O metodach oszustw z włodawskimi policjantami podczas niedzielnego festynu

Ofiarą oszustów może stać się każdy, nie tylko osoby starsze, dlatego warto ostrzegać i rozmawiać o tym, jak bezpiecznie postępować w przypadku telefonicznej informacji o wypadku krewnego. Policjanci spotkali się z mieszkańcami gminy Wola Uhruska i wspólnie debatowali o bezpieczeństwie.

Bezpieczeństwo osób starszych jest bardzo ważne, dlatego włodawscy policjanci nie przestają ostrzegać przed działaniem oszustów, którzy właśnie seniorów najczęściej obierają za swój cel. Komunikaty prasowe, spotkania i debaty z seniorami to nieodłączna forma działań prewencyjnych. Rozmowy o metodach ,,na wnuczka”, na policjanta”, ,,na pracownika banku” i wskazanie mechanizmu działania oszusta, są bardzo ważne. W ten sposób funkcjonariusze ostrzegają przed utratą pieniędzy, a często oszczędności całego życia.

Jedno ze spotkań w tym temacie odbyło się w niedzielę podczas frstynu “Bezpieczne Kresy” nad zbiornikiem wodnym “Pompka” w Woli Uhruskiej. W miłej atmosferze policjanci rozmawiali ze zgromadzonymi o tym jak działają przestępcy oraz o tym jak się przed nimi uchronić. Warto przestrzegać i kształtować właściwe mechanizmy postępowania w przypadku na przykład kontaktu telefonicznego z oszustem.

Przestrzegając kilku podstawowych zasad możemy uchronić się przed utratą gotówki:

– rozłącz się w sytuacji, kiedy osoba, która dzwoni do ciebie prosi o podanie numeru PESEL,

– rozłącz się, kiedy rozmówca podaje się za policjanta i mówi, że ktoś z twoich bliskich miał wypadek i potrzebna jest gotówka,

– nigdy nikomu nie podawaj danych logowania do swojego konta internetowego,

– chroń swoje dane osobowe,

– nie klikaj żadnych linków w wiadomości przesłanej sms-em, za pośrednictwem komunikatora, czy e-maila: odsyłacze te często prowadzą do sfałszowanych stron lub stron zainfekowanych szkodliwymi programami.

Oszuści potrafią posunąć się do różnych kłamstw oraz nieprawdziwych historii, które mogą w pierwszej chwili wydać się autentyczne. Ich ofiarą może stać się każdy, nie tylko osoby starsze. Dlatego przypominamy, że prokuratorzy lub policjanci nigdy nie proszą o gotówkę, a także nie informują o swoich działaniach. Pozostańmy czujni i nieufni, aby nie stracić swoich oszczędności.

Po spotkaniu uczestnicy festynu chętnie korzystali z atrakcji jakie dodatkowo przygotowali dla nich policjanci. Uczestnicy zwiedzali wnętrze radiowozu, a także mogli zasiąść za kierownicą policyjnego auta. Nie zabrakło też chętnych osób , którzy korzystając z okazji oznakowali swój rower.

aspirant sztabowy Kinga Zamojska-Prystupa
KPP Włodawa

Skip to content