Od kiedy mogę się zaszczepić?

21 grudnia 2020 r. Komisja Europejska dopuściła na unijny rynek szczepionkę przeciw koronawirusowi opracowaną przez koncern Pfizer i firmę BionTech. Kilka godzin wcześniej decyzję o zatwierdzeniu szczepionki podjęła Europejska Agencja Leków.

Szczepionki dla grupy 0

Pierwsze szczepienia w Polsce odbyły się 27 grudnia.Tego samego dnia szczepienia zaczęły się również w większości państw UE 

Z kolei 28 grudnia rozpoczęła się szeroka dystrybucja szczepionki przeciwko COVID-19. Tego dnia do Polski przyleciało 300 tysięcy dawek.

Pierwsze dawki (tzw. etap 0 szczepień) sa przeznaczone dla osób, które są najbardziej narażone na zakażenie. Są to: pracownicy sektora ochrony zdrowia (w tym wykonujący indywidualną praktykę), pracownicy domów pomocy społecznej i pracownicy miejskich ośrodków pomocy społecznej oraz personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych, w tym stacjach sanitarno-epidemiologicznych, rodzice wcześniaków.

Szczepionki dla kolejnych grup

Proces rejestracji powszechnych szczepień Polaków przeciwko COVID-19 rozpocznie się 15 stycznia 2021 r. Procedura będzie prosta i bezpieczna. W kolejnych etapach szczepieni będą:

etap 1: pensjonariusze domów pomocy społecznej oraz zakładów opiekuńczo-leczniczych, pielęgnacyjno-opiekuńczych i innych miejsc stacjonarnego pobytu, osoby powyżej 60. roku życia w kolejności od najstarszych, służby mundurowe, w tym Wojsko Polskie, nauczyciele;

etap 2: osoby w wieku poniżej 60. roku życia z chorobami przewlekłymi zwiększającymi ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19, albo w trakcie diagnostyki i leczenia wymagającego wielokrotnego lub ciągłego kontaktu z placówkami ochrony zdrowia, osoby bezpośrednio zapewniające funkcjonowanie podstawowej działalności państwa i narażone na zakażenie ze względu na częste kontakty społeczne;

etap 3: przedsiębiorcy i pracownicy sektorów zamkniętych na mocy rozporządzeń w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Realizowane będą także powszechne szczepienia pozostałej części dorosłej populacji.

Szczegółowe informacje przekazujemy poprzez nasze strony: 

Materiały

Narodowy Program Szczepień przeciw COVID-19 – pobierz i przeczytaj

https://www.gov.pl/web/szczepimysie/od-kiedy-moge-sie-zaszczepic

1 Komentarz do "Od kiedy mogę się zaszczepić?"

 1. Jak szczepienia w naszym szpitalu? Chodzą słuchy że u nas też szczepiły się osoby spoza grupy zero. Czy ktoś coś wie?

 2. Tadeusz Rydzyk | 9 stycznia 2021 at 13:48 |

  Albinie,musisz przyjechać do Torunia i mi się pokłonić

 3. ekopasjonat | 9 stycznia 2021 at 17:23 |

  Szczepionki to dobry temat zastępczy. Tymczasem we Włodawie nie dba się o zieleń. Nieudolnie przycinają i przesadzają drzewa. Będziemy mieli za chwilę #betonozę a wy się kłóćcie dalej kto i kiedy ma przyjąć szczepionkę. Żałosne ! ! !

 4. A pracownicy sklepów spożywczych to już be! Z iloma to osobami kontaktuje się nauczyciel (przy zdalnym nauczaniu), lub urzędnik ZUS czy US gdy te urzędy są pozamykane?

 5. Przecież to są jaja normalnie, w biedronce nikt nie choruje, tylko w urzędach, szkołach itd. Śmiech na sali z tą ” pandemią”

 6. Do ekopasjonat. Przez takich debili jak Ty ludzie mają w nosie ” ochronę przyrody” i dbanie o ekologię w szerokim tego słowa znaczeniu. Uważają że wszyscy ludzie o tym mówiący są porąbani.Nadgorliwość jest gorsza od faszyzmu, a jeszcze podszyta pobudkami politycznymi powoduje odruch wymiotny.Tyle do Inicjatywy Pod drzewami/ nad drzewami czy między drzewami czy jak tam Was zwał/

 7. Internet Telewizja Włodawa

Możliwość komentowania jest wyłączona.

Skip to content