Mało chętnych do OSP. “To zjawisko ogólnopolskie. Mam nadzieję, że przejściowe”

Wyjazdy młodzieży do pracy w dużych miastach lub za granicę przekładają się na niedostateczny nabór do OSP – ROZMOWA z Franciszkiem Gruszkowskim, od 40 lat prezesem Ochotniczej Straży Pożarnej we Włodawie.

 • Ktoś z Włodawy powiedział, że miejscowa OSP to Franciszek Gruszkowski, a Franciszek Gruszkowski to najbardziej rozpoznawalny ochotnik w mieście i powiecie.

– Na pewno zasłużonych pasjonatów pożarnictwa jest u nas więcej. Przyznaję natomiast, że tak jak w ciągu ostatnich czterech dekad różnie układała się moja zawodowa kariera, to jako społecznik od 1981 roku po dziś dzień prezesuję naszej OSP. To dla mnie zaszczyt, ale też przyjemność. Czasu wystarcza mi też na prezesowanie Zarządowi Powiatowemu Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczpospolitej Polskiej. Jestem też członkiem Zarządu Wojewódzkiego Związku OSP RP w Lublinie.

 • Skąd to zamiłowanie do pożarnictwa?

– W pierwszych akcjach gaśniczych uczestniczyłem jako syn strażaka z mojej rodzinnej Lisznej w gminie Sławatycze. Miałem wtedy 15-16 lat. Kiedy ukończyłem 18, zostałem pełnoprawnym członkiem tamtejszej OSP. Po przeniesieniu do Włodawy z czasem zacząłem już uczestniczyć w zebraniach tutejszej OSP i Zarządu Powiatowego Związku OSP RP. W końcu z rekomendacji ustępującego prezesa włodawskiej OSP Tadeusza Garbaciaka, ówczesnego naczelnika miasta zająłem jego miejsce. Nie spodziewałem się, że aż na tak długo.

Dalszą część wiadomości znajdą Państwo na stronie Dziennika Wschodniego.

1 Komentarz do "Mało chętnych do OSP. “To zjawisko ogólnopolskie. Mam nadzieję, że przejściowe”"

 1. a czym zachęca OSP aby wstąpić w ich szeregi?

 2. Pan Gruszkowski opowiada, że jest “niedostateczny nabór do OSP”. Zapytam dlaczego, kiedy przestał być burmistrzem nie zapraszał już na zebrania członka OSP, pomimo opłacanych składek i ważnej legitymacji?

 3. Najprawdopodobniej “niewygodny” członek się trafił. Za dużo polityki w szeregach OSP

 4. osp-owiec | 22 lipca 2021 at 08:44 |

  gospodarze WŁODAWY ….POBUDKA !!!!dzwonek !!!!!!!!!!!!chodnik-przejście BEZPIECZNE od tesco do kik,ccc,my center….gospodarze WŁODAWY ….POBUDKA !!!!

 5. W osp włodawa nie są wypłacane ekwiwalenty za akcje a uchwała jest sprzed wielu wielu lat już dawno nie adekwatna. W innych gminych strażacy dostają po 26 zł za godzinę gaśniczo- ratuntkową

 6. Szkoda zazwyczaj to na miejsce zdarzenia jako pierwsza przybywa jednostka z OSP (wpisz wieś/gminę)……, która udzieliła osobom poszkodowanym pierwszej pomocy.

 7. Internet Telewizja Włodawa

Możliwość komentowania jest wyłączona.