Kiedy odszkodowania za stan wyjątkowy?

Przedsiębiorcy, którzy ponieśli straty z powodu wprowadzenia stanu wyjątkowego, czekają na pieniądze. Wciąż jeszcze są szanse na uzyskanie rekompensat.

W związku z wprowadzeniem stanu wyjątkowego przedsiębiorcom przysługują odszkodowania. Do 3 listopada takich wniosków wpłynęło do Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego jedynie 15. 

– 25 października 2021 r. wojewoda lubelski wystąpił z wnioskiem do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów o przyznanie ponad 10 mln zł z rezerwy ogólnej budżetu państwa na rok 2021 z przeznaczeniem na wypłatę rekompensat dla podmiotów objętych rozporządzeniami Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w sprawie wprowadzenia i przedłużenia stanu wyjątkowego na obszarze części województwa podlaskiego oraz części województwa lubelskiego. W ramach kwoty ogólnej przeznaczonej na wypłatę rekompensat, dla powiatu włodawskiego skalkulowano ponad 5 mln zł – informuje Agnieszka Strzępka, rzeczniczka wojewody lubelskiego. 

– Wniosek złożyłem tydzień po ogłoszeniu naboru. Do tej pory nie mam ani decyzji, ani przelewu. Działalność utrzymuję tylko dlatego, że liczę na to odszkodowanie. Potem najprawdopodobniej zawieszę prowadzenie firmy. Nie jestem w stanie przygotować się na kolejny sezon turystyczny, bo nie wiem, jakie zapadną decyzje związane ze stanem wyjątkowym i epidemią. Bez sensu jest wydać kilka tysięcy złotych na nowy sprzęt dla turystów, skoro nie wiem, czy ich będę miał. Rząd nie ma świadomości lokalnej. Takie zamknięcia skutkują nie tylko tym, że przez trzy miesiące nie będę miał zarobku. To są skutki na lata. A rekompensata dotyczy tylko okresu stanu wyjątkowego – mówi nam jeden z lokalnych przedsiębiorców.

Dalszą część wiadomości znajdą Państwo na stronie Super Tygodnia.

Skip to content