadzonych analiz okazało się, że powiat włodawski ma najsłabszy wynik.

– Ludzie wybierają teraz inny model życia, wolą pozostawać w związkach partnerskich. Do tego trzeba również dodać, że niestety, ale powiat nam się też trochę wyludnia – uważa starosta powiatu włodawskiego Andrzej Romańczuk. – Liczba przybywających na świat dzieci spadła o połowę, odkąd jestem starostą. Wszystkie programy prorodzinne niestety zawiodły. 500+ na każde dziecko nie przyniosło zakładanego rezultatu, 1000+ na kolejne dziecko również skończyło się fiaskiem. 

– Nie uważam tego za złą nowinę. Wiele osób, zanim podejmie decyzję o małżeństwie, chce się upewnić, że na pewno dadzą radę stworzyć rodzinę. Gdyby GUS zestawił te statystyki z rozwodami, to te dane byłyby zapewne ciekawsze. Bo często co nagle, to po diable. Przecież jeszcze całkiem niedawno mówiło się, że nowoczesne małżeństwo to – dziś ślub z wielką pompą, jutro cichy rozwód – twierdzi pani Barbara z gminy Wola Uhruska.

– Jeżeli miłościwie nam panujący stworzyli taką furtkę do wyciągania pieniędzy z budżetu państwa, to kogo mogą dziwić takie statystyki? Sam mam siostrę cioteczną, która ma już kilkuletnie dziecko ze swoim partnerem. Oczywiście, że żyją bez ślubu, bo ona bierze dodatki socjalne jako matka samotnie wychowująca dziecko. W takiej sytuacji to kto by się chciał żenić? Majątek mają zabezpieczony odpowiednimi dokumentami, więc po co im ślub? – komentuje pan Adrian z ul. Lubelskiej we Włodawie.

Dalszą część wiadomości znajdą Państwo na stronie Super Tygodnia.

24 komentarzy "Powiat włodawski. Kochamy się, ale bez obrączek"

 1. Wszyscy normalni czekają aż PiS straci władzę. Strach zakładać rodzinę i mieć dzieci w tak rządzonym kraju

  • Jakoś mało tych “normalnych”, prawda?

  • Ocena czy jest ktoś normalny czy nie to zależy od płaszczyzny wiedzy jaką posiadamy, a ta daje nam podstawy do formułowania określonych wniosków. Smakosze taniego wina z pewnością określą jako nienormalnych wszystkich tych, którzy nie spożywają tego trunku. Podobna staje się ocena @@ która nie jest w stanie wznieść na inny pułap- obszar wiedzowy z którego będzie dokonywać ocen. Zatem wniosek @@ jest słuszny i zasadny w jej kręgach, używając języka politycznego do którego nawiązuje w kręgach Totalnej Targowicy.

  • Grube Lolo | 6 marca 2023 at 12:18 |

   A co będzie jak znów i znów będzie u władzy. Jak by głupota miała skrzydła to co niektórzy latali by jak gołębica.

 2. Czy nie można powylączać tych komentarzy pod artykułami? Przecież społeczeństwo polskie w 95% deklaruje sie jako katolicy, a tyle jadu tu sie wylewa. Teraz okres Wielkiego Postu to może chociaż do Świat Wielkanocnych trochę piszący byliby braćmi dla ludzi.Nie wiem czy ktoś jak opluje drugiego człowieka- może z rodziny lub sasiada to poczuje się lepiej?

  • No widzisz co wiara i religia z ludźmi robi.

  • Chcielibyście cenzury. Nie zamknięcie nam ust. Będziemy pisać prawdę i zadawać trudne pytania. Na szczęście dla was wybory już niedługo.

 3. oczywiście, że katolik nie powinien sączyć jadu no chyba, że należy do kleru jak niektórzy biskupi czy też jakiż “ojciec”

 4. Mówisz oczywiście o biskupach i księżach prawosławnych? ale oni nie są katolikami tylko jak katolicy chrześcijanami.

 5. Pytanie do starosty – co zrobiło starostwo, by zwiększyć dzietność w powiecie lub zatrzymać ludzi młodych. Chociaż jakiś mały programik. pójdę dalej co zrobiło PSL rządząc wiele kadencji w Polsce w sprawie demografii i wsparcia Polski Wschodniej, by zatrzymać młodych ludzi. Odpowiedź jest krótka – nic. I jak zwykle pan Romańczuk nic nie może. Winni są inni. Szpital się wali, katastrofalne bezrobocie, złe drogi powiatowe oczywiście winien jest rząd. W związku z tym zastanawiam się po co jest starosta, cały zarząd. Tylko po to by przytulać co miesiąc kilkanaście tysięcy?

 6. Anty polityk | 3 marca 2023 at 11:10 |

  Dziwny sposób komunikacji Sam pytanie Sam odpowiedź to bardzo ograniczone. Imiennie kogoś oczerniać w/g swojego “widzimisie” Sam będąc pod przykrywką to nierówne zasady. – Czy w tych okolicznościach dobre Sam-opoczucie. – Czy polityka nie uznaje zasad ani kultury.

  • Jeszcze dziwniejsze jest załatwianie pracy i to od razu na kierowniczym stanowisku po partyjnej znajomości prawda Pani Zosiu?

 7. Gdzie Ci młodzi mają pracować aby utrzymać rodziny 500+to za mało, nie powstają nowe miejsca pracy to jest problem.

 8. Jeśli to jest oczernianie to proszę sprostować. Wystarczy podać fakty. a pytać władzy zawsze trzeba. Nawet anonimowo.

 9. Odpowiadam PSL nic nie zrobił i nie zrobi,

  • Ot I ambaras. | 4 marca 2023 at 14:45 |

   PSL, a wcześniej ZSL jako tzw stronnictwo jedynej wtedy partii, która się przepoczwarza co parę lat od PPR przez PZPR po SDRP, SLD po Lewicę, Nowa Lewicę i Razem, Wiosna, POKO. Pełno ich, a jakoby nikogo nie było.

 10. To nie jest prawda , że Starosta nic nie może. Może i to dużo . NP. trzymać babę na stołku emerytalnym jako dyrektora placówki publicznej – Szpital. kobita niszczy szpital a starosta to klepie – taki dill. jedno z wisznic drugie z pogorzelca nijak związani z tutejszymi. Rozwalą szpital i spieprzą. Swojakom zostanie jeno sznur.

 11. To, że można pokazują inne samorządy. Nasz starosta nic nie może. O przepraszam – może. ZA spore pieniądze robi wielką imprezę tzw, Wschody. A i również partyjne koncerty. Oczywiście zatrudnia też etatowego członka zarządu, który też sporo kosztuje. Stąd już na pomoc szpitalowi czy na drogi brakuje.

  • Mamy prawo wiedzieć | 7 marca 2023 at 13:36 |

   Jak to nic nie może? Przecież działa. Na ostatniej sesji zamknęli schronisko młodzieżowe. Po cichu bez dyskusji bez uzasadnienia. Może Pan przewodniczący Pryl odpowie dlaczego? Tak jak radził widzom transmisji szukać uzasadnienia uchwały na stronie starostawa poszukałam ale uzasadnienia nie znalazłam. Co macie panowie do ukrycia? Tak dbacie o turystykę w powiecie? Oddajcie już władze bo cały powiat zamknięcie jak tak dalej pójdzie. A może radni ci z PiS też uzasadnią podniesienie ręki na tak.

  • Zapomniałeś o etatowym bajkopisarzu na że starostwa, który już od dawna robi kampanię wyborczą w chełmskich pisadełkach.

 12. włodawiak | 8 marca 2023 at 10:41 |

  Ale jak pan z Pisu dostał kierownicze stanowisko w mpgku, to się posiorom już podoba, jak pani Zosia dostała to sie nie ppodoba. Ciekawe czy pan z pisu w mpgk to z polecenia sldowskiej posłanki czy pisowskiej posłanki , bo już się mylę co i jak

  • Oj oj trafiłem w czuły punkt. Zabolało? Miało boleć. Najbardziej zaboli po wyborach. Pakuj grzecznie kartonik i zamiast pisać głupoty w czasie pracy zrób coś pożytecznego chociaż na koniec.

 13. rumcajs | 8 marca 2023 at 16:34 |

  zlikwidowali SOR, zlikwidowali Rooming, Zlikwidowali OIOM – szpital stracił AKREDYTACJE. Z ISO też wywalą – i na tym polega sprawne zarządzanie i nadzór. A dyrektorów jest TRZECH i po co ? jak wszystko likwidują Panie starosto co na to Pan powie?

  • Halo Wlodawa | 10 marca 2023 at 07:17 |

   Ostatnio zlikwidowali też schronisko młodzieżowe nr3. Nikt nie wie dlaczego. Na sesji wielka konspiracja. Pan Pryll odsyła na BIP po uzasadnienie a tam też go nie ma. Zadaję więc pytanie jaki był powód likwidacji? Jak nam się zwolnią terminy napiszemy wniosek o udzielenie informacji. Chyba że nas wcześniej inne oddolne inicjatywy uprzedzą. Jak dostaniemy odpowiedź wszystko odpiszemy w osobnym artku.

 14. Internet Telewizja Włodawa

Możliwość komentowania jest wyłączona.

Skip to content