Nadszedł czas, więc użytkują

Nie milkną echa ogólnopolskiej akcji obywatelskiej „Las i obywatele”, która uderza w leśników. Ekolodzy oznaczyli wielkie połacie kraju na czerwono, co ma sugerować, że tyle drzew zniknie z naszych lasów do 2026 roku. Manipulację wyjaśniamy na przykładzie Nadleśnictwa Sobibór.

Od przynajmniej kilkunastu lat widać większy ruch w Lasach Sobiborskich. W lesie słychać odgłosy pił, ciągników i ciężarówek. Przy wielu duktach i gruntowych drogach składowane są stosy drewna. Nie dziwi więc, że niektórzy obserwatorzy wyciągają z tego proste wnioski: trwa wycinka polskich lasów! Różne organizacje proekologiczne, stowarzyszenia i fundacje robią wszystko, by ten – ich zdaniem – zorganizowany na wielką skalę wyręb powstrzymać.

M.in. dlatego powstała oddolna inicjatywa „Las i obywatele”, która niedawno opublikowała mapę planowanych do 2026 roku w Polsce wycinek drzew w Lasach Państwowych. Zagrożone tereny zaznaczono kolorem czerwonym i trzeba przyznać, że na pierwszy rzut oka wygląda to przerażająco, bo według mapy z powierzchni kraju zniknie miliony hektarów drzew. O tym, że sytuacja wygląda zgoła inaczej, a mapa jest manipulacją, mającą na celu wprowadzenie w błąd opinii publicznej, przekonuje nadleśniczy Nadleśnictwa Sobibór Dariusz Filipczak.

Dalszą część wiadomości znajdą Państwo na stronie Nowego Tygodnia.

1 Komentarz do "Nadszedł czas, więc użytkują"

  1. z Włodawy | 9 kwietnia 2021 at 15:30 |

    Bardziej wierzę ekologom niż Panu Nadleśniczemu.

  2. Gołym okiem widać że las znika, wzdłuż drogi na Lublin i nie tylko. Nigdy Sanatorium w Adampolu nie było widoczne z szosy, teraz jest. Zanim nasadzenia staną się lasem musi minąć wiele lat. nie ma usprawiedliwienia dla takiej masowej wycinki.

  3. Kasa ponad wszystko. Wyciąć, sprzedać i mieć kase na teraz. Nikt nie myśli o tym, że za 10-15 lat bedzie pustynia bo te nowe nasadzenia jeszcze nie urosną lub poprostu uschną. Młode pokolenie zapomnie co to las

  4. Ekologiem to trza się urodzić | 9 kwietnia 2021 at 22:54 |

    Żyjemy w czasach gdzie analityczne myślenie i dogłębna lektura ustępuje emocjom i sentymentom. Tak to jest jak ludzie odkryją Geoportal. Mapy się czyta, mapy się rozumie. Dane się obserwuje i analizuje, potem wyciąga wnioski. Mózg chyba wybuchnie takim ludziom jak sobie pomyślą jak odwzorowany jest fragment geoidy na płaskiej powierzchni, że w terenie nie ma dosłownych granic państw, że mapa to symbole… Ale lepiej hur dur widziałem jak wycięli drzewa przy drodze to znaczy że niszczą lasy bo pieniądze… A takie piękne drzewa które przypadkiem same regularnie wyrosły na terenie lp.

  5. Internet Telewizja Włodawa

Możliwość komentowania jest wyłączona.

Skip to content