Od 27 marca zmiany w zasadach bezpieczeństwa – zamknięte przedszkola i salony fryzjerskie oraz nowe limity osób w sklepach i kościołach

W ostatnim czasie obserwujemy wyraźny wzrost zakażeń, któremu towarzyszy zwiększona liczba zajętych łóżek oraz respiratorów i przede wszystkim wzrost liczby zgonów. Obecna sytuacja w Polsce wymaga zdecydowanych działań. Od soboty, 27 marca wprowadzimy nowe zasady bezpieczeństwa. Obowiązywać będą do 9 kwietnia, czyli obejmą także okres Świąt Wielkanocnych. Pamiętaj, tylko solidarność i wzajemna odpowiedzialność pozwolą nam pokonać COVID-19. Dlatego ogranicz do minimum kontakty społeczne – jeśli możesz, pracuj zdalnie, a zbliżające się święta wielkanocne spędź w gronie swoich domowników!

Aktualne dane – liczba i dynamika zakażeń rośnie, dlatego musimy reagować

W ostatnich dniach w Polsce nastąpił znaczący wzrost zakażeń COVID-19. Tylko 25 marca 2021 r. odnotowano ponad 34 tys. przypadków nowych zachorowań. Obecnie w naszym kraju:

  • liczba łóżek dla pacjentów z COVID-19 wynosi: 36 231
  • liczba łóżek zajętych wynosi: 27 118
  • liczba respiratorów dla pacjentów z COVID-19 wynosi: 3 473
  • liczba zajętych respiratorów wynosi: 2 620
  • liczba osób objętych kwarantanną wynosi: 434 991
  • liczba osób, które wyzdrowiały wynosi: 1 722 856

Nowe zasady bezpieczeństwa od 27 marca do 9 kwietnia 2021 r.

Aby opanować tempo rozwoju COVID-19, musimy ograniczyć mobilność społeczną, która jest kluczowa w walce z koronawirusem. Wszystkie decyzje w sprawie obostrzeń podejmujemy wspólnie z naszymi ekspertami z dziedziny zdrowia publicznego, wirusologami i epidemiologami. Co zmieni się od soboty, 27 marca?

Handel

  • Wielkopowierzchniowe sklepy meblowe i budowlane o powierzchni powyżej 2 000 m2 zostaną zamknięte.
  • Centra i galerie handlowe – tak jak obecnie – pozostają zamknięte, z wyjątkiem m.in.: sklepów spożywczych, aptek i drogerii, salonów prasowych, księgarni.

Oprócz tego w placówkach handlowych na targu lub poczcie będą obowiązywały nowe limity osób:  

  • 1 osoba na 15 m2 – w sklepach do 100 m2,
  • 1 osoba na 20 m2  – w sklepach powyżej 100 m2.

Kult religijny

Od 27 marca, w miejscach kultu religijnego będzie obowiązywał nowy limit osób – na 1 osobę będzie musiało przypadać 20 m2. Bez zmian pozostaje obowiązek zakrywania ust i nosa oraz zachowywanie 1,5 m odległości od innych osób.

Salony fryzjerskie i kosmetyczne

Od 27 marca zakaz działalności obejmie także salony fryzjerskie, urody i kosmetyczne w całej Polsce.

Żłobki i przedszkola tylko dla medyków

Ze względu na bezpieczeństwo dzieci i rodziców, zamknięte zostaną żłobki i przedszkola.  Wyjątkiem będzie sprawowanie opieki nad dziećmi pracowników medycznych i służb porządkowych (m.in. żołnierzy, funkcjonariuszy policji i straży pożarnej).

Ważne! Rodzice będą mogli skorzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego.

Sport – tylko zawodowy

Działalność obiektów sportowych zostanie ograniczona wyłącznie do sportu zawodowego. Wszelkie wydarzenia będą mogły się odbywać bez udziału publiczności.

W Święta Wielkanocne zostańmy w domu

Trudna sytuacja związana z COVID-19 wymaga ograniczenia naszej aktywności społecznej – także podczas zbliżających się Świąt Wielkanocnych.

Jeśli chcemy wrócić do czasów sprzed pandemii, musimy być odpowiedzialni. W okresie świąt powinniśmy więc ograniczyć nasze kontakty wyłącznie do najbliższych domowników, a ewentualne spotkania przełożyć na inny, bardziej bezpieczny czas. Wiele zależy od nas samych. Dbajmy o siebie i swoją rodzinę.

Praca zdalna – wszędzie tam, gdzie możesz

W całym kraju zalecamy także pracę on-line – wszędzie tam, gdzie jest to możliwe. Pamiętaj o zachowaniu dystansu, dezynfekcji rąk, noszeniu maseczki i częstym wietrzeniu pomieszczeń. Jeśli masz telefon komórkowy, poproś bliskich o zainstalowanie aplikacji STOP COVID ProtegoSafe, która powiadomi Cię o możliwym kontakcie z osobą zarażoną.

Pozostałe ograniczenia – bez zmian

Pozostałe zasady bezpieczeństwa nadal obowiązują:

  • Edukacja – uczniowie wszystkich klas szkół podstawowych, szkół ponadpodstawowych, słuchacze placówek kształcenia ustawicznego oraz centrów kształcenia zawodowego, uczą się zdalnie.
  • Hotele – obiekty pozostają zamknięte (z wyjątkiem m.in. hoteli robotniczych, a także np. dla medyków, kierowców wykonujących transport drogowy czy żołnierzy – katalog wszystkich wyjątków znajduje się w rozporządzeniu).
  • Kultura – wciąż zamknięte będą teatry, kina, muzea i galerie sztuki.
  • Sport – zamknięte pozostają m.in. siłownie, kluby fitness, stoki narciarskie, baseny, sauny i solaria.

Szczepienia i społeczna dyscyplina najskuteczniejszą bronią walki z COVID-19

Pokonanie COVID-19 jest możliwe tylko poprzez przerwanie transmisji wirusa z człowieka na człowieka. Szczepionka daje nam taką możliwość! Każda osoba, która się zaszczepi, ma szansę przerwać łańcuch zakażeń. Szczepiąc się, chronisz nie tylko siebie. To także ochrona Twoich rodziców, dziadków, dzieci i przyjaciół.

Od początku akcji szczepionkowej w Polsce do 25 marca 2021 r. wykonano ponad 5,3 mln szczepień I i II dawką. Więcej informacji na temat szczepień i dzienne raporty z danymi znajdziesz na www.gov.pl/szczepimysie.

1 Komentarz do "Od 27 marca zmiany w zasadach bezpieczeństwa – zamknięte przedszkola i salony fryzjerskie oraz nowe limity osób w sklepach i kościołach"

  1. obywatel | 26 marca 2021 at 11:27 |

    [Na początku tygodnia rozpoczynamy badania kliniczne nad amantadyną. Weźmie w nich udział około 200 osób powyżej 18. roku życia – powiedział w czwartek w Radiu Zet kierownik Katedry i Kliniki Neurologii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie prof. dr hab. n. med. Konrad Rejdak]. Widzicie ludzie jak wasz robią w bambuko ,juz od ponad pół roku słychać o leku amantadyna który jest skuteczny na COVID 19, dopiero teraz zaczynają badania, bo im lepiej jest na rękę wpierd…ac kit o szczepionkach na wirus który się mutuje .Ale znając realia zrobią wszystko aby AMANTADYNA w tych testach była nieskuteczna.

    • Seleukos | 28 marca 2021 at 09:12 |

      Od początku pandemii Finowie leczą skutecznie zakażonych SARS-CoV-2 w najtańszy możliwy sposób podając im tlen wraz tlenkiem azotu. Ale nikt w Polsce się tym nie zainteresował – to za tani sposób, aby móc zbijać na tym kasę. Jednak Enovid – spray do nosa oparty na tlenku azotu kanadyjskiej Sanotize – za chwilę będzie sprzedawany komercyjnie, praktycznie na całym świecie. Ciekawe, czy pojawi się wtedy w polskich aptekach i szpitalach jako lek pierwszego wyboru? Czy też – nie będąc konkurencyjny (używany jedynie przez chorych) dla szczepionki, której już nie tylko dwie a trzy dawki są sugerowane w GB jako niezbędne – w ogóle nie pojawi się na naszym rynku?

      • Szpitalom płacą za osobo dzień za każdego chorego i za gotowość do leczenia (wolne łóżko oczekujące na pacjenta). Twoje teksty koleś mają się nijak do rzeczywistości, podobnie jak wypowiedzi o AMANTADYNIE. Amantadyna leczy Covid tak jak witamina “C” zapalenie płuc. Coś tam pomaga ale niewiele a obciążenie organizmu większe od korzyści.

        • Seleukos | 29 marca 2021 at 21:52 |

          Rozwiniesz? Użyłeś chyba sobie tylko znanego skrótu myślowego, gdyż w żaden sposób używając logicznego wnioskowania nie można wywieść, że jedna z najprostszych, najtańszych i najskuteczniejszych metod leczenia (tlenek azotu) ma się nijak do rzeczywistości z powodu sposobu płatności szpitalom za gotowość do leczenia i leczenia pacjentów covodowych.

        • niedoktor | 30 marca 2021 at 08:51 |

          Posłuchaj pseudo-doktorze praktyka >>> https://www.msn.com/pl-pl/zdrowie/nasze-zdrowie/dr-bodnar-covid-19-z-powodzeniem-leczy-się-amantadyną/ar-BB1f5HLn?li=BBr5MK7 <<< i przestań powtarzać po skompromitowanym Simonie, że skutek terapeutyczny amantadyny jest mniejszy w przypadku covid niż r jej skutki uboczne. Może jeszcze amantadyna jest przyczyną mutacji wirusa jak twierdzi Simon? Jak gdyby szczepionka nie była czynnikiem presji selekcyjnej podobnie jak każdy lek.

  2. Internet Telewizja Włodawa

Możliwość komentowania jest wyłączona.

Skip to content