Pamiętajmy o bezpieczeństwie na drodze w zimie

W sobotę policjanci włodawskiej drogówki zatrzymali kierowcę mercedesa, który przekroczył dozwoloną prędkość o ponad 50 kilometrów na godzinę w obszarze zabudowanym. Z kolei wczoraj policjanci z posterunku z Woli Uhruskiej kompletnie pijanego rowerzystę, który wsiadł na pojazd mimo aktywnego zakazu. Zimowa aura to okres szczególnie trudny dla kierowców ze względu na śliską nawierzchnię drogi oraz gorszą widoczność. Dlatego szczególnie teraz przestrzegamy przed nieodpowiedzialnymi zachowaniami i przypominamy, że każdy uczestnik ruchu ma wpływ na bezpieczeństwo.

Zima jest okresem szczególnie trudnym dla kierowców. Ujemne temperatury powodują, że nawierzchnia jest śliska, co wymaga wzmożonej ostrożności i większej wyobraźni. W takiej sytuacji łatwo wpaść w poślizg, bo droga hamowania się wydłuża przez co nie zawszę w porę jesteśmy w stanie zareagować. Pamiętajmy, że nie zawsze dopuszczalna prędkość oznacza w zimowych warunkach bezpieczną prędkość. Dlatego warto zdjąć nogę z gazu i wziąć pod uwagę swoje bezpieczeństwo i innych.

Niestety nie wszyscy kierujący pamiętają o wolniejszej jeździe w warunkach zimowych. W sobotę policjanci włodawskiej drogówki zatrzymali 53-latka z gminy Sławatycze, który swoim mercedesem w Hannie przekroczył dozwoloną prędkość w obszarze zabudowanym o ponad 50 kilometrów na godzinę. Policjanci zatrzymali mu prawo jazdy i nałożyli mandat i punkty karne. Zbyt szybką jazdę tłumaczył tym, że jechał z taką prędkością, bo jadący przed nim pojazd „wlókł się”.

Kolejny nieodpowiedzialny kierowca to zatrzymany wczoraj przez  policjantów z Woli Uhruskiej nietrzeźwy rowerzysta. 27-latek nie dość, że jechał swoim pojazdem całą szerokością drogi, mimo że miał w organizmie ponad 1,5 promila alkoholu, to na dodatek nie zastosował się do aktywnego zakazu sądowego. Swoje zachowanie tłumaczył faktem, że „musiał oddać rower koledze”.

Przestrzegamy przed takimi zachowaniami i apelujemy o rozsądek i rozwagę na drodze. Pamiętajmy, że każdy uczestnik ruchu ma wpływ na stan bezpieczeństwa na drogach. Dlatego warto stosować się do uniwersalnych zasad, które prezentujemy poniżej:

  • zachowajmy bezpieczną odległość od poprzedzającego pojazdu, która pozwoli nam w porę zareagować i zahamować w razie potrzeby,
  • dostosujmy odpowiednią prędkość, nie zawsze ta dopuszczalna, będzie bezpieczna, szczególnie w sytuacji, gdy jezdnia będzie oblodzona i śliska,
  • nie hamujmy gwałtownie oraz nie wykonujmy gwałtownych skrętów kierownicą- łatwo wówczas wpaść w poślizg,
  • zachowajmy ostrożność i czujność w momencie zbliżania się do przejść dla pieszych,
  • bądźmy czujni przejeżdżając w rejonie łąk lub zbiorników wodnych, w tych rejonach droga przeważnie jest śliska,
  • zadbajmy o odpowiednie przygotowanie auta do trudniejszych warunków na drodze: wymieńmy opony na zimowe i uzupełnijmy płyny w spryskiwaczach na zimowe.

Do pieszych apelujemy o upewnianie się przed wejściem na pasy  czy bezpiecznie zdążą przejść na drugą stronę drogi oraz obserwowanie czy nadjeżdżający kierowca jest w bezpiecznej odległości i zdąży zahamować. Nie zapominajmy także o odblaskach, które poprawiają widoczność na drodze.

sierżant sztabowy Elwira Tadyniewicz

Skip to content