Jak wybrać kancelarię adwokacką?

W życiu każdego są takie sytuacje, w których niezbędna jest pomoc prawnika. Często zdarza się, że spadają one na nas zupełnie nieoczekiwanie, przez co nie mamy zbyt wiele czasu na poszukiwania najlepszego reprezentanta naszej sprawy. Wybór pada więc na kogoś przypadkowego lub kancelarię, której nazwa znana jest na lokalnym rynku. Skąd jednak mamy wiedzieć, że wybraliśmy dobrze? Czy nasz prawnik gotów jest poświęcić nam maksymalnie dużo czasu i energii? Czy sprawa rozstrzygnie się na naszą korzyść?

Czym zajmuje się adwokat i kiedy go potrzebujemy?

Na początek warto wspomnieć, kim jest adwokat i czym różni się od radcy prawnego. Te dwa tytuły są często mylone ze sobą, z racji wielu podobieństw. Zarówno adwokata, jak i radcę prawnego tytułujemy mianem mecenasa, obaj posiadają to samo wykształcenie prawnicze i zajmują się świadczeniem pomocy prawnej.

Główna różnica tych pokrewnych zawodów występuje w sposobie zatrudniania, gdyż adwokat wykonuje swój zawód jedynie poprzez indywidualną działalność bądź spółkę (tzw. kancelarię). Natomiast radca prawny może pozostawać w stosunku pracy z przedsiębiorcą, którego reprezentuje. Ponadto, do niedawna nie mógł występować w niektórych sprawach, jak postępowanie karne i karnoskarbowe. Obecnie coraz częściej mówi się o połączeniu tych zawodów, jak ma to miejsce w większości krajów Europejskich.

Już sama nazwa tego zawodu zaczerpnięta z łaciny oznacza “wezwanie na pomoc”. Tak więc podstawowym zadaniem adwokata jest pomoc prawna i reprezentowanie swojego klienta podczas sprawy w sądzie. Ponadto adwokat zajmuje się sporządzaniem opinii i aktów prawnych, a także umów i dokumentów o charakterze prawnym.

Jest wiele rodzajów spraw i sporów sądowych, w przypadku których musimy skorzystać z usług prawnika. Są to między innymi postępowania z zakresu prawa cywilnego, rodzinnego, karnego czy pracy. Większość osób udaje się do kancelarii prawnych, kiedy potrzebują pomocy w sytuacji:

  • rozwodu
  • podziału majątku lub ustalenia alimentów
  • odszkodowania i zadośćuczynienia
  • sprawy karnej bądź wykroczenia.

Na co zwrócić uwagę, aby wybrać dobrą kancelarię?

Osoby poszukujące prawnika często proszą na forach internetowych o polecenie kogoś konkretnego.  W odpowiedzi zwrotnej najczęściej otrzymują obszerną listę “polecanych adwokatów”, jednak problem samego wyboru wciąż pozostaje nierozstrzygnięty.

Nie ma sensu decydować się na pierwszego lepszego adwokata z ulicy. Zanim więc to zrobisz, zastanów się, jakiego zakresu prawa dotyczy Twój przypadek, czego oczekujesz od osoby Ciebie reprezentującej oraz na jakiej finalnej korzyści Ci zależy. Dokładne przeanalizowanie tych trzech aspektów ułatwi wyselekcjonowanie dobrej kancelarii adwokackiej.

Następnym krokiem powinno być sporządzenie listy prawników z okolicy, którzy specjalizują się w zakresie prawa obejmującym Twoją sprawę. Doświadczenie danej kancelarii z pewnością korzystnie wpłynie na przebieg  postępowania i pomoże uzyskać możliwie najlepsze dla Ciebie skutki. Warto zwrócić uwagę także na opinie klientów i ich poziom zadowolenia z usług prawnych adwokata.

Dosyć trudnym tematem może być cena usług prawnika, który przypadł nam do gustu. Zanim zaczniesz szukać tańszej oferty, zastanów się, czy naprawdę w tej kwestii powinno się oszczędzać. Dobry prawnik posiada kilka lat doświadczenia, odpowiednie uprawnienia i ma za sobą rozmaite, mniej lub bardziej skomplikowane sprawy. Zatrudniając wprawionego adwokata, stanowczo zwiększysz szansę wygranej.

Bardzo ważne przy współpracy jest również wzajemne zaufanie. Aby wybrać kancelarię prawną, należy oczywiście umówić się na wstępne spotkanie z adwokatem. Tylko bezpośrednia rozmowa pozwoli Ci podjąć ostateczną decyzję. Na spotkaniu nie tylko przedstawisz swoją sprawę i oczekiwania, ale także ocenisz, czy masz do czynienia z kompetentnym i rzetelnym prawnikiem.

Przed spotkaniem w kancelarii należy oczywiście odpowiednio się przygotować. Zbierz wszystkie dokumenty i różnego rodzaju dowody dotyczące danej sprawy oraz zastanów się, jakie informacje na temat usług prawnych chcesz uzyskać. Możesz przygotować sobie również gotową listę w formie pytań, aby na spotkaniu nie zapomnieć o żadnym aspekcie.

Podczas rozmowy postaw na szczerość – pomoże ci to w nawiązaniu dobrej relacji opartej na wzajemnym zrozumieniu.

Co to właściwie znaczy dobra kancelaria adwokacka?

W dobrej kancelarii prawnej oczywiście pracują dobrzy adwokaci dbający o swoich klientów.  Podchodzą oni do każdego indywidualnie, poświęcając mu maksymalnie dużo czasu i doświadczenia. Profesjonalny, skuteczny prawnik doskonale rozumie potrzeby klienta i jest w pełni oddany sprawie.

Większość osób zapytanych o to, jakie cechy u prawników są dla nich ważne, najczęściej wskazuje rzeczowość, cierpliwość, pełną dyspozycyjność czy rzetelność. W przypadku wyboru usługi kancelarii prawnej masz prawo oczekiwać wysokiego standardu i uczciwości.

Jak wybrać kancelarię prawną odpowiednią dla mnie?    

Przejrzyj ofertę pomocy prawnej, jaką posiadają lokalne kancelarie i wytypuj te, które mają doświadczenie w sprawach podobnych do Twojej. Pamiętaj, że przy wyborze kancelarii prawnej należy zwrócić uwagę na:

  • zakres prawa, w którym specjalizuje się kancelaria
  • opinie klientów korzystających z jej usługi
  • doświadczenie pracujących w kancelarii prawników
  • ilość spraw rozstrzygniętych na korzyść klienta
  • łatwa dostępność wszystkich informacji
  • dobry kontakt na linii klient – prawnik.

Kancelaria adwokacka, która prowadzi Twoją sprawę, musi być przede wszystkim skuteczna. Dlatego dobrze przemyśl swoją decyzję i nie bądź pochopny przy wyborze. Zastanów się, co się stanie, jeśli kancelaria prawna okaże się być nieuczciwa – prawdopodobnie narazisz się na spore straty.

Jeśli masz jakikolwiek problem prawny, nie czekaj! Wybierz mądrze i ciesz się z wygranej sprawy!

2 komentarzy "Jak wybrać kancelarię adwokacką?"

  1. jobywatel | 6 maja 2021 at 13:36 |

    A dlaczego w Kościele katolickim nie ma rozwodów? Bo przecież w niebie nie ma ani jednego adwokata. Pozdro wszystkim!

    • “I rzekł: Dlatego opuści człowiek ojca i matkę i złączy się ze swoją żoną, i będą oboje jednym ciałem. A tak już nie są dwoje, lecz jedno ciało. Co więc Bóg złączył, niech człowiek nie rozdziela.” Mt. 19.5-6
      W KK kwestie związane z unieważnieniem małżeństwa reguluje Kodeks Prawa Kanonicznego z 1983 r. Jego podstawą jest przyjęcie, że zawarte małżeństwo od samego początku dotknięte było wadą czy błędem i z tego powodu jest nieważne.
      Aby móc wnosić o ustalenie nieważności małżeństwa, musi zaistnieć przynajmniej przeszkoda zrywająca, wada dotycząca zgody małżeńskiej czy brak formy przepisanej prawem.

  2. Internet Telewizja Włodawa

Możliwość komentowania jest wyłączona.

Skip to content