Jezioro Białe coraz bardziej zanieczyszczone

Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Lublinie alarmuje, że wkrótce woda może stracić pierwszy stopień czystości.

Gmina Włodawa Z powodu intensywnego użytkowania rekreacyjnego Jezioro Białe jest coraz bardziej zanieczyszczone.

Badania wód powierzchniowych prowadzone są w tzw. 6-letnich cyklach planów gospodarowania wodami. Kończą się w tym roku i trwa podsumowanie uzyskanych wyników. Okazuje się, że stan wody w Okunince pogarsza się.

– W latach 2010-2014 woda w jeziorze spełniała wymagania stanu dobrego. Za wyjątkiem 2013 r., kiedy ze względu na zbyt niską przezroczystość, odtlenienie hypolimnionu w okresie letnim oraz fitoplanktonowy wskaźnik PMPL wodzie przypisano umiarkowany stan ekologiczny, co warunkuje zły stan wody – czytamy w piśmie WIOŚ-u skierowanym do wójta gminy Tadeusza Sawickiego oraz starosty powiatu włodawskiego Andrzeja Romańczuka. – Analizując wieloletnie wyniki badań zaobserwowano niepokojące zmiany zachodzące w ekosystemie Jeziora Białego – alarmuje dalej inspektorat.

Dalsza część wiadomości znajduje się na stronie SuperTydzień

1 Komentarz do "Jezioro Białe coraz bardziej zanieczyszczone"

 1. Wiedziałem, że Sawicki rozwalił RSP Różanka , że teraz rozwali Gminę Włodawa ale . że mu sie uda zniszczyć Jezioro Białe to jest rekordzistą. Należy zbadać czy ziemia wożona po wykonaniu chodnika spełniana normy. To Gmina zapłaciła wykonawcy dodatkowe pieniądze bez przetargu – ponad 60tysęcy choć miał w umowie pozostawienie placu uporządkowanego.

 2. pewnie woda zamienia się w piwo trzeba jeszcze raz zrobić badanie

 3. woda zanieczyszczona? a to ci ciekawostka? a może zapytamy pana Wiesława Holaczuka dlaczego pozwolił na zatopienie między innymi wraku śmigłowca w jeziorze. to miała być wielka atrakcja dla nurków. chciałbym teraz zobaczyć statystyki ilu turystów skorzystało z tej atrakcji. A Holaczuk mógłby się wytłumaczyć dlaczego pozwolił na zatopienie śmigłowca pełnego kabli, z oponami na kołach i ze smarem na różnych częściach?! z tego co wiem to na dnie jest jeszcze wrak trabanta i inne tego typu atrakcje.

 4. na malutkim stoku narciarskim, przy 1000 narciarzy stoi kilka sezonowych TOY-TOY, a przy jeziorze,przy 20000 tys.!!!!! plażowiczów naliczyc można ILE,policzycie????? o tym SANEPID nie wie ???? wójt nie wie ????

 5. A ja uważam że najwiekszą szkodę robią motorowki i ten fruwajacy plecak. Tak małe jezioro a motorówek wiecej niż gdziekolwiek indziej.To jest najwieksze zagrożenie

 6. CO TU KOMENTOWAC WIELU ROBI WIELKIE PIENIADZE CZERPIAC KORZYSCI Z JEZIORA [BIZNES] ZYCIA A W ZAMIAN BRUD I SYF DLA POKOLEN.NALEZAŁO BY WPROWADZIC WIELE ZMIAN A PRZEDEWSZYSTKIM ZAKAZY UZYWANIA SILNIKOW SPAQLINOWYCH NIE TYLKO W ŁODZIACH ALE WSZYSTKICH INNYCH OD KOSIARKI DO SAMOCHODU.BIZNESY ZROBIA KASE I ODEJDA JEZIORO ZOSTANIE.MAMY TYLKO JEDNO BIAŁE KTORE MOZE ZAMIENIC SIE SZYBKO NA SZARE LUB METNE.

 7. Wpuścić kilka rekinów, woda bardzo szybko oczyści się samoistnie 🙂

 8. zawsze optymista | 26 listopada 2015 at 10:20 |

  Jestem zdania, iż nasze władze gminne i powiatowe robią bardzo mądrze niszcząc jezioro białe, jeszcze więcej zgód na uźytkowanie motorówek i innych sprzętów z jeszcze większymi silnikami powinni wydać , a jak już wszystko zmielą a może i parę osób zabiją, woda będzie śmierdzieć i nie nadawać do jakiegokolwiek użytku to w końcu te paredziesiąt tysięcy wczasowiczuw zacznie sobie w ciszy i spokoju wypoczywać w ośrodkach wypoczynkowych, kwaterach prywatnych, jeść i pić w tych wszystkich knajpach i barach, bawić się w dyskotekach no i wykupią wszystkie towary w sklepach i tych wszelakiej maści budkach. Reasumując to już za kilka lat Okuninka będzie krainą szczęśliwości i napychającą po brzegi kase Urzędu Gminy .

 9. Oby tylko shark miał się dobrze!

 10. Pozwolenie na poruszanie się motorówkami powinna mieć policja i wopr. Żadne plecaki, banany. Skończyć z biznesem Skazy .Zakaz smarowania się kremami z filtrami, które nic nie dają a nabijają kasę producentom a po wejściu do wody robi się tłusta plama.

 11. fan białego | 29 listopada 2015 at 16:09 |

  Należy wszelkimi możliwymi środkami wymusić na władzy gminnej i powiatowej zakaz używania silników spalinowych. To skandal aby poświęcać jezioro dla kilku biznesmenów. Naprawdę bez motorówek jezioro będzie nie mniej atrakcyjne. Ciekawe tylko czy nasi rządzący mają tyle odwagi

 12. Internet Telewizja Włodawa

Możliwość komentowania jest wyłączona.

Zmiana wielkości czcionki