Jak zacząć swoją przygodę ze sportami walki? Zobacz, co musisz wiedzieć

Jeśli planujesz zacząć trenować sporty walki, musisz dokonać porównania i wyboru określonej dyscypliny. Pamiętaj także o konieczności zaopatrzenia się w odpowiednie akcesoria. Bez nich walka wręcz niemożliwa, a już na pewno bardzo zwiększa ryzyko kontuzji.

  1. Kilka rodzajów sportów walki – krótka charakterystyka najpopularniejszych dyscyplin

Szczególną popularnością na świecie oraz w Polsce cieszy się boks. We wskazanym sporcie dwóch zawodników walczy między sobą na pięści. Sportowcy dobierani są według kategorii wagowych, tak by rywalizacja między nimi była wyrównana i żaden nie miał znacznej przewagi. Walka odbywa się w ringu i toczy według ściśle określonych zasad. Ilość rund zazwyczaj wynosi od trzech do dwunastu.
W boksie wygrywa ten zawodnik, który znokautuje przeciwnika albo uzyska większą ilość punktów od sędziów. W trakcie treningów bokserskich przydają Ci się specjalne rękawice oraz ochraniacze na zęby. Do 2013 roku na amatorskich walkach bokserskich obowiązywał nakaz noszenia dedykowanych kasków. Dziś jest on zniesiony, choć ostateczna decyzja dotycząca używania ochraniaczy głowy należy do zawodników.

Równie popularny co boks jest kickboxing. Tu ciosy bokserskie łączą się jednak możliwością używania nóg, a więc kopnięciami. Co ciekawe, kickboxing uważany jest nie tylko za sport z kategorii sztuk walki, ale też skuteczną formę samoobrony. Podobnie, jak i w boksie – rywale podzieleni są na określone kategorie wagowe, spotykają się w ringu i potrzebują specjalnych akcesoriów w postaci rękawic oraz ochraniaczy na piszczele.

MMA to dyscyplina, w której wykorzystywane są różne techniki walki – zarówno elementy boksu, jak i zapasów czy judo. W przypadku Mixed Martial Arts zawodnicy rywalizują w oktagonie, który określa się również jako klatkę. Walczą zarówno na stojąco, jak i w parterze, używając przy tym kopnięć, ciosów pięściami, a nawet duszenia. Jeśli planujesz trenować akurat ten sport, musisz zaopatrzyć się m.in. w odpowiednie rękawice do MMA oraz ochraniacze.

Wrestling, czyli zapasy, to w przypadku sportów walki jedna z najstarszych dyscyplin na świecie, będąca także rywalizacją olimpijską. Zawodnicy uprawiający zapasy walczą na macie, a ich celem jest przewrócenie przeciwnika. W trakcie treningów i walk absolutną podstawą, jeśli chodzi o wyposażenie, są buty wrestlingowe.

  1. Pozostałe rodzaje sportów walki – krótka charakterystyka

Wśród pozostałych dyscyplin sportowych z kategorii sztuk walki wymienić można: judo, karate, muay thai, BJJ czy taekwondo. Pierwsza ze wspomnianych, a więc judo, to wbrew pozorom dyscyplina, która nie skupia się na dużej sile fizycznej. Wygraną nad przeciwnikiem ma zapewnić odpowiednie zastosowanie różnych technik, w tym rzutów, duszeń, dźwigni itd. Karate z kolei skupia się na uderzeniach, blokadach, unikach i kopnięciach. Muay thai, a więc tajski boks, w porównaniu z tym klasycznym – zapewnia większą możliwość ruchów. Dozwolone są bowiem kopnięcia, używanie kolan i łokci. BJJ, czyli brazylijskie jiu-jitsu koncentruje się na walce w parterze i technikach obalania przeciwnika. Zaś taekwondo, które pochodzi z Korei, stanowi skuteczną formę samoobrony opartą o dynamiczne kopnięcia, uderzenia i metody parterowe.

W przypadku niektórych z wymienionych dyscyplin konieczne jest zaopatrzenie się w specjalne rękawice i ochraniacze. W większości nie są jednak wymagane buty, a w odniesieniu na przykład do karate – należy mieć specjalny strój, tak zwane kimono czy Karate-Gi.

  1. Porównanie określonych dyscyplin z zakresu sztuk walki i ostateczna decyzja dotycząca treningów

Bez względu na ostateczny wybór, musisz wiedzieć, że sporty walki to w dużym skrócie – szacunek dla przeciwnika i poszanowanie zasad określonej dyscypliny. Poza siłą fizyczną, znajomością konkretnych reguł liczy się więc pokora, determinacja i siła woli. Wybierz mądrze, kieruj się swoimi możliwościami i tym, co dany sport może Ci zagwarantować.

Pamiętaj również o tym, że garderoba sportowa i akcesoria dla mężczyzny uprawiającego jeden z powyższych sportów jest koniecznym elementem treningów i walk. Bez niej bardzo łatwo o kontuzje, które w wymienionych dyscyplinach bywają bardzo dotkliwe, a nawet groźne dla zdrowia i życia.

Artykuł sponsorowany

Skip to content