Pamiętajmy o zagrożeniach związanych z dopalaczami!

Przed nami okres wakacyjny, a w wraz z nim mogące pojawić się różne zagrożenia, w tym związane z różnymi środkami odurzającymi. Niestety, co roku w tym czasie odnotowuje się przypadki zatruć wśród młodzieży tzw. dopalaczami. Dlatego Policja apeluje do młodych ludzi, aby nie kupować i nie zażywać takich substancji, natomiast do ich rodziców o zwrócenie szczególnej uwagi na zachowanie swoich pociech.

Zbliża się okres wakacyjny, a wraz z nim zagrożenia związane z różnymi środkami odurzającymi. Co roku odnotowuje się przypadki zatruć tzw. dopalaczami. Policja apeluje i ostrzega zwłaszcza młodych ludzi, aby nie kupować i nie zażywać takich substancji, ponieważ ich producenci kierują się przede wszystkim zyskiem, a nie naszym zdrowiem.

Pamiętajmy, że dopalacze są bardzo groźne, ponieważ w swoim składzie zawierają substancje niewiadomego pochodzenia oraz w nieznanej dawce, co powoduje, że w przypadku zatrucia tymi substancjami może dojść do różnorodnych reakcji organizmu, a nawet śmierci. Część z tych substancji wywiera niebezpieczne działanie toksyczne a ich konsumpcja prowadzi do zatrucia organizmu toksynami, często nieznanego pochodzenia, co komplikuje interwencje medyczne. Ponieważ ich skład chemiczny ulega ciągłej ewolucji ciężko jest udzielić pierwszej pomocy medycznej osobom, które zażyły dopalacze. Substancje te są również bardzo niebezpieczne, z uwagi na fakt że zazwyczaj produkowane są w nieodpowiednich warunkach, a te same nazwy handlowe nie zawsze zawierają te same substancje chemiczne. Jeżeli mamy podejrzenie, że ktoś z naszego otoczenia uległ zatruciu dopalaczami natychmiast zadzwońmy po karetkę pogotowia, a do czasu jej przybycia należy udzielić pierwszej pomocy przedmedycznej.

Pamiętajmy także, że lista substancji zabronionych Ustawy o Przeciwdziałaniu Narkomanii jest cały czas poszerzana. Zgodnie z tym dokumentem prawnym za każde posiadanie, udzielanie, nakłanianie, wytwarzanie, uprawa, obrót substancjami zabronionymi grozi kara pozbawienia wolności.

Jeżeli masz wątpliwości czy Twoje dziecko zażywa dopalacze, chcesz się dowiedzieć więcej o negatywnych skutkach substancji poniżej prezentujemy listę numerów telefonów, pod którymi można szukać pomocy.

  • 800 060 800 – Bezpłatna, całodobowa infolinia Głównego Inspektora Sanitarnego
  • 116 111 – Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży
  • 800 100 100 – Telefon dla rodziców i nauczycieli w sprawach bezpieczeństwa dzieci
  • 800 12 12 12 – Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka
  • 112 Jednolity numer alarmowy obowiązujący na terenie całej Unii Europejskiej

E.T.

KPP Włodawa

Skip to content