Powiat włodawski. Gminom brakuje pieniędzy na dodatek węglowy

Nie wszyscy mieszkańcy powiatu włodawskiego, którzy wnioskowali o dodatek węglowy, dostali pieniądze na konto. Gminy nie mogły ich wypłacić, bo urząd wojewódzki nie przelał im wystarczającej kwoty. Środki na dodatek trafiają do samorządów w transzach. Mieszkańcom i gminnym urzędnikom pozostaje czekać.

Dodatek węglowy wynosi 3 tys. złotych i przysługuje osobom, które ogrzewają dom: kotłem na paliwo stałe, kominkiem, kozą, piecokuchnią, kuchnią węglową lub piecem kaflowym na paliwo stałe, zasilane węglem kamiennym, brykietem lub peletem. Samorządy mają na jego wypłatę 60 dni (od złożenia wniosku). Sprawa wydaje się prosta, komplikuje ją… brak funduszy. Wiele gmin nie dostało odpowiednich środków, by dodatek węglowy wypłacić wszystkim, którzy się o niego starają.

– Rozumiem frustrację mieszkańców, ale nie mogę wypłacić pieniędzy, których nie mam. Cały czas czekamy na przelewy z urzędu wojewódzkiego. W ostatniej transzy, pod koniec października, dostaliśmy zaledwie 200 tys. złotych, co pozwoliło na wypłatę 70 wniosków. Wcześniej musieliśmy zwołać sesję rady gminy. Takie są procedury. Zanim przystąpimy do wypłacania dodatków, musimy podjąć uchwałę w sprawie zmiany gminnego budżetu – wyjaśnia wójt gminy Hańsk Marek Kopieniak. I dodaje: – O wypłacie pieniędzy, decyduje kolejność zgłoszeń. Działamy tak szybko, jak możemy. Do naszej gminy wpłynęło około 1000 wniosków. Pieniądze, które dostaliśmy od wojewody, wystarczyły na wypłatę zaledwie 40 procent.

Podobnie wygląda sytuacja w innych gminach powiatu włodawskiego.

Dalszą część wiadomości znajdą Państwo na stronie Super Tygodnia.

3 komentarzy "Powiat włodawski. Gminom brakuje pieniędzy na dodatek węglowy"

  1. No jak tam pisowszczyzna? Wierchuszką wiedziała o nadciągającym kryzysie i w porę podniosła sobie uposażenia w 2021 r o prawie 60%, aby nie podnosić ich w czasach kryzysu i namawiania Polaków do cierpliwości i oszczędności. Do dziś inflacja nie skonsumowała im tych podwyżek a pozostali pracujący realnie mają wynagrodzenia mniejsze conajmniej o 30% i to opierając się na oficjalnych danych, w które równie trudno wierzyć jak w bełkot Pinokia, czy figuranta ps. Prezydent. Śnieg za oknem a pieniądze na węgiel dopiero się drukują.

  2. Mi się należało ale nie złożyłem wniosku do gminy Hanna.Niech inni mają ,jak widać są bardziej potrzebujący..Z drugiej strony niewielka pomoc ,a wiele szumy wokół.

  3. Brakuje pieniędzy, drukarki przestały działać? A WĘGLA MIELISMY NA 200 LAT. Ciemnota wszystko kupi tak ja korona wirusem.

  4. Internet Telewizja Włodawa

Możliwość komentowania jest wyłączona.

Skip to content