Minister Mariusz Kamiński przedstawił szczegóły dotyczące budowy zapory na granicy z Białorusią

Zapora, którą chcemy postawić na naszej granicy z Białorusią, jest symbolem determinacji państwa polskiego w ograniczaniu masowej nielegalnej migracji na teren naszego kraju. Nie pozwolimy na to, żeby przez Polskę wiódł jakikolwiek nielegalny szlak migracyjny do Europy – powiedział minister Mariusz Kamiński w czwartek (4 listopada br.) podczas konferencji prasowej.

Szef MSWiA przedstawił szczegóły dotyczące budowy zapory na granicy polsko-białoruskiej. Zaprezentowana została również wizualizacja zapory. 

W konferencji wzięli też udział: gen. bryg. SG Wioleta Gorzkowska, zastępca komendanta głównego SG oraz Marek Chodkiewicz, pełnomocnik ds. przygotowania i realizacji zabezpieczenia granicy państwowej.

Minister Mariusz Kamiński zaznaczył, że rozwiązania dotyczące budowy zapory na granicy polsko-białoruskiej są oparte na doświadczeniu innych państw (m.in. Stanów Zjednoczonych, Grecji, Hiszpanii czy Węgier). W najbliższym czasie zapory powstaną również w państwach bałtyckich (Litwa, Łotwa, Estonia). Litwę, w ramach misji Frontexu, wspierają aktualnie funkcjonariusze polskich służb.

Szef MSWiA podał szczegółowe informacje o lokalizacji zapory. – Zapora powstanie na długości ponad 180 km wzdłuż granicy z Białorusią, na terenie Podlasia. Na Lubelszczyźnie mamy naturalną zaporę w postaci rzeki Bug i tam w inny sposób będziemy zabezpieczali naszą granicę – powiedział.

– Naszym celem jest to, żeby zapora powstała do końca I półrocza 2022 roku – zapowiedział minister Mariusz Kamiński.

Zapora będzie mierzyła 5,5 metra wysokości: 5 metrów to stalowe słupy, zwieńczone półmetrowym zwojem z drutu tak, aby nie można było przejść na druga stronę. Zastosowane zostaną także nowoczesne, elektroniczne metody zarządzania granicą (czujniki ruchu wzdłuż całej granicy, kamery). Ponadto wschodnia granica Polski zostanie wzmocniona dodatkową liczbą 750 funkcjonariuszy Straży Granicznej.

Minister Mariusz Kamiński mówił też o procedurach dotyczących budowy zapory. – Procedury będą zatwierdzane przez komitet sterujący, który powstanie w najbliższych dniach. Będziemy działali transparentnie. Opinia publiczna będzie na bieżąco informowana, jakim firmom powierzono budowę tego strategicznego przedsięwzięcia – podkreślił.

Gen. bryg. SG Wioleta Gorzkowska, zastępca komendanta głównego SG, przedstawiła system zabezpieczeń, który powstanie na granicy polsko-białoruskiej. Poinformowała, że zabezpieczenia zostały zaplanowane tak, aby wszystkie naruszenia lądowego odcinka granicy wykrywać w czasie rzeczywistym. – System będzie zbudowany z kilku linii ochrony. Pierwszą stanowić będzie bariera fizyczna w postaci solidnego i masywnego ogrodzenia, którego nie będzie można sforsować przy użyciu narzędzi, drabin czy desek. Kolejną linią ochrony w systemie zabezpieczającym granicę będą kable detekcyjne, sygnalizujące ruch poruszającego się obiektu. W kolejnej linii zostaną umieszczone kamery z funkcją wykrywania ruchu – wyjaśniła zastępca komendanta Straży Granicznej.

Gen. bryg. SG Wioleta Gorzkowska podkreśliła, że wszystkie próby naruszenia ogrodzenia będą sygnalizowane do centrów nadzoru. Otrzymany alarm będzie weryfikowany przez operatorów. Ponadto, w ramach nowego programu modernizacji służb mundurowych na lata 2022-2025, Straż Graniczna planuje budowę bariery elektronicznej na całej zewnętrznej lądowej granicy Unii Europejskiej. W SG został powołany również zespół, który pracuje nad rozwiązaniami budowy wsparcia technicznego na rzekach.

Marek Chodkiewicz, pełnomocnik do spraw przygotowania i realizacji zabezpieczenia granicy państwowej mówił o szczegółach technicznych zapory. Podkreślił, że zapora zostanie wykonana przede wszystkim ze stali. – Przewidujemy postawienie słupów stalowych i paneli stalowych, w zależności od warunków gruntowych. Zaporę chcemy zbudować jak najszybciej – powiedział.

Pełnomocnik do spraw przygotowania i realizacji zabezpieczenia granicy państwowej zwrócił uwagę, że ze względu na tempo prac, zabezpieczenie granicy powinny budować duże firmy. Mają one odpowiedni potencjał wykonawczy i dysponują specjalistycznym sprzętem. Ważne będzie też doświadczenie potencjalnych wykonawców zapory w budowaniu inwestycji liniowych.

Zabezpieczenie granicy z Białorusią

W ciągu ostatnich kilku miesięcy Straż Graniczna odnotowuje zwiększoną presję migracyjną na polsko-białoruskim odcinku granicy państwowej. Pomimo zapewnienia dodatkowego wsparcia kadrowego dla oddziałów SG, pomocy żołnierzy Sił Zbrojnych RP i Policji oraz zastosowanych tymczasowych instalacji, liczba podejmowanych prób przekroczenia granicy polsko-białoruskiej nie maleje. Od 1 sierpnia br. Straż Graniczna odnotowała już ponad 30 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej.

Ustawa o budowie zabezpieczenia granicy państwowej określa zasady realizacji budowy zabezpieczenia granicy państwowej, będącej zarazem zewnętrzną granicą Unii Europejskiej. Rozwiązania w niej zawarte stwarzają podstawy prawne umożliwiające skuteczne, szybkie i efektywne zrealizowanie tej inwestycji. Ustawa stworzyła mechanizmy, które umożliwiają wybudowanie bariery w możliwie najkrótszym czasie. Spowodowane jest to istniejącymi zagrożeniami, jakie powoduje obecny proceder nielegalnej migracji.

Inwestorem budowy bariery wzdłuż granicy państwowej jest komendant główny Straży Granicznej, który już powołał pełnomocnika w tej sprawie. Do przygotowania i realizacji inwestycji zostanie także powołany zespół, w którego składzie znajdą się podmioty istotne dla całego procesu inwestycji.

Ustawa o budowie zabezpieczenia granicy państwowej weszła w życie 4 listopada br.

4 komentarzy "Minister Mariusz Kamiński przedstawił szczegóły dotyczące budowy zapory na granicy z Białorusią"

 1. Ciekawe czego symbolem jest galopująca inflacja w kraju w którym symbol symbolem symbolu?

  • bob budowniczy | 9 listopada 2021 at 23:36 |

   Jak ty nie wiesz co to jest inflacja po co głupku się pytasz.

   • Jak nie odróżniasz pytania:- czego symbolem jest inflacja? – od pytania: co to jest inflacja? – to po co się odzywasz… głupku.

   • Nie zuawazyles do tej por budowlancu od siedmiu bolesci, ze kiedykolwiek masz zamiar kogoś obrazic prymitywie, to to, co miało byc w twoim mniemaniu przeblyskiem inteligencji okazuje sie jej calkowitym brakiem. Jak to jest poprancu jeden, pograzac sie coraz glebiej, i glebiej i coraz dobitniej obnazac kolejne poklady bezdennej glupoty? Jak to jest wciaz probowac sobie samemu udowodnic ze sie istnieje i cos sie znaczy, gdy inni cie na codzien nie zuwazaja, a flaszka znowu pusta…. Jak to jest byc tak przerazliwie glupim, ze nawet samemu ze soba bez flaszki nie idzie wytrzymac? Jak to jest? Opowiesz nam o tym?

 2. Internet Telewizja Włodawa

Możliwość komentowania jest wyłączona.

Skip to content