Podczas sesji Rady Miejskiej we Włodawie (30 kwietnia) samorządowcy podjęli wyjątkową decyzję, która na stałe zapisze się w historii miasta. Przedwcześnie zmarłemu doktorowi Markowi Bemowi nadano zaszczytny tytuł „Primus Civis Urbis Vlodaviae”, czyli godność Pierwszego Obywatela Miasta. To wyraz głębokiego uznania dla jego wieloletniej pracy na rzecz lokalnej społeczności oraz pielęgnowania dziedzictwa kulturowego regionu.
Inicjatywa uhonorowania wybitnego etnografa i twórcy Festiwalu Trzech Kultur wypłynęła od samych mieszkańców, a formalny wniosek do rady złożył w ich imieniu burmistrz Wiesław Muszyński. Gospodarz miasta podczas obrad nie krył, że jest to sytuacja bez precedensu i gorąco zachęcał radnych do poparcia tego historycznego projektu.
– Chciałem bardzo państwa prosić o to, żebyście poparli ten wniosek i zagłosowali na tak, ponieważ świętej pamięci doktor Marek Bem oraz jego życie i praca na rzecz wizerunku naszego miasta i promocji wydarzenia, które do dzisiaj jest jednym z najważniejszych, po prostu na to zasługuje. Jeżeli podejmiecie tę decyzję dzisiaj, to będzie chyba pierwszy raz w historii, kiedy tytuł ten nadawany jest pośmiertnie – apelował do radnych włodarz miasta.
Dalszą część informacji przeczytają Państwo na stronie Super Tygodnia.






Brawo, mieszkańcy! Moim zdaniem upamiętnienie należy się również Bogdanowi „Bodziakowi” Smolikowi oraz Mieciowi Tokarskiemu!
Pan Tokarski już dawno otrzymał ten tytuł.
Świetnie, nie wiedziałem. Może urzędnicy mogliby udostępnić listę odznaczonych osób gdzieś w Internecie?
Moim zdaniem tytuł „Primus Civis Urbis Vlodaviae” powinien zostać nadany wszystkim, którzy propagowali Włodawę na przestrzeni lat. I nie tylko wspomniany śp. Marek Bem czy śp. Mieczystaław Tokarski. Ale także Bogdan Smolik za całokształt, a także za propagowanie na niwie naukowej Krzysztof Skwirowski, Piotr Czyż czy Agnieszka Ignatiuk. A na niwie promocji, Agata Zakrzewsta, Marta Kalinowska, Tomasz Orzeszko, Krzysztof Popko. Mało się o tym mówi, ale moim zdaniem te osoby swoją pracą na rzecz miasta powinny taki tytył uzyskać że względu na rzecz miasta!!!!
A ci co wymyślili akcję KROKODYL?
ten,, którego krokodyla widxiał!! A Ty negujesz! Moim zdaniem powinniście suma ludojada złapać 🙂
… Janusz Kalinowski
Pan Janusz otrzymał już ten tytuł
Pan Janusz Kalinowski powinien siedzieć na ławeczce obok albo zamiast Pani Krahelskiej. Zaznaczam, że nie mam nic do uczestniczki Powstania Warszawskiego. A jakiż byłby piękny mural poświęcony Panu Januszowi i tancerzom ludowym z Polesia…
Ludzka pamięć jest krótka i zawodna.
To prawda…
Np, nikt nie pamięta czym skutkował/skutkuje Reset.
Po wielu latach odwiedziłam rodzinne strony i widzę wiele dobrego dzieje się w ostatnim czasie. Miasto wypielnialo. Szpital się rozbudowuje, co i rusz są ogłoszenia o nowych świadczeniach, droga którą zawsze podróżuje do Wlodawy jest w głębokim remoncie i już nie będą straszyć te podkłady betonowe. Słyszałam że powstaje kolej do Wlodawy może następnym razem już przyjadę pociągiem. Widziałam też plakaty że wojsko wraca do miasta. Miło patrzeć jak Polska wschodnia a szczególnie Włodawa i okolice się rozwija. Jednak dobry rząd to podstawa. Brawo Panie Premierze! Brawo koalicja