Jak zrobić odpływ z wanny?

Wanna nie od dziś kojarzy nam się z komfortem i luksusem. Usytuowana w centralnym punkcie łazienki stanie się ozdobą samą w sobie. Aby cieszyć się nią bez problemów warto wiedzieć, jak zamontować ją odpowiednio. Jeśli chcesz uniknąć najczęstszych błędów przeczytaj nasz tekst.

Montaż wanny – od czego zacząć?

Decydując się na model wanny, który spełni wszystkie nasze oczekiwania pod względem użyteczności i estetyki, zastanówmy się jaki model w naszej łazience sprawdzi się najlepiej. Mamy do wyboru wanny narożne, wolnostojące, prostokątne oraz te do zabudowy. To od rodzaju wanny będzie uzależniony sposób instalacji odpływu.

Luxurious Modern Bathroom interior design,white bathtub on grunge dark blue wall,3d render

Standardowo odpływ wanny umieszcza się około 15-16 cm ponad poziomem podłogi. Każdy odpływ musi być wyposażony w kolanka, które zabezpieczają nam pomieszczenie przed wydobywającymi się z kanalizacji brzydkimi zapachami.

Montując syfon wannowy weźmy pod uwagę czy nasza wanna stoi na nośniku czy na nóżkach. To pozwoli nam odpowiednio zabezpieczyć dojście rewizyjne do syfonu. Przez co unikniemy demontażu części lub całej zabudowy wanny w przypadku usterki. Sam montaż syfonu jest procesem wymagającym skupienia i precyzji. Po umieszczeniu wszystkich uszczelek, uprzednio posmarowanych płynem do naczyń by zwiększyć ich elastyczność, w odpowiednich miejscach możemy poskładać wszystkie elementy. Po próbie kontrolnej szczelności, polegającej na wlaniu wody, możemy zająć się zabudową wanny układając płytki łazienkowe na uprzednio przykręconej do stelażu płycie.

Na koniec bardzo starannie wypełnijmy silikonem sanitarnym szczeliny powstałe pomiędzy ścianą, a montowaną wanną dzięki temu woda nie będzie spływać po ścianie.

Precyzja i chęci – klucz do samodzielnego montażu brodzika i kabiny prysznicowej

Kabiny prysznicowej brodzik montujemy po wcześniejszym przygotowaniu otoczenia. Zaczynamy od pokrycia ściany hydroizolacją, a następnie kładziemy płytki i fugi. Po wybraniu odpowiedniego modelu brodzika i miejsca gdzie zamontowana będzie kabina prysznicowa możemy przejść do montażu, uwzględniając gdzie znajduje się wlot do rury kanalizacyjnej i uwzględniając niezbędny spadek. To dzięki niemu woda będzie spływać do kanalizacji. Po ustawieniu brodzika montujemy nóżki i poziomujmy. Kolejnym krokiem będzie zamontowanie syfonu i podłączenie go z rurą kanalizacyjną. Tutaj także niezbędna jest precyzja i dokładność w układaniu uszczelek. Następnie na przygotowany wcześniej brodzik nakładamy klej lub silikon i mocujemy go przy użyciu poziomicy do ściany. Kolejnym krokiem będzie włożenie syfonu w otwór odpływowy w brodziku i dokładne połączenie go z elementem przymocowanym wcześniej do części kanalizacyjnej. Na koniec standardowo sprawdzamy czy syfon nie przecieka, zalewając go wodą. Potem jeszcze tylko mocowanie zabudowy bocznej lub panelu i możemy cieszyć się z samodzielnie zamontowanego brodzika.

Skip to content