Jak Polak może przygotować się do wyjazdu na Słowację i do USA?

Słowacja i USA to popularne kierunki wśród polskich podróżnych. Pierwszy kraj to punkt wyjazdów przede wszystkim turystycznych, zwłaszcza w sezonie zimowym. Z kolei Stany Zjednoczone cieszą się zainteresowaniem Polaków zarówno jako kraj turystyczny, jak i miejsce imigracji zarobkowej. Z poniższego artykułu można dowiedzieć się, jak najlepiej przygotować się do wyjazdu.

slowacja-a-ubezpieczenie

Słowacja a ubezpieczenie

Polskie ministerstwo spraw zagranicznych udostępnia informacje dla turystów podróżujących do wszelkich krajów. Słowacja została przez nie uznana za bardzo bezpieczny kraj. Polakom u południowego sąsiada nie grożą przestępcy czy terroryści. Niemniej warto być przygotowanym na nieszczęśliwe wypadki. Przykładowo podczas wyjazdu na narty nietrudno o kontuzję. Europejska Karta Zdrowotna nie pokrywa 100% świadczeń medycznych w słowackich placówkach medycznych. Z tego względu turyści powinni ubezpieczyć się samodzielnie. Poza ubezpieczeniem medycznym dobra polisa turystyczna powinna obejmować także:

  • ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej — pokryje ono koszty szkód wyrządzonym osobom trzecim, np. w wypadkach drogowych
  • ubezpieczenie sprzętu sportowego
  • assistance — jest to pokrycie kosztów transportu do Polski w razie potrzeby. Może ono objąć także transport najbliższych poszkodowanego do słowackiego szpitala
  • ubezpieczenie bagażu
  • ubezpieczenie na nagłe wypadki (NNW)

Wiesz już, jak wygląda zagadnienie Słowacja a ubezpieczenie. Jak widać, warto być zabezpieczonym polisą.

Wyjazd do USA — jak się przygotować?

Ceny opieki medycznej w Stanach Zjednoczonych należą do jednych z najwyższych na świecie. Nawet powszechne choroby mogą okazać się bardzo drogie w leczeniu. Z tego względu warto przed wyjazdem do USA zainwestować w odpowiednią polisę turystyczną. Od strony medycznej należy pamiętać także o zaszczepieniu się na COVID. Obecnie nie ma wymogu okazywania negatywnego testu. Jednak osoby nieposiadające amerykańskiego obywatelstwa mają obowiązek okazania dowodu zaszczepienia się. Szczepionkę przyjmuje się najpóźniej 14 dni przed przybyciem do USA. W ramach Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego nie można otrzymać w USA jakiejkolwiek pomocy medycznej.

Należy także przygotować odpowiednią ilość amerykańskiej waluty. Obecny kurs złotówki do dolara to około pięciu złotych za jednego dolara. Przyjezdni z Polski powinni mieć także na uwadze, że płatność popularnym nad Wisłą BLIK-iem nie jest możliwa na terenie USA. Planując zabieraną kwotę powinno się uwzględnić amerykańską kulturę napiwków. Należy wygospodarować odpowiednio wysokie kwoty, by sprostać amerykańskim standardom.

USA nie są niestety całkowicie bezpiecznym państwem. Panuje tam wyższa niż w Polsce przestępczość. Występuje także zagrożenie terroryzmem. Więcej wartościowych informacji o przygotowaniach do wyjazdu do USA można poznać pod adresem https://www.polisaturystyczna.pl/poradniki/wyjezdzam-do-usa-jak-sie-przygotowac-do-wyjazdu. Jest to wpis przygotowany przez podmiot specjalizujący się w udzielaniu pomocy turystom. Można od niego uzyskać także przystępne cenowo, kompleksowe polisy turystyczne na wyjazdy zagraniczne.

Skip to content