Odpowiedź Zarządu Spółdzielni Mieszkaniowej we Włodawie na pismo mieszkańców bloku przy ul.Chełmskiej 4 z dnia 20.01.2023 dot. wysokości opłat za centralne ogrzewania i podgrzanie ciepłej wody użytkowej

Dzisiejszego dnia, Spółdzielnia Mieszkaniowa we Włodawie opublikowała “Odpowiedź Zarządu Spółdzielni Mieszkaniowej we Włodawie na pismo mieszkańców bloku przy ul.Chełmskiej 4 z dnia 20.01.2023 dot. wysokości opłat za centralne ogrzewania i podgrzanie ciepłej wody użytkowej“, jednakże w związku z problemami z dostępem do pliku PDF na serwerze Spółdzielni Mieszkaniowej postanowiliśmy opublikować go również na stronie Elbi.pl

Plik z odpowiedzią znajduje się w tutaj.

1 Komentarz do "Odpowiedź Zarządu Spółdzielni Mieszkaniowej we Włodawie na pismo mieszkańców bloku przy ul.Chełmskiej 4 z dnia 20.01.2023 dot. wysokości opłat za centralne ogrzewania i podgrzanie ciepłej wody użytkowej"

 1. Zapoznać się z Prawem Spółdzielczym, Statutem Spółdzielni i Regulaminami oraz marsz wszyscy spółdzielcy na najbliższe Walne Zebranie. Szkoda, że dopiero podwyżki obudziły zainteresowanie tym co dzieje się w SM.

  • Wodomierz wodomierzowi nie równy. Istotny jest również sposób montowania wodomierzy – w pionie odczyt zawsze będzie niższy niż w poziomie, a w lokalach SM wodomierze z reguły są montowane w pionie. Natomiast, szkoda, że pracownicy MPGKiM nie zająknęli się słowem, że większość mieszkańców płaci za zimną wodę jak za ciepłą, ponieważ woda nie ma wymaganych 55 *C a w blokach przyłączonych do nowych wymiennikowni, dodatkowo występuje problem z cyrkulacją cieplej wody, co powoduje, że zanim popłynie ciepla woda przez długi czas płynie woda zimna, oczywiście liczona przez licznik cieplej wody. Straty z tego tytułu szacuję na 30 %.

   • O przepraszam! Wstawiłem ten komentarz nie tutaj gdzie powinienem, jako odpowiedź na komentarz Anonima z | 15 lutego 2023 at 22:49 | .

 2. Dobra uwaga. Przy okazji pytanie przed zebraniem Może prezes Spółdzielni odpowie ile w czasie jego kadencji powstało wymiennikowni ciepła w budynkach zarządzanych przez SM.
  A pan prezes MPGK ile kilometrów rur przesyłowych zostało zmodernizowanych bądź wymienionych. Obaj panowie powinni wytłumaczyć, dlaczego we Włodawie jest najdrożej w województwie

 3. wlodawiak 40+. | 15 lutego 2023 at 18:27 |

  Panie PREZESIE ! Czas i pora zrezygnować z pełnionej funkcji ! Za czasów Pańskiej kadencji Spółdzielnia Mieszkaniowa Włodawa zeszła na “psy”. Ciepła woda droższa niż w Chełmie,Zamościu,Lublinie. Znajomi,rodzina z kraju łapie się za głowę!!i pytają czy u nas ta woda jest złota ? Pan Prezes uwielbia ciepłe słowa od swoich członków zarządu oraz ciepłą” wodę” 40 stopni…Bloki mieszkalne – proszę spojrzeć na elewację! Śmieci z terenu sprzątane okazjonalnie ! Panie Mariuszu ! Proszę walczyć !

 4. Panie burmistrzu co Pan z tym zrobi … w mieście bida pracy nie ma drożyzna, opłaty …. Nic Pan nie robi dla mieszkańców …..

  • Boooosze, jak trzeba być naiwnym by sądzić, że to pasterz ma dbać o trzodę. To trzoda ma dać pasterzowi mleko, skóry i mięso.

 5. Na spotkaniach pracownicy MPGK mówili o fałszowaniu przez niektórych lokatorów wskazań wodomierzy poprzez stosowanie magnesów neodymowych.
  Jak twierdzili – mimo dużych różnic między wskazaniem wodomierza głównego na bloku a wodomierzami w lokalach – przechodzą nad tym problemem do porządku dziennego gdyż oszustwa są trudne do udowodnienia. Koszty przerzucają na pozostałych lokatorów.
  Dla nich wszystko gra. Ale czy my, mieszkańcy powinniśmy popierać zachowania takich ludzi. Zarówno oszustów jak pracowników , którzy rozkładają bezradnie ręce i tłumaczą, że nie potrafią nic z tym zrobić. Przecież na rynku oferowana jest masa tanich wodomierzy odpornych na działanie pola magnetycznego lub nawet czujników które wykrywają czy zamontowany wodomierz był poddany działaniu magnesu.
  Jest policja itd. Na czym polega problem ? Co z tym zrobił zarząd spółdzielni. Nikt nam tego nam spotkaniach nie powiedział.
  Wypada tylko zacytować słowa pana W.Cejrowskiego: “wszyscy won”.
  Cała nadzieja w walnym.

  • Będę w tej sprawie działał na pewno. Nowe liczniki bez problemu radzą sobie z magnesami. Koszt licznika to w zakupie detalicznym 100zł brutto. W hurcie myślę, że wyjdzie jeszcze mniej. Wszystkich potencjalnym “złodziejaszkom” należy jak najszybciej wymienić liczniki.

   Pozdrawiam
   Jarosław Bareja

 6. Czyli aby do wiosny?
  Może trzeba w tych budynkach gdzie są bardzo duże różnice w zużyciu wody przeprowadzić kontrolę wodomierzy pod kątem instalacji tych wspomnianych magnesów czy innych wspomagaczy? Wtedy skierować sprawę do odpowiednich organów. To przecież kradzież

  • To nie jest główny/duży problem. Problemem jest to, że są bloki w których należy użyć ponad 1 GJ energii aby wyprodukować 1 metr sześcienny wody ciepłej. A są bloki gdzie wystarczy 0,3 GJ NA TEN SAM METR. Stąd jest ta rozbieżność w cenach w różnych podmiotach.

   W SM nie ma różnic jeszcze bo wszyscy płacilimy po równo. Od lipca ma się to zmienić i będą mieszkańcy co będą płacić po 150-200zł na metr ciepłej wody.

 7. A może być też tak, że główne ciepłomierze i wodomierze w blokach, domach jednorodzinnych, lokalach usługowych itd. fałszują odczyt gdyż utraciły ważność legalizacji. Ciekawe czy ktoś to w ogóle sprawdza. Do tej pory, zanim pojawiły się drastyczne podwyżki, nie było problemu. Wszyscy siedzieli cicho i płacili czego sobie życzył dostawca energii.

  • Pewnie nie sprawdzają, sam mam liczni stary. Problemem są rury niskich parametrów. W blokach i instalacjach gdzie są wysokie parametru opłaty są niższe bo tak jak pisałem wyżej są mniejsze straty i trzeba użyć mniej GJ energii aby było ciepło w bloku/domu.

 8. Prezes odchodzi?! Sam rezygnuje?! No nie wierzę

  • Jest tylko dwa lata na ewentualne roszczenia spółdzielców wobec zarządu i RN , gdyby przeprowadzona kontrola chociażby NIK (od tego roku może kontrolować SM) wykazała nieprawidłowości na szkodę SM. Na miejscu prezesa zwinąłbym się jak najszybciej. Zanim dojdzie do walnego, zanim przegłosują spółdzielcy wniosek o zewnętrzną kontrolę, bo wewnętrzne to nic nie warta adoracja własnego tego samego od dzięsiątków lat towarzystwa, a zanim kontrola zostanie przeprowadzona i na następnym walnym przegłosowany zostanie wniosek o wszczęcie postępowania wobec byłego zarządu i RN to zdarzyć się może, że sprawa się przedawni.

 9. Pan Przewodniczący Rady Nadzorczej SM został nagrodzony gromkimi oklaskami za wystąpienia godne Konrada Wallenroda (zauważyłam, że lubi porównania), miejmy nadzieję, że płomień walki o spółdzielców jest prawdziwym ogniem, nie tylko wolą zabłyśnięcia. Pamiętamy, że w poprzedniej Radzie Nadzorczej był Przewodniczącym Komisji Rewizyjnej. Bardzo mnie dziwi,że powtarza po Panu Prezesie iż każda złotówka wpłacona przez spółdzielców na centralne ogrzewanie i ciepłą wodę jest przekazywana do MPGK.Nadwyżka na co i ccw na dzień 31.12.2021r wynosi 1 070 139,10zł(wg sprawozdania do KRS) . Pan Prezes wielokrotnie podkreślał “bezwynikowe rozliczenie kosztów”, co nie znaczy, że SM nie ma zobowiązani rozliczeniowych.
  Odniosę się również do odpowiedzi udzielonej mieszkańcom. Większość liczb przedstawionych w kalkulacji jest dla nas trudne do sprawdzenia, ale np.ilość lokali: w odpowiedzi na pismo podano 1814, w sprawozdaniu z działalności Zarządu za rok 2021r podano 1817, powierzchnia zasobów w odpowiedzi na pismo 90 843,81m2, w sprawozdaniu do KRS 93 269,65m2, w sprawozdaniu z działalności Zarządu 95 479,91m2. Zaczynam mieć wątpliwości co do innych danych.
  Nie odniosę się do wspomnianym głosowaniu na Walnym Zgromadzeniu, przypomnę jedynie, że jesteście Państwo pośrednikiem w opłatach za ciepło i dlatego na koniec określonego okresu należy je rozliczyć zwracają nadpłatę lub żądając dopłaty. Na koniec chcę zwrócić uwagę, że Pan Przewodniczący Komisji Rewizyjnej nie oburzał się, że na dzień 31.12.2021r niedobór na eksploatacji wynosił 700 698,13zł a niedopłata za odpady 260 698,13zł.
  Co zrobiliście Państwo dla bloków przy ul. Milczarskiego wiedząc od lat, że koszty ich są tak duże. Nareszcie są jakieś “błyskotliwe” rozwiązania, które raczycie przedstawić na WZ. Usłyszeliśmy, że rok 2023 będzie rozliczony wg nowego regulaminu, który do dnia dzisiejszego jest w “powijakach”.
  Nie znaczy, że MPGK był bohaterem spotkania. Połajanki typu “myślicie o sobie” na spotkaniu poświęconemu problemowi podwyżek jest niesmaczne. O wolontariacie możemy porozmawiać innym razem.

  • Andrzej Sadlak | 16 lutego 2023 at 16:29 |

   Uprzejmie informuję: w poprzedniej kadencji RN nie byłem Przewodniczącym Komisji Rewizyjnej.Jeśli Państwo macie pomysły na obniżenie horendalnych cen za ciepło i ciepłą wodę to proszę o kontakt .Pozdrawiam!

   • Nie to jest istotne, czy w poprzedniej kadencji, czy nie, i nie to jest istotne, czy był Pan przewodniczącym tej, czy innej kadencji. Istotnym jest ile kadencji zasiadał Pan w RN SM za prezesury obecnego prezesa? Może będzie Pan tak łaskawy odpowiedzieć na to pytanie? A przy okazji, co do pomysłów na obniżenie kosztów ciepła w SM, raczej nikt nie będzie się nimi z Panem dzielił, z prostego powodu, skoro sami nie jesteście władni ich przedstawić to nie jesteście też gotowi, aby je realizować. Będzie to możliwe jedynie przez nowy zarząd i nową RN.

    • Przepraszam, nie przewodniczącym „kadencji” tylko „komisji”. Automatyczne podpowiedzi klawiatury bywają zwodnicze.

 10. Jeżeli chcemy uzdrowić SM to nie ma możliwości, aby dotychczasowy zarząd i dotychczasowa RN nadal pełniła swoje funkcje. Czy ktoś zastanowił się, dlaczego wieczny prezes i wciąż ci sami ludzie rotacyjnie zmieniający się w RN wciąż lgną do tych stanowisk? Czy te marne pensum prezesa, na które większość nawet by się nie obejrzała i te znikome gratyfikacje za posiedzenia RN są jedynym powodem? Powyżej przytoczone rozbieżności w danych są tylko jednym z przykładów nieścisłości bardziej lub mniej jawnych. Porozmawiajcie z byłymi księgowymi SM to dowiecie się o jakie dodatkowe frukta chodzi. Bezwzględnie potrzebna jest nowy zarząd i całkowicie nowa RN w której nie będzie zasiadał nikt z dotychczas i kiedykolwiek zasiadających. Jeżeli ktoś uważa, że ci sami ludzie, którzy doprowadzili do szeregu co najmniej zaniechań, uzdrowią sytuację, to myślę, że to gruby błąd.

 11. A, czyli jak mawiają niektórzy “weźmy się i zróbcie” Na zebrania przychodzić, głos zabierać, a przede wszystkim: myśleć!
  A jaka w tym wszystkim jest rola pana burmistrza? Coś zaproponował, coś obiecał? Coś mi pachnie rozpoczynającą się kampanią wyborczą. Może wybiorą takiego współczującego na następną kadencję… Próbować trzeba na zasadzie panu Bogu świeczkę a diabłu ogarek

 12. Coś złego się dzieje ze stroną internetową Spółdzielni. Od kilku dni nie można otworzyć umieszczonych tam plików. Jeżeli przed walnym zgromadzeniem strona ma działać w ten sposób to mieszkańcy mogą być odcięci od istotnych informacji. Już dziś trzeba coś z tym zrobić aby serwer był dostosowany do wysokich obciążeń. Inaczej będzie klapa.

  • Jeśli do poniedziałku nie dadzą z tym rady to im pomogę. Dziś zaproponowałem pomoc i wstępnie jesteśmy umówieni aby przywrócić stronę chociaż do czytania.

   Jarosław Bareja

 13. Panie Andrzeju Sadlak, być może nie w ostatniej kadencji, ale w przeszłości był Pan Przewodniczącym Komisji Rewizyjnej, próbowałam sprawdzić, ale niestety strona spółdzielni od dwóch dni nie otwiera się. Ciekawa byłam ile razy był Pan w Radzie Nadzorczej bez względu na pełnione funkcje. Życzę Panu i Spółdzielcom nowych osiągnięć.

 14. O,o. Widzę, że to jednak przewodniczący rady nadzorczej jest winny wszystkiemu złu w SM a nawet w naszym mieście. Walnijcie się w piersi i w główki. A gdzie wy byliście przez te lata. A tereska za co brała przez tyle lat pieniążki?

  • Jeżeli chcesz poważnie rozmawiać to po co te bzdury? Nikt nie mówi tu, że jest wszystkiemu winnym, natomiast uzasadnionym jest, że ma udział w tym co działo i dzieje się w SM. Tak samo jak zarząd i wszyscy członkowie RN za prezesury obecnego prezesa.

  • A tereska proszę Anonima ciężko pracowała przez wiele lat za granicą i nie chce wyrzucać swoich ciężko zarobionych pieniędzy na 15 członków Rady Nadzorczej, z których część trafia przez przypadek, a pozostali dla załatwienia swoich partykularnych spraw. Tereska na Walnych Zebraniach zadaje wiele pytań na które rzadko otrzymuje odpowiedzi np. dlaczego w roku 2021 wymiana wodomierza przez naszą grupę remontową kosztowała 256 zł a przez prywatne przedsiębiorstwo 150 zł łącznie z ceną wodomierza. Tereska pytała dlaczego zatrudniamy na umowę zlecenie doradcę księgowej? Tereska z grupą członków złożyła projekt uchwały o zmiany w Statucie w spr. zmniejszenia liczby RN, ale Pan Prezes przy pomocy Radcy nie dopuścił jej na obrady. A ze spółdzielni nigdy pieniążków nie brałam, bo to chyba to miał Anonim na myśli.

 15. Fakt jest taki że im większy jest wpływ na decyzje tym większa jest odpowiedzialność. Jeżeli ktoś wziął na swoje barki pełnienie jakiejś funkcji to odpowiada przed tymi których reprezentuje.
  Jeżeli nie postawimy na młodych ludzi a tylko będziemy liczyć na “leśnych dziadków” to nic się nie zmieni. Wszystkie ruchy będą tylko pozoracją zmian.

 16. Od ilu lat wybieracie tego samego prezesa?,A kiedy wybraliście obecną radę nadzorczą? Teraz nie ma winnych? Co robiliście przez tyle lat? Na forum nagle odkrywacie, że macie od dawna nie wymieniane liczniki wody? Niedobrze robi się od waszej anonimowej aktywności w szukaniu winnych. Dobrze wam tak. Właściciele prywatnych domów nie narzekają na liczniki, prezesów, rady nadzorczej, ogólnie na innych

  • Nie do końca masz rację bo na spotkaniu z Burmistrzem w SP nr 3 zabierał głos właściciel domu z ul. Lipowej ( nazwiska nie wymienię) który mówił coś przeciwnego o czym piszesz.
   1 m sześć. ciepłej wody kosztuje u niego PONAD 200 zł. S Z O K !!!

  • Właściciele prywatnych domów reprezentują samych siebie a nie przez wykorzystujących ich nieświadomość zarząd może i wybrany w dobrej wierze. Władza deprawuje. Nawet ktoś, kto kiedyś zaczynał pełen energii i dobrych pomysłów w pewnym momencie uzmysławia sobie, że nie warto robić nic dla mas, gdyż nikt za to nie podziękuje, więc kiedy nadarza się okazja trzeba zadbać o własny interes, tym bardziej, że masy nie interesują się tym co się dzieje.

  • Czyli co? Nic nie robiliśmy to mamy dalej nic nie robić?
   Biję się w pierś i biorę do roboty.

   • Oczywiście, że robić. Tylko z sensem, nie tracąc czasu i energii na działania, które połowicznie będą rozwiązywały poboczne problemy. Problemem głównym z którego wynikają poboczne – którymi z godną podziwu energią się zajmujecie – jest hydra. A hydrze trzeba uciąć łeb. Jednym, precyzyjnym cięciem. Zabawę w podchody zostawcie dla dzieci.

 17. Ja na Kraszewskiego dużo mniej

 18. Ludzie drodzy, informujcie się nawzajem o sprawach spółdzielni, chodźcie na zebrania i głosujcie. odwiedzajcie grupę na Facebooku Spółdzielcy Włodawa. Bądźcie aktywni, wszyscy którym zależy na niższych opałach. Razem nam się uda.

 19. Spółdzielca | 17 lutego 2023 at 15:40 |

  Do anonima z dnia 16.02.2023 r godz.19:27 Pan też nie pracował i nie pracuje charytatywnie.
  Odnosząc się do wypowiedzi Pana Przewodniczącego R.N. w klubie” Sezam” w WDK cyt. „a kto ma inne informacje to już sprawa karna dla kogoś „ jest wypowiedzią ograniczającą wolność słowa. Proszę nie straszyć ludzi sprawami karnymi choćby mieli inne informacje.
  Wykazana nadwyżka na dzień 31.12.2021 r. w kwocie 1 070 139.10 zł na gospodarce cieplnej w sprawozdaniu finansowym SM za 2021 r. świadczy o tym, że nie każda złotówka stanowiąca przychód spółdzielni została przekazana do MPGK i M. Środki te winny pozostać w spółdzielni do rozliczenia z użytkownikami lokali. Przetrzymywanie nadpłaconych środków jest niedopuszczalnym, bowiem spółdzielnia nie może odnosić korzyści kosztem lokatorów uiszczających znacznie zawyżone opłaty. W/w nadwyżka w przeliczeniu na 1 m2p.u. stanowiła w roku 2021 kwotę 11,47 zł , co przy powierzchni mieszkania 64 m2p.u wynosi 734,08 zł.

  • Z kontekstu wypowiedzi A.Sadlaka nie wynika, aby kogokolwiek ze spółdzielców straszył. On tylko proroczo przewiduje los zarządu i RN.

 20. Ale bagno! Tylko gdzie byli ci pokrzywdzeni przez tyle lat? Raczej niewielu na walnych zebraniach. Sama byłam świadkiem jak niektórzy bronili się przed kandydowaniem

 21. Okej, przestańmy narzekać na siebie i poprzednie lata. Nic to nie da. Wniosek jest następujący: być na walnym, informować, informować i jeszcze raz informować. Po co tylu w radzie? Po co tylu w zarządzie? Ograniczyć etaty

  • Zapraszam do grupy na FB Spółdzielcy Włodawa jest lista rzeczy które chcemy zrobić do Walnego.

 22. Odpowiem na pytanie gdzie byli ci, którzy teraz utyskują? Już jakiś czas temu chciałam zostać członkiem/członkinią spółdzielni, żeby mieć głos na zebraniach. Jednak w spółdzielni poinformowano mnie że muszę wpłacić 150 zł za członkostwo, ta cena dla mnie była za wysoka…

 23. A mieszkasz w zasobach Spółdzielni?, twoje mieszkanie jest własnościowe?kto jest zarzadcą?

 24. I do Tereski.
  Mieszkanie wykupiłaś wiele lat temu i jakoś nie przeszkadzało ci, że jest źle zarządzane, że liczniki wody nielegalizowane,że prezes zły, że rada nadzorcza nie taka, prawnik niepotrzebny Masz teraz blisko do innego zarządcy…Walcz zatem kobieto

  • Nie przeszkadzało? Jestem w SM ,,persona non grata”. Osobiście cieszę się za ten ogólny ruch i zainteresowanie, nareszcie. Uderzyło po kieszeni i zabolało. Walka pojedynczej osoby, to walka z wiatrakami. Pisałam dużo wcześniej na FB o problemach spółdzielców, zainteresowanie zero. Na odpowiedzi na pisma od Zarządu czekałam po dwa miesiące. Odpowiedzi niemerytoryczne. Mogłam się sądzić, ale na to nie miałam ochoty. Na koniec dodam, że na ostatnim Walnym przez godzinę zadawałam Prezesowi pytania i wskazywałam nieprawidłowości, ale i tak Pan Prezes został nagrodzony absolutorium. A teraz może Anonim się zaangażuje.

 25. Czy u was działa strona internetowa spółdzielni ? Od kilku dni nie mogę otworzyć żadnego pliku.

 26. Na buzię to niczego nie załatwia się. Masz na piśmie potwierdzenia? Pisanie na FB jest mało profesjonalne, podobnie jak stwierdzenie, że jesteś persona non grata. Dołącz teraz do pana z Chełmskiej 4 i zacznij coś wreszcie robić a nie tylko atakować wokoło wszystkich na oślep i szaleć na forach. Nie tędy droga

  • Pan z Chełmskiej prosił o pomoc w rozwiązaniu problemu burmistrza i prezesów z MPGiK i SM. Nie prosi się winowajców obecnego stanu rzeczy o pomoc w jego zmienieniu, nie polega się na ich dezinformacji, i nie bierze za dobrą monetę ich nic nie znaczących deklaracji. Nie negocjuje się z nimi i nie współpracuje. Definiuje się problem, znajduje przyczynę i pociąga do odpowiedzialności. To jest wojna bez pardonu z ludźmi, którzy za nic nie zrezygnują z ustalonego status quo i płynących z niego benefitów. Będą używali wszelkich sposobów, aby w pierwszej kolejności zmiękczyć stanowiska oponentów dezinformacją, zasianiem niepewności i groźbami. W drugiej kolejności będą próbowali pozyskać oponentów i zaangażować w swój układ. To zwykle skuteczny sposób uciszenia przez piękne wypolerowanie parweniuszowskiego ego dopuszczeniem do pańskiego stołu. A jeżeli to się nie uda, będą ich wszelkimi sposobami kompromitowali. Aby się z tym zmierzyć, trzeba z amatorów stać się profesjonalistami. Nawet mały, ale karny i zdeterminowany oddział jest w stanie zwyciężyć w starciu z pospolitym ruszeniem, na które na razie wyglądają działania spółdzielców. Kiedy dotychczasowe działania zawiodą, gra według ustalonych nie przez nich zasad się nie powiedzie, być może dojrzeją do jedynej skutecznej opcji, która definitywnie rozwiąże problemy u samego źródła.

   • Masz rację.Już widać, że do akcji weszli trolle internetowi którzy robią swoje. Stąd uważam, że co najmniej miesiąc przed walnym trzeba zrobić spotkanie “face to face”, ustalić plan działania, wybrać jednego lidera i 4 przywódców grup ( mają być 4 walne ???). Trzeba postawić na ludzi młodych, którzy są zdeterminowani, odważni. Dyskusję w przestrzeni internetowej powinno się kontynuować dalej aby poznać problemy mieszkańców.
    Moim zdaniem trzeba będzie ustalić jasne kryteria dla przywódców aby druga strona nie podstawiła na liderów panów typu ps. “Bolek” z Gdańska. Najlepiej aby byli to ludzie z czystym kontem, nie tzw. działacze samorządowi, społeczni, polityczni itp którzy w swoim życiu “wygartywali” już z niejednego komina i nie wzbudzają zaufania u innych. Trzeba po prostu zrobić głosowanie. Niech zdecyduje większość. Taka jest moja sugestia.

    • Oczywiście, całkowicie czysta karta jeżeli chodzi o przeszłość. Kandydaci partyjni, samorządowi, SM pracowniczy, czy związani z dotychczasowymi członkami RN SM całkowicie wykluczeni. Młodzi tak, ale odpowiedzialni, z kompetencjami i z doświadczeniem, pracujący, bez jakiegokolwiek zadłużenia/kredytu, niekarani. Najlepiej rozejrzeć się dokoła we własnym środowisku i poprosić takie osoby, które sobie doskonale radzą ze swoim życiem, spełniają się w swojej pracy, mieszkania mają zadbane, finanse stabilne, dzieci poukładane a żony, czy mężów szczęśliwe/ch :)), aby reprezentowali was w SM. Nie jest to trudne. Jest takich ludzi wielu. Problem jest natomiast taki, że zwykle nie są oni zainteresowani działalnością pro publico bono, jednak kiedy odpowiednio dużą grupa ich o to poprosi, to nie odmówią, a jak nie odmówią to i nie zawiodą. Z nich trzeba wybrać liderów poszczególnych części WZ SM a potem przeforsować ich kandydatury do RN. Wg takiego klucza udało się zmienić establisment Islandii po kryzysie finansowym 2008 r. Światowe media mainstreamowe o tym nie informowały, bo ten przewrót nie miał charakteru demokratycznego, czego powielanie za przykładem Islandii mogło stanowić zagrożenie dla tzw. modelu zachodnich demokracji, wg którego zmieniają się koterie i frakcje establishmentu, ale nie sam establishment. Zachodnie demokracje ochroniły wtedy odpowiedzialnych za kryzys finansowy, wprost przeciwnie do Islandczyków, którzy powsadzali ich do więzienia. Z tego też powodu, zachodnie demokracje do dzisiaj borykają się z nawarstwiającymi się konsekwencjami tego kryzysu, podczas kiedy w 2015 r. Islandia powróciła do kondycji sprzed kryzysu, kiedy jej wskaźnik HDI był najwyższy na świecie. Jednak również od 2015 r. Islandia nie jest uwzględniana w tym rankingu. Islandczycy twierdzą, że dzieje się tak, aby nie było wstydu dla krajów, które obrały inny kurs i są w dalszym ciągu notowane w tym rankingu. Jeżeli udało się to w skali kraju, uda się w skali SM.

     • Świetny przykład z Islandią. Kryteria doboru ludzi też bardzo racjonalne.
      U nas może być trochę ciężej gdyż politycy skłócają nas między sobą i szczują. Nie znam charakteru Islandczyków i ich podatności na manipulacje. Jakby nie patrzeć przykład Islandii wskazuje, że nie ma rzeczy niemożliwych.

     • Historycznie | 20 lutego 2023 at 17:44 |

      W Islandii są gejzery, a więc geotermia?

 27. “Co ty do mnie rozmawiasz?” – tak mawiał niegdyś syn mojego kolegi. Lektury szkolne jakbyś cytował. Działaj człowieku zatem, poprawiaj los uciśnionych. Tylko niekoniecznie tutaj, gdzie tylko rozładowujemy emocje.

 28. Spółdzielca | 18 lutego 2023 at 21:55 |

  rozumieniem, że ci aktywiści wypisujący tutaj swoje żałosne wypociny chcą wziąć na siebie odpowiedzialność za spółdzielnię i los 3000 mieszkańców??? na pewno??? mają jakąkolwiek wiedzę o zarządzaniu, o finansach o prawie?? przypominam, że konkurs na wiceprezesa ogłaszany był trzykrotnie i jakoś nie pojawili się ci młodzi aktywni pełni żądzy zmnian, to samo z radą nadzorczą, na 15 członków wybrano 13 ponieważ z 2 nieruchomości nikt na walne nie przyszedł. NIE WIERZĘ, ŻE W TYM ROKU BĘDZIE INACZEJ. owszem na fotelu w domu z laptopem na kolanach i oczywiście anonimowo jest łatwo.

  • “To jest wojna bez pardonu z ludźmi, którzy za nic nie zrezygnują z ustalonego status quo i płynących z niego benefitów. Będą używali wszelkich sposobów, aby w pierwszej kolejności zmiękczyć stanowiska oponentów dezinformacją, zasianiem niepewności i groźbami”.

  • Stołek pod dupą płonie pajacu?

 29. Nareszcie sensowna wypowiedź. Gratuluję zdrowego rozsądku!

 30. Spółdzielca | 19 lutego 2023 at 10:16 |

  bardzo jestem ciekawy tej MERYTORYCZNEJ dyskusji na walnym, którą tu prowadzą ci wszystko wiedzący specjaliści od wojny, wyrzucania, i obarczania za wszystko zło innych. Pragnę zwrócić tylko uwagę, że członkowie rady oraz zarząd to również mieszkańcy spółdzielni. Nie wierzę, że działają na szkodę samym sobie. Ale już na poważnie uprzedzam, że jeśli ktoś poważnie myśli o zmianach to niech przestudiuje statut i regulamin walnego zgromadzenia. żeby potem nie było pretensji, że tylu młodych i gniewnych przyszło na walne i nic się nie dało zrobić, ba nawet nie wprowadzono ich postulatów do porządku obrad. Powodzenia młodzi działacze!!! życzę wszytkim aby czynsz był prawie za darmo woda i ciepło najtańsze w całym kraju. No! ciekawe co z tego będzie. Młodzi gniewni ODWAGI!!!!

  • Jeżeli chcesz na coś sensownego zwrócić uwagę, zakomunikować istotną rzecz, poruszyć jeszcze nie zdefiniowany problem, to daruj sobie te złośliwości i personalne wycieczki, bo jak widać po twoich wypowiedziach maksyma Wilde’a
   “Sarcasm – the lowest form of humour but the highest form of wit” jest właściwa w odniesieniu do ciebie jedynie w pierwszej części. Nie chciałbym w odpowiedzi na twoje prowokacje, użyć części drugiej, bo obawiam się, że obraziłbym Cię kilkakrotnie w jednym zdaniu, a ty byś jeszcze z uśmiechem mi podziękował za wsparcie. To czy w coś wierzysz, to twój problem – my ani wierzymy, ani nie wierzymy, opieramy się na twardych dowodach! A co do argumentu, “..działają na szkodę..” – można w pewnej kwestii sobie ująć, aby w pewnych kwestiach sobie dodać. Istotny jest bilans, który w ich wypadku zawsze wychodzi na plus. I ponowię pytanie:- Płonie stołek pod dupą? I jeszcze:- Ile kadencji zasiadałeś w RN SM, bo A.Sadlaka odpowiedzi się nie doczekaliśmy z oczywistego powodu. Odwaga była aby zaprezentować tani erystyczny chwyt, ale aby zmierzyć się z faktami, już jej zabrakło.

 31. Błazen, tylko tyle pod komentarza pod powyższym wywodem. Nieudaczny studencik, zaoczny, skorzystał z opcji kopiuj wklej i próbuje błyszczeć. Zobaczymy jak błyśniesz na walnym. Do roboty zatem

  • Czyli nie chcesz na nic zwrócić uwagi, ani zakomunikować istotnej rzeczy, ani też poruszyć jeszcze niezdefiniowanego problemu, a oprócz inwektyw i personalnych wycieczek nie masz nic do dodania. Jak widać też, swoją miarą próbujesz mierzyć innych. Ty już błysnąłeś, kasę przytuliłeś, a jak widać po kondycji SM roboty żadnej nie odwaliłeś. Więc proste pytanie:-NA CHUJ WSCIUBIASZ TU SWÓJ PARSZYWY RYJ I SIEJESZ DEFETYZM?

 32. Proponuję tym błyskotliwym komentarzem zakończyć tę żenującą dyskusję (?). Tylko wstyd Spółdzielcom przynosicie prezentując swoją “wiedzę” i zwykłe chamstwo. Wstyd za takich “włodawiaków”

  • Spółdzielcy już więcej wstydu przynieść sobie nie mogą, jak tolerując do tej pory wieczny zarząd i jego totumfackich.

 33. Oj tam, oj tam, zaraz włodawiaków. Buraków, którzy uzurpują sobie prawo do reprezentowania członków spółdzielni. Myślą zapewne, że zmienią ludzi, świat, prawo i swoje marzenia.

  • A mówisz o zarządzie i RN SM wybieranych kilkunastoma głosami pracowników SM i kandytatów do RN na każdej z części WZ przy prawie 3000 mieszkańców?

 34. Nie, burak to idiota, który kompromituje się słownictwem, kompetencjami i jakimiś dziwnymi określeniami ad rozróby które nazywa pospolitym ruszeniem. W ten sposób robi ” robotę” tym z nas, którzy chcieliby coś zdziałać dla Spółdzielców. Zrazicie tylko ludzi do siebie i będą woleli mieć przewidywalnych przedstawicieli niż rozrabiaków, którym tylko w głowie personalne bitewki

  • Dla spółdzielców? Boże chroń od tych, co chcą zdziałać coś nie dla siebie tylko dla innych i to bezinteresownie. Od Cyrankiewicza po Kaczora wszyscy rządzący chcą robić coś dla innych. Taki komunistyczna schizofrenia. Skutkuje to tym, że oni napychali sobie kabzę a ci inni na to w pocie czoła łożyli. Zdecydowanie wolę tych, co robiąc coś dla siebie, przy okazji pomagają też innym. Wyleźliście z komuny, tylko komuna wycieka z każdego waszego słowa. Sio! Stare komunistyczne dziady! Czas się żegnać z fruktami!

 35. Działaj tak dalej to nigdy dobrze i uczciwie nie będzie. A ciebie i tak nikt nie wybierze.

  • Mówiąc “dobrze i uczciwie” też wykręca ci tak usta jak Morawieckiemu i Glapińskiemu? A co do twojego proroctwa niewątpliwie się spełni, gdyż musiałbym upaść na głowę, aby zgodzić się babrać w gównie, które po sobie zostawiliście.

 36. To nie proroctwo. Takich nie wybieramy. Nie tolerujemy prostaków i chamów

  • Jeszuuu, nawet nie zrozumiałeś odpowiedzi… Wiek czyni ułomnym. Zbieraj się już dziadu! Bierz przykład z prezesa, to może zarzuty się przedawnią. Ale na papugę wydasz więcej, niż skręciłeś w SM. To ci mogę obiecać. Wolę dla tobie podobnych być chamem, niż frajerem, których przyzwyczailiście się łoić przez lata na grubą kapuchę.

 37. Młody idioto, nienawiść cię zabija. Popracuj nad sobą i zacznij się leczyć . Chociaż może już za późno?

  • Po raz kolejny nie rozumiesz odpowiedzi, więc chyba pobłażliwe “stary idioto” będzie w odniesieniu do ciebie trafniejszym określeniem. Ja nie nie mam problemu z rozumieniem siania przez ciebie dezinformacji, defetyzmu, prób zmarginalizowania, czy ośmieszenia oponentów Ja rozumiem twój strach, obawy, nawet przerażenie, że po tylu tłustych latach sprawa się rypnie i trzeba będzie beknąć. Ale to nie ja jestem na twoim miejscu. Natomiast ty kierowany własnymi miarami, przypisujesz innym swoje emocje. Ja ich w stosunku do ciebie nie mam, jesteś mi obojętny jak pył na mojej drodzei, ale nie jest mi obojętne, to co do tej pory robiłeś. Zrezygnujecie przed walnym wzorem prezesa, czy zaryzykujecie nieprzewidziany i nie kontrolowany przez was przebieg wydarzeń?

 38. Ale numer: walka kogutów o stołeczki, tych młodych i tych starych!

 39. Spodziewam się, że przed walnym wszyscy spółdzielczy dostaną bonus w postaci obniżki opłat. Po tym wydarzeniu emocje opadną i niewielu pójdzie na zgromadzenie. Tą metodę opanowali do perfekcji politycy i jest ona w super skuteczna.

 40. Zapraszam hopsające “koziołki” tak “żwawo” komentujących, do naszej grupy FB Spółdzielcy Włodawa gdzie z imienia i nazwiska sobie pogadamy.

  Pozdrawiam
  Jarosław Bareja

  • Nie wszyscy mają konta na Facebooku. Jestem tego przykładem.

   • Rozumiem, dlatego będziemy na Elbi też coś robić ale FB w kontakcie jest znacznie łatwiejszy dla naszej grupy.

    Mamy świadomość ludzi którzy nie mają kont na FB, chcemy w marcu zrobić kolejne spotkanie w którym zaczniemy już coś ustalać konkretnego szykując się na walne.

  • Trzeba zauważyć, że anonimowe wypowiedzi też mają swoją wartość.

   • O ile są konstruktywne.

    • W wielu z pozoru nieistotnych informacjach, są okruchy wiedzy, która umiejętnie wykorzystana bez wątpienia może stać się użyteczna. Zbieranie takich z pozoru nieistotnych informacji jest podstawą działania każdej wywiadowni. Często artykulacja takich informacji jest prowokowana. Sądzisz, że takie działanie jest niekonstruktywne?

 41. Nawet na FB można mieć zmienioną tożsamość, ważne jest to, aby doszło do zmian na LEPSZE!! nie poddawać się, brnąć do przodu, w błocie beznadziei, wiem że można zrobić coś na lepsze, razem musi się udać.

 42. Na spotkaniach w WDK i w SP nr 3 dowiedzieliśmy się, że są spółdzielcy którzy nie mają internetu nie mówiąc już o Fejsbuku.

  • Podejrzewam, że znaczna większość biorąc pod uwagę średni wiek zebranych.

 43. Z naszą pomocą SM ma wreszcie działającą stronę internetową która jest pod nowym adresem: smwlodawa.pl

  Mała rzecz a cieszy!

 44. Jako spółdzielcy winniśmy zmienić zasady rozliczeń za centralne ogrzewanie – na dwa razy w roku. Za ciepłą i zimną wodę rozliczamy się co 6 m-cy, za prąd co 3 m-ce, za internet, telefon i inne media – co 1 miesiąc. W systemie ROCZNYM są rozliczane tylko PODATKI.
  Wiele bloków posiada już możliwość zdalnego odczytu zużycia ciepła. Teoretycznie można to robić co miesiąc choć nikt chyba tego nie oczekuje.
  Płacone miesięcznie kilkuset złotowe zaliczki to nic innego jak nieoprocentowany roczny kredyt udzielony przez członków.
  To banki niech kredytują spółdzielnię a my rozliczajmy się w terminach kilkumiesięcznych. Za zwróconą nam po roku lub po kilku latach nadpłatę kupimy tylko przysłowowią “czapkę gruszek”. Skoro potrafią to robić w innych spółdzielniach to dlaczego nie uda się to w naszej ?
  Pozdrawiam wszystkich spółdzielców.

  • Przy tak wysokiej inflacji, należności powinny być wypłacane z odsetkami. Zarówno w przypadku powstawania nadpłaty jak i niedopłaty.

  • Prawie słusznie, choć “prawie” czyni w tej sytuacji ogromną różnicę. Spółdzielnia to my, jeżeli banki mają finansować SM to koszt tego kredytu obciąży wszystkich mieszkańców objawiając się w podwyżce jednej ze składowych czynszu. Racjonalniej i oszczędniej jest dla każdego spółdzielcy jest zaliczkowanie zobowiązań, które nie tylko nie są obciążone kosztami kredytu, ale przynoszą zysk z depozytu. Pytanie które trzeba zadać zarządowi, to pytanie o to, co dzieje się ze środkami z oprocentowania depozytu? Jeżeli powiększają środki, którymi regulowane są zobowiązania, to można tylko temu przyklasnąć, jeżeli zaś giną w odmętach kreatywnej księgowości SM, to jest to zwykła kradzież. A w takim przypadku postępowanie jest proste.

   • Najpierw trzeba ustalić czy jesteśmy jeszcze w komuniźmie czy też komunizm przeszedł już do historii, czy księgowe liczą po dawnemu tj. na liczydłach czy też mają elektroniczne kalkulatory a nawet przeszły na wyższy poziom tj.na księgujące programy komputerowe. Najlepiej powiedzieć że się “nie da”, “to za bardzo skomplikowane” itp
    Faktycznie jest tak, że uczciwi kredytują nieuczciwych. W PL instytucjami wyspecjalizowanymi do udzielania kredytów i pożyczek są banki a nie osoby prywatne. Spółdzielcy płacący uczciwie i terminowo, nieważne komu udzielają kredytu: spółdzielni czy też innym spółdzielcom. Ci którzy mają problemy z płynnością finansową powinni zasilać się finansowo w bankach, w Providencie, w Bocianie itp. Mogą korzystać ze wsparcia pomocy społecznej.
    Dlaczego w PGE płacąc za prąd, w MPGK za zimną wodę i w każdej innej szanującej się instytucji musimy płacić odsetki karne za zwłokę. Bo te mechanizmy są bardzo skuteczne i dopingują.
    KOMUNA niby już odeszła ponad 30 lat temu ale niestety siedzi jeszcze w głowach wielu ludzi. Psuje ich charaktery, deprawuje, podpowiada że bardziej opłaca się kombinować niż żyć uczciwie.

    • Co do mentalnego dziedzictwa komuny, pełna zgoda, jestem tego samego zdania. Natomiast dopóty, nie zmieni się prawo spółdzielcze, a to są w stanie zrobić jedynie parlamentarzyści, będąc w SM uczestniczymy wszyscy w swojego rodzaju komunistycznej „unirałowce”. I w związku z tym jesteśmy zgodnie z prawem spółdzielczym wspólnie finansować wspólne zobowiązania. Jeżeli jest ktoś zadłużony, to wspólną sprawą spółdzielców jest egzekwowanie zadłużenia (co jest w wielu przypadkach niemożliwe, nawet po uzyskaniu sądowego wyroku, gdyż zwykle zadłużeni nie posiadają środków, które podlegałyby egzekucji a indywidualne zobowiązania nie przekraczają wartości ich mieszkań, co uniemożliwia ich eksmisję i sprzedaż lokali w celu pokrycia ich długu. Nawet w takim przypadku, od momentu przekroczenia długiem wartości ich mieszkań do zbycia lokalu, upływa również czas w którym dalej generowany jest dług, którego pokryć wartością sprzedażową lokalu już się nie da. Tak czy siak, zobowiązanie takie pokrywają zgodnie z prawem solidarnie spółdzielcy. Także wszyscy płacący spółdzielcy udzielają kredytu nie tylko zadłużonym, ale także sobie. I to w zasadzie powinno zakończyć wywód dotyczący podziału na uczciwych i nie uczciwych spółdzielców. Na zakończenie dodam, że w niektórych przypadkach „nieuczciwość” wynika z przypadków losowych, na które „nieuczciwi” nie mają wpływu.

     • Każdy przypadek należy rozpatrywać indywidualnie. W sytuacjach losowych najpierw zwracamy się do najbliższej rodziny, która zawsze wspomaga nas w nieszczęściu.
      Mamy też dobrych znajomych, sąsiadów, koleżanki w pracy itp. Można to zrobić też inaczej: mieć wszystko w d—-, niech płacą inni których nie znamy i nie chcemy znać . To system jest zły a nie ludzie. Opuszczanie rąk i mówienie, że nic się nie da zrobić nie jest żadnym rozwiązaniem. Stąd trzeba jak najszybciej dążyć do odmłodzenia kadr w naszej spółdzielni aby weszli tam ludzie młodzi którzy mają zapał i chcą zmieniać naszą rzeczywistość na lepszą.
      Głównym problemem spółdzielców są jednak roczne rozliczenia za ogrzewanie. Trzeba przejść na system 6- cio miesięczny i przestać kredytować spółdzielnię.

  • No jeżeli głównym problemem jest czasokres za który rozliczamy ciepło to dyskusja powinna się tutaj skończyć. Tak na marginesie jedynie dodam, że skoro zaliczki miesięczne są dla niektórych powodem zgryzoty, to przejście na rozliczanie 6-miesięczne, skutkujące co najmniej podwojeniem kwot zaliczkowych będą, czy aby na pewno bardziej znośne? Jeżeli natomiast chodzi o „nieuczciwych” to zwykle są to ludzie starzy, lub niezaradni, odizolowani, niezbyt sprawni również z tego powodu intelektualnie, których znajomi, przyjaciele czy rodzina pozostała często jedynie wspomnieniem.

   • “Tak na marginesie jedynie dodam, że skoro zaliczki miesięczne są dla niektórych powodem zgryzoty, to przejście na rozliczanie 6-miesięczne, skutkujące co najmniej podwojeniem kwot zaliczkowych”

    Proszę czytać ze zrozumieniem. Czy rozliczając się za ciepłą wodę w systemie 6 miesięcznym płacimy coś podwójnie ?
    A co do ludzi starszych, niezaradnych itp. to prawda , za ich życia trzeba im pomagać. Ale dług jaki jest na ich mieszkaniu powinien być udokumentowany.Jeżeli mają oni mieszkania własnościowe to po ich śmierci szybko znajdują się spadkobiercy którzy sprzedają lokal ” z czystym kontem” i są zadowoleni. W przeciwnym przypadku dług jaki ciążył na mieszkaniu zwrócliliby spółdzielni czyli pozostałym członkom. Czy to nie jest sprawiedliwe?

    • Skoro się mylę i rozliczenie w czasokresie 6-miesięcznym, nie spowoduje sytuacji w której zgodnie z porą roku w okresie grzewczym będziemy płacić całość, natomiast w okresie pozagrzewczym nie będziemy płacić nic – skoro nie chcesz kredytować SM to trudno sobie to wyobrazić inaczej niż płacenie rzeczywistych kwot za rzeczywisty okres grzania – to jak Twoim zdaniem powinno wyglądać te 6-ms rozliczenie?

     • Po prostu płacimy za c.o. jak dotychczas – przez cały rok ale spółdzielnia rozlicza się z nami dwa razy w roku a nie raz. Podczas rozliczenia są na bieżąco korygowane są koszty i zaliczki. Mamy nadpłatę lub niedopłatę co 6 m-cy a nie raz w roku.

    • Czyli nadal „kredytujesz” SM tylko przez pół roku, a nie przez rok? Kredyt w wysokości np. 100 tyś. rocznie podzielony na 2•50 tyś. to mniejszy kredyt?

     • Po pół roku kiedy okaże się, że ktoś ma nadpłatę to nie czeka na nią aż minie cały rok tylko otrzymuje zwrot po półroczu. Następuje wówczas korekta (obniżenie) zaliczek na kolejny okres. Ci którzy są na minusie muszą dopłacić itd. czyż nie jest to proste ?

     • To nie jest nie tylko proste, lecz także bez większego sensu. Korzyść z tego iluzoryczna, a w stosunku do zysku z oprocentowania kapitału pomniejszającego ogólne zobowiązania żadna. Porozmawiaj z księgową/wym o kosztach przeprowadzenia takiej operacji, to może Ci to wytłumaczy, mi się trochę znudziło tłumaczenie, że ponosisz zgodnie z prawem solidarnie zobowiązania wszystkich spółdzielców.

 45. W innych miastach Polski jest możliwe rozliczenie 2 razy w roku. We Włodawie z tego co piszesz nie da się tego zrobić i twierdzisz, że nie ma żadnego sensu. Jesteśmy zatem wyjątkowym miastem.
  Każdy ma prawo do swoich poglądów na jakiś temat. Najważniejszy jest wzajemny szacunek i kultura. Będą głosowania. Zdecyduje większość.

  • To prawda, jesteśmy wyjątkowym miastem.

   • Dyskusja na temat rozliczeń za ciepło jest zbędna ponieważ nowe Prawo Energetyczna nakazuje indywidualne rozliczenia lokatorów jak również płacenie zaliczek proporcjonalnie do indywidualnego zużycia. Temat jest zamknięty.

 46. Świetnie !!!!
  Strona spółdzielni działa już sprawnie. Nie mniej jednak należałby się jej mocny lifting. Strona powinna służyć całej społeczności spółdzielców a nie tylko zarządowi. Po pierwsze wzorem innych spółdzielni należy pomóc członkom w zbywaniu i zamianie mieszkań. Chodzi o możliwość umieszczania na niej ogłoszeń.
  Każdy też może mieć swój unikalny login aby załatwiać swoje sprawy w formie cyfrowej.
  Żeby weszła tam jakakolwiek nowoczesność to niestety, nie ma co liczyć na ludzi wypalonych, zbliżających się do wieku emerytalnego, trzeba tam “świeżej krwi”

 47. Internet Telewizja Włodawa

Możliwość komentowania jest wyłączona.

Skip to content