Sytuacja epidemiczna w Polsce pogarsza się. Brytyjska mutacja koronawirusa powoduje, że liczba nowych zachorowań oraz osób hospitalizowanych znacząco rośnie. Dlatego, w trosce o zdrowie i życie obywateli, podjęliśmy decyzję o wprowadzeniu rozszerzonych zasad bezpieczeństwa w całej Polsce. Dodatkowo rekomendujemy pracę zdalną wszędzie tam, gdzie jest to możliwe. Zasady wprowadzone zostaną od soboty, 20 marca. Obowiązywać będą do 9 kwietnia, czyli obejmą także okres Świąt Wielkanocnych.

Aktualne dane – liczba i dynamika zakażeń rośnie, dlatego musimy reagować
W ostatnim czasie w Polsce nastąpił znaczący wzrost zakażeń COVID-19. Brytyjska mutacja koronawirusa odpowiada już za ponad 52 proc. zachorowań. Z danych wynika, że ostatniej doby odnotowano ponad 25 tys. zakażeń, przy prawie 85 tys. wykonanych testów na koronawirusa. Rośnie także liczba zmarłych w związku z COVID-19.
Najgorzej – jeśli chodzi o dzienną liczbę zachorowań – sytuacja wygląda w województwie mazowieckim (4142) i śląskim (4030), a także małopolskim (2050) i wielkopolskim (2034).
W ostatnim tygodniu liczba zakażeń zwiększyła się o 38 proc., a liczba zgonów o 24 proc. Przybyło także zajętych łóżek covidowych – wzrost o 17 proc. Obecnie w Polsce jest:
- 21511 zajętych łóżek – 72 proc.;
- 2193 zajętych respiratorów – 74 proc.;
- 8444 wolne łóżka oraz 786 wolnych respiratorów.
Liczba wykonanych szczepień wyniosła ponad 4,6 mln, z czego 3 mln pierwszą dawką.
Zasady bezpieczeństwa we wszystkich województwach
Decyzje w sprawie obostrzeń podejmujemy wspólnie z naszymi ekspertami z dziedziny zdrowia publicznego, wirusologami i epidemiologami. Aby zmniejszyć tempo rozwoju COVID-19, musimy ograniczyć mobilność społeczną, która jest kluczowa w walce z koronawirusem.
Od 20 marca do 9 kwietnia w całej Polsce będą obowiązywały następujące ograniczenia. Swoją działalność muszą zawiesić:
- hotele (wyjątkiem są m.in. hotele robotnicze, a także noclegi świadczone w ramach podróży służbowych – dokładny katalog wyjątków wraz z wymaganym potwierdzeniem odbywania podróży służbowej znajdzie się w rozporządzeniu);
- galerie handlowe – z wyjątkiem m.in.: sklepów spożywczych, aptek i drogerii, salonów prasowych, księgarni, sklepów zoologicznych i z artykułami budowlanymi. W galeriach handlowych nadal będą mogły działać m.in. usługi fryzjerskie, optyczne, bankowe, pralnie;
- teatry, muzea, galerie sztuki (możliwa jest jednak organizacja prób i ćwiczeń, a także wydarzeń online);
- kina (zakaz projekcji filmów dotyczy również domów i ośrodków kultury);
- baseny (wyjątkiem są baseny w podmiotach wykonujących działalność leczniczą i dla członków kadry narodowej);
- sauny, solaria, łaźnie tureckie, salony odchudzające, kasyna;
- stoki narciarskie;
- kluby fitness i siłownie;
- obiekty sportowe (mogą działać wyłącznie na potrzeby sportu zawodowego i bez udziału publiczności).
Ważne! Ze względów bezpieczeństwa, wszyscy uczniowie w Polsce – w tym także w klasach 1-3 – będą uczyć się zdalnie. W całym kraju zalecamy także pracę on-line – wszędzie tam, gdzie jest to możliwe.
W Święta Wielkanocne, po pierwsze bezpieczeństwo
Trudna sytuacja związana z COVID-19 wymaga ograniczenia naszej aktywności społecznej – niestety także podczas Świąt Wielkanocnych. Jeśli chcemy wrócić do czasów sprzed pandemii, musimy być odpowiedzialni. Powinniśmy więc rozważyć, czy w okresie świąt nie ograniczyć naszych kontaktów wyłącznie do grona najbliższej rodziny, a ewentualne spotkania przełożyć na inny, bardziej bezpieczny czas. Wiele zależy od nas samych. Dbajmy o siebie i swoją rodzinę.
Pamiętaj o zachowaniu dystansu, dezynfekcji rąk, noszeniu maseczki i częstym wietrzeniu pomieszczeń. Jeśli masz telefon komórkowy, poproś bliskich o zainstalowanie aplikacji STOP COVID ProtegoSafe, która powiadomi Cię o możliwym kontakcie z osobą zarażoną.
Ja bym wprowadził do 11 kwietnia , 9 KWIETNIA to tylko utwierdza mnie w przekonaniu ZE TO SCIEMA z tą PLANDEMIĄ
To nie są żadne zasady bezpieczeństwa, proszę pisać prawdę. To są stare/nowe sposoby zniewalania społeczeństwa pod płaszczykiem PLANDEMII. Masoneria wie co robić.
Może trzecia fala epidemii uzmysłowi w końcu mieszkańcom powiatu, że samoizolacja to nie ucieczka od problemów czy sąsiadów ale odpowiedzialne podejście do aktualnej sytuacji. Lęk przed ostracyzmem niestety wiecznie żywy (demony odrzucenia i niełaski). Ludzie są bardziej przychylni osądowi Bożemu niż lokalnej społeczności.
I ok., tylko jak świat istnieje izolacji poddawano ludzi chorych, a nie zdrowych i jakoś świat do dzisiaj przetrwał mimo niejednej „zarazy”. Zatem nie wciskaj tu jakichś filozofii z pogranicza absurdu i nie odwołuj się do uczuć wyższych bo nie masz takiego prawa. Noeomarksistowski totalitaryzm, czy jak tam niektórzy wolą „masoński palec”, ot i wszystko. Nie dajmy się zwariować, żyjmy jak ludzie, a nie jak szczury w klatce!!!
Zgadza się. A najśmieszniejsze jest to że lockdawn wprowadzą partia uważająca się za prawicę. A to zwykli socjaliści którzy przy okazji niszczą przedsiębiorców podarkami. Od początku PiS wprowadził już ponad 30 podwyżek podatków
Szkoda że sami rządzący nie przestrzegają obostrzeń. Pamiętasz wizytę Morawiec kiego we Włodawie? Łazili bez masek i zachęcali ludzi do wyborów bo przecież wirus w ofercie. Dzisiaj kandydat PiSu na prezydenta Rzeszowa fotografował się na ulicy bez maski. I to mimo lockdawn u. Ale o tym nie usłyszysz w tvpis.
Co dalej z pandemią w Polsce? Ekspert: Być może będziemy musieli szczepić ponownie .Juz wam Pustaki. Pachołki szykują nową dawkę szczepionek.
Pastuchu nie obrażaj starszych zaszczepionych ludzi ,nauczycieli i pracowników Służby Medycznej.
Żebyś miał trochę oleju w swojej malutkiej główce, byś zauważył ze taka profesja jak kierownik stada zwana (PASTUCH )juz praktycznie nie istnieje, ale nagminnie przybywa nam Pustaków
A poza tym żadna praca nie hańbi nawet i ta, znałem kilka osób którzy zajmowali się to profesją i gwarantuję ci ze mieli więcej rozumu od dzisiejszych, takich kapucynków z malutkim rozumkiem jak ty
Na poprawę humoru:
https://youtu.be/m1UbVSCMyt0