Porozumienia partnerskie o współpracy z Kamieńcem Podolskim

100-tysięczny Kamieniec Podolski na Ukrainie stało się oficjalnym partnerem miasta Włodawy i powiatu włodawskiego. Podpisanie stosownego porozumienia nastąpiło w sali konferencyjnej ratusza w obecności przedstawicieli trzech samorządów. Niejako przy okazji partnerstwa podpisały szpitale, szkoły oraz zespoły tańca ludowego.

Porozumienia brzmią podobnie i zobowiązują partnerów do wymiany informacji i doświadczeń oraz współpracy sieciowej z wykorzystaniem internetu; do wspierania inicjatyw społeczności lokalnych zmierzających do społecznej, naukowej, zdrowotnej, edukacyjnej i kulturalnej integracji obszarów; do wspierania rozwoju kontaktów międzyludzkich, w tym wspólny udział w imprezach kulturalnych i sportowych; współpracy szkół w zakresie wymiany wiedzy i doświadczeń, w tym wymiana uczniów i nauczycieli.

Współpraca miasta i powiatu z Kamieńcem Podolskim to przede wszystkim wymierna korzyść. Dzięki podpisanemu przy okazji porozumieniu ZSZ nr 1 i II LO we Włodawie z Podatkowym Koledżem w Kamieńcu być może uda się przyciągnąć kolejnych zdolnych uczniów z Ukrainy do „Modrzewiaka”. Ponadto dzięki współpracy włodawskiego szpitala ze szpitalem ginekologiczno-położniczym w Kamieńcu może znacznie poszerzyć się oferta włodawskiej lecznicy, ponadto część nieużywanego sprzętu naszego szpitala będzie można przekazać ukraińskiej lecznicy.
W imieniu powiatu umowę podpisał starosta Andrzej Romańczuk, w imieniu miasta burmistrz Wiesław Muszyński, zaś samorządową stronę ukraińską  reprezentował zastępca prezydenta – Vadym Savchuk.
Inicjatywa nawiązania partnerstwa wypłynęła z Kamieńca. Jego wielkim orędownikiem i „sprawcą zamieszania” jest doradca prezydenta Kamieńca – Denys Shevczuk.
Na pewno nasze partnerstwo nie będzie „puste” – mówi A. Romańczuk. – Jestem przekonany, że np. włodawska młodzież dzięki naszemu partnerstwu dużo skorzysta m.in. na wzajemnej wymianie i poznawaniu kultury, tradycji i rówieśników. Kamieniec Podolski, nie tylko z racji historycznej, ma naprawdę bardzo wiele do zaoferowania tak w dziedzinie kultury, jak i oświaty czy promocji. A powiat włodawski ma do zaoferowania jeszcze więcej. Zyskają na pewno na tej współpracy również oba szpitale, a i nie ukrywam, że liczę na chętnych zdolnych młodych Ukraińców, chcących się uczyć w naszej szkole.
Wizyta delegacji z Kamieńca nieprzypadkowo zbiegał się z trwającym właśnie festiwalem Poleskie Lato z Folklorem.
Starostwo Powiatowe we Włodawa

1 Komentarz do "Porozumienia partnerskie o współpracy z Kamieńcem Podolskim"

 1. Co za wstyd!!! Polskie miasta zrywają porozumienia współpracy z ukraińskimi miastami hołdującymi bandytom typu Bandera i Szuchewycz, którzy przyczynili się do Rzezi Polaków zamieszkujących Polskie Kresy, a ci podpisują umowę z miastem, które czci morderców kobiet, dzieci i starców. Może jeszcze 1 stycznia ci co podpisali tą umowę niech wezmą udział w biegu z okazji urodzin tego zbrodniarza. Wstyd!!!!

 2. A w naszym szpitalu jest jakiś nieużywany sprzęt? To dlaczego nie można go przekazać innym polskim szpitalom, tylko za darmo na ukrainę. To z naszych podatków!

  • Czyżby w podzięce za to, że ukraińscy banderowcy niemieccy kolaboranci wyrżnęli Polaków w czasie II Wojny Światowej? Jeszcze niech uchwalą dofinansowanie faszystowskich organizacji na Ukrainie, a wodzirej niech zaśpiewa na banderowskim festiwalu “Banderstadt”.

 3. Ciekawa też wymiana nauczycieli, czy będą uczyć w naszych szkołach np.historii? I w jakim języku?

  • Jaka historia? Przecież nie można drażnić banderowskie nasienie. Jak był w kinie film “Wołyń”, to w Modrzaku zabroniono wyjścia, by nie urazić ukraińskich uczniów!!!

 4. Ale beka | 26 lipca 2018 at 09:21 |

  Wymiana handlowa na szeroko zakrojoną skalę będzie się odbywać, takie pomysły z nawiązywaniem aż tak strategicznych partnerstw musiały powstać na perełce Włodawy czyli przystani kajakowej,,marinie” włodawskiej na rzece Włodawka 🙂

 5. o qwa!!! | 26 lipca 2018 at 10:20 |

  Jak można bratać się ze zwolennikami bandery? Na taki pomysł mógł wpaść tylko kwiat włodawskiej inteligencji politycznej, pierwszy bawidamek, konferansjer, niezależny, kompetentny, przewodniczący partii, popularnie zwany człowiek porażka lub wodzirej.

 6. Żeby tylko ci ,,zdolni” uczniowie mówili po polsku, bo nadal są to Polskie szkoły!?

 7. a manius z biznesmenem z siedlec lansują się w brześciu z szalikiem dynama. ciekawe czy będa jeździć na 4 lige do Adamowa?

 8. Internet Telewizja Włodawa

Możliwość komentowania jest wyłączona.

Skip to content