Odsłonięcie niebawem

Nowy pomnik poświęcony tzw. Rzeczpospolitej Włodawskiej 1939 r. już stoi na placu przy czworoboku. Jego otwarcie nastąpi albo 12 października w obecności prezydenta Andrzeja Dudy, albo nieco wcześniej bez jego udziału. Władze miasta czekają na decyzję głowy państwa.


Nowy pomnik zajął miejsce monumentu, który został rozebrany po prośbach części mieszkańców i kombatantów. Od lat 60. XX wielu stał bowiem przy czworoboku pomnik „walk i męczeństwa wojsk polskich i sowieckich”, budzący wiele kontrowersji. Ostatecznie, po agresji Rosji na Ukrainę, pomnik ten stał się obiektem napaści i wandalizmu, a miasto rozpisało sondę. Zawierało ono pytania: czy chcesz pozostawienia tego pomnika, czy chcesz by na jego miejsce powstał inny. Zabrakło jednak możliwości odpowiedzi na pytanie czy mieszkańcy chcą, by zamiast pomnika nie powstało tam nic. W sondzie wzięło udział blisko 700 osób, czyli kilka procent dorosłych włodawian. Większość z nich opowiedziała się za likwidacją pomnika. Latem ub.r. błyskawicznie rozebrano monument i IPN opracował nowy projekt, który uzyskał akceptację burmistrza. Mieszkańców o to, czy nowy projekt się podoba, czy nie, już nie zapytano.

Dalszą część wiadomości znajdą Państwo na stronie Nowego Tygodnia.

1 Komentarz do "Odsłonięcie niebawem"

 1. Koszt likwidacji poprzedniego monumentu, nowego projektu i wykonania pomnika pokrywa IPN. tzn My

 2. Żołnierz, swiadek tamtych wydarzeń | 22 września 2023 at 00:22 |

  Właśnie rozebrany monument był poświęcony autentycznym kombatantom, w tym znakomitemu Dowódcy Gen.bryg. Franciszkowi Kleebergowi. Ten postument i 3 rurki, z mało czytelnym tekstem na słupku, są to wypociny nie spełniające wymogów pomnika. Chciałbym wiedzieć kto jest pomysłodawcą, projektantem tego”arcydzieła”, jak to ktoś napisał za gromadzkie pieniądze.

 3. Pierwsze słyszę, że między kombatantami sowieckimi był poświęcony też gen. Kleebergowi.

  • „walk i męczeństwa wojsk polskich i sowieckich”, jeżeli pierwsze słyszysz to czytać ze zrozumieniem nie umiesz. Nie przejmuj się nic to wyjątkowego u zaczadzonych pislamską propagandą i leczyć się nie da, tak że nic zrobić nie możesz, taki jesteś po prostu… stracony dla rozumu.

 4. Kampania wyborcza P.. kosztem pieniędzy podatników czyli wszystkich pracujących Polaków!

 5. śmieszna sprawa | 30 września 2023 at 01:33 |

  rozebrali jeden pomnik zeby postawic drugi czy chodzilo o promocje nowego artysty czy o te wojne co ma być o pokój ??

  • No, nie! To nie jest śmieszne. Ich pomnik jest lepszy od nie ich pomnika. Tak jak ich kanalia jest dobrym człowiekiem, a dobry człowiek, ale nie ich jest kanalią, Niemcem, ruskim, terrorystą, imigrantem przenoszącym pasożyty i choroby… itd…

 6. Internet Telewizja Włodawa

Możliwość komentowania jest wyłączona.

Skip to content