Kolejne oszustwo podczas internetowych zakupów

Wczoraj mieszkaniec Włodawy powiadomił policjantów o oszustwie na prawie 2000 złotych podczas zakupu nagrzewnicy indukcyjnej. Mężczyzna zainteresował się produktem oferowanym na aukcji internetowej, następnie „dogadał się” ze sprzedającym, poza aukcją zamówił towar i dokonał przelewu. Do tej pory towaru nie otrzymał, ponieważ najpierw paczka miała się zgubić, a później sprzedający tłumaczył, że nie posiada zamówionego modelu.

Wczoraj do włodawskiej komendy zgłosił się mieszkaniec miasta, który powiadomił nas o oszustwie internetowym. Z relacji zgłaszającego wynikało, że miesiąc temu na jednym z portali aukcyjnych zainteresował się ofertą nagrzewnicy indukcyjnej. Poza aukcją „dogadał się” ze sprzedającym, który zgodził się sprzedać towar za kwotę 1850 złotych. Mieszkaniec Włodawy po złożeniu zamówienia dokonał przelewu na wskazany rachunek. Ponieważ towaru nie otrzymał, kontaktował się ze sprzedającym, który najpierw twierdził, że paczka się zgubiła, a następnie, że nie ma jednak zamówionego modelu urządzenia. Ostatecznie miał zwrócić pieniądze kupującemu. Jednak mieszkaniec Włodawy do tej pory nie otrzymał ani pieniędzy, ani zamówionego towaru.

Niestety nieuczciwi sprzedawcy wciąż oferują różne produkty w okazyjnych cenach, a następnie nie wywiązują się z umówionej transakcji. Często do wyłudzenia pieniędzy dochodzi właśnie poprzez oferty kupna/sprzedaży. Na portalu aukcyjnym oszuści zamieszczają atrakcyjną ofertę kupna. Oszuści bardzo umiejętnie podchodzą do klienta i są w stanie przekonać go do płatności z góry lub wpłaty zaliczki, wykorzystując jego nieświadomość i brak ostrożności w sieci. Dlatego cały czas apelujemy o zachowanie rozwagi w trakcie zakupów online.

Przypominamy także, aby starać się korzystać ze sprawdzonych stron oraz unikać  płatności z góry jeżeli nie kupujemy towaru na sprawdzonych i zaufanych portalach. Podstawową zasadą bezpiecznego pozwalającą właściwie realizować transakcje na portalach aukcyjnych jest konieczność przestrzegania regulaminu. Aby uniknąć osób podszywających się pod sprzedających należy unikać zakupów poza aukcją.

Każde oszustwo internetowe można zgłosić na Policję. Należy pamiętać, by zabrać ze sobą dokumentację:

  • datę i numer aukcji, jej przedmiot oraz wylicytowaną cenę,
  • nazwę i numer konta sprawcy oszustwa;
  • sposób kontaktu ze sprzedającym: jego e-mail, nr telefonu, adres,
  • sposób dokonania zapłaty i kwotę.

sierżant sztabowy Elwira Tadyniewicz
KPP Włodawa

Skip to content