Kufer znanej aktorki przyjechał do Włodawy. Będzie można go zobaczyć?

Kufer, który należał do przedwojennej aktorki, Marii Federowicz, ostatecznie trafił do Włodawy. Jego losy to ciągła podróż i sporo tajemnic. Jak to się stało, że jedyny eksponat muzealny należący do diwy teatralnej przybył do nadbużańskiego miasteczka?

Kufer, w którym znajdowały się stroje teatralne Marii Federowicz, odziedziczył po niej syn – Tomasz Valeri. W latach 30. ubiegłego wieku studiował na politechnice w Warszawie, gdzie zaprzyjaźnił się ze Stanisławem Suprynem z Lublina, późniejszym inżynierem lotnictwa w świdnickich zakładach. W 1939 r. młody Valeri postanowił wyjechać z kraju i poprosił przyjaciela o przechowanie pamiątek po matce. Lubelski inżynier przyjął kufer z zawartością, ale pamiątki już nigdy nie trafiły do właściciela. Po tym, jak Tomasz Valeri wyjechał z Polski, słuch po nim zaginął.

Ci sąsiedzi to kolekcjonerzy i miłośnicy historii. Kufer nie był w najlepszym stanie, ale jako eksponat cieszył oko. Były na nim naklejki, dzięki czemu wiadomo było, jakie miasta odwiedzała aktorka. W 2020 r. kolekcjonerzy postanowili wyprowadzić się z Lublina do Włodawy. Niestety, ze względu na brak miejsca, kufer musiał pozostać jeszcze w Lublinie.

Dalszą część wiadomości znajdą Państwo na stronie Super Tygodnia.

1 komentarz "Kufer znanej aktorki przyjechał do Włodawy. Będzie można go zobaczyć?"

  1. O ja pierdziu…

  2. Internet Telewizja Włodawa

Możliwość komentowania jest wyłączona.

Skip to content