Na czym polegają zakupy w ratach przez internet?

Polacy korzystają z kredytu ratalnego coraz częściej – jak pokazują statystyki, przez ostatnie pięć lat wartość przedmiotów finansowanych w ten sposób wzrosła aż siedmiokrotnie. Ponadto zdecydowana większość, bo niemal 80% osób, która wykorzystywała tę formę opłacenia swoich zakupów, decydowała się na nią ponownie. Nic dziwnego, kredyt ratalny ma wiele zalet: nie musisz wykładać całej kwoty od razu, możesz sensownie zaplanować wydatki w ramach domowego budżetu lub pozwolić sobie na droższy model. Zanim jednak złożysz wniosek, warto poznać kilka praw, jakimi rządzi się kredyt ratalny.

1. Na czym polegają zakupy na raty?

2. Czy kredyt ratalny ma jakieś wady?

3. Raty online – ile to kosztuje?

Z badań wynika również, że największą popularnością cieszą się zakupy w ratach przez internet – zwłaszcza w odniesieniu do elektroniki. W niektórych sklepach aż 20% sprzętu sprzedawanych jest w ten sposób. Taką opcję udostępnia wiele sieciówek oraz portale tematyczne, takie jak kupujwratach.pl – wiele informacji na ten temat uzyskasz przy użyciu dostępnych środków komunikacji. W niektórych można skorzystać z systemu ratalnego euro.

Na czym polegają zakupy na raty?

Kredyt ratalny, w tym także raty przez internet, nie różnią się co do zasady od innych produktów finansowych tego typu. Różnica polega na tym, że raty związane są z konkretnym przedmiotem: może to być chociażby sprzęt elektroniczny lub AGD, wyposażenie mieszkania czy akcesoria sportowe. Zamiast płacić za nie pełną kwotę, dokonujesz comiesięcznej spłaty kredytu przelewem na podany numer konta bankowego.

Aby złożyć wniosek kredytowy, nie trzeba stawiać się osobiście w banku. Można to zrobić bezpośrednio w sklepie lub drogą internetową, a decyzję kredytową otrzymujesz w kilkanaście minut.

Czy kredyt ratalny ma jakieś wady?

Kredyt ratalny ma wiele zalet – o niektórych wspomnieliśmy już wyżej. To przede wszystkim szybkość i wygoda, możliwość spełnienia swoich marzeń o nowym wyposażeniu kuchni, telewizorze czy komputerze bez długotrwałego oszczędzania, a także minimum formalności. Decyzja o udzielaniu kredytów ratalnych i generowanie umowy kredytowej trwa dosłownie chwilę.

Czy w związku z tym kredyt ratalny ma jakieś wady? Podstawową jest ograniczenie w wykorzystaniu środków. Gdy wiążesz się z bankiem standardową umową kredytową przy kredycie konsumenckim, masz pełną dowolność w wydaniu środków. W związku z kredytem ratalnym mówi się natomiast o finansowaniu celowym, przeznaczonym wyłącznie na konkretny produkt.

Zakupy na raty nie obejmują także całego asortymentu.

Raty online – ile to kosztuje?

Kredyty ratalne zwykle nie są wysoko oprocentowane, a dodatkowo istnieje możliwość skorzystania z rat 0%. Zanim jednak skusisz się na taką okazję, sprawdź, czy należność nie jest ukryta w wyższej niż zwykle cenie towaru.

Skip to content