Historia niemieckiego obozu zagłady w Sobiborze – zapraszamy na spotkanie z dr. Markiem Bemem

Zapraszamy na dyskusyjne spotkanie panelowe z dr. Markiem Bemem „Historia niemieckiego obozu zagłady w Sobiborze. Postpamięć, postprawda, trudne pytania i niewyjaśnione historie”. Spotkanie odbędzie się 1 lutego 2023 r. (środa) o godz. 10.00 w Galerii Na Parterze Miejskiej Biblioteki Publicznej we Włodawie.

Zapraszając do dyskusji, proponuję spojrzenie na dzieje niemieckiego obozu zagłady w Sobiborze i historię upamiętnienia jego ofiar z perspektywy antropologa kultury i historyka zarazem. Przyjrzymy się aktualnie dostępnym dokumentom jak również literaturze przedmiotu. Spróbujmy zastanowić się nad aktualnym stanem wiedzy historycznej o tym miejscu. Porozmawiajmy o wątpliwościach, lukach i błędach jakie już od wielu lat istnieją w tematyce poświęconej historii ośrodka zagłady w Sobiborze.
Dr Marek Bem

Postpamięć to strefa pamięci grupowej wykraczającej poza pamięć osobistą, dostępna dzięki rozmaitym możliwościom upowszechniania różnego rodzaju „wiedzy”. Postpamięć odnosi się do formuł pamięci innych niż własne, między innymi, zasłyszanych relacji i opinii. Jest reakcją na możliwości bardzo szybkiego, jak nigdy dotąd, zaistnienia tych treści dzięki elektronicznym komunikatorom. W ten sposób buduje się półprawdę. Osoba, która tworzy i udostępnia treść określonego komunikatu lub powiela komunikaty z innych źródeł, może świadomie lub nie dokonać manipulacji treści, efektem czego bywa bardzo często kształtowanie przez odbiorców własnej wiedzy i poglądów.

1 Komentarz do "Historia niemieckiego obozu zagłady w Sobiborze – zapraszamy na spotkanie z dr. Markiem Bemem"

  1. Hi, będzie transmisja w internetach?

  2. Szkoda że to spotkanie będzie o tak wczesnej porze. Temat bardzo interesujący niestety ze względu na porę nie będę mógł być. Proszę wziąć to pod uwagę w przypadku kolejnych takich spotkań. Popieram pomysł z transmisja lub chociaż nagraniem żeby dało się później odsłuchać.

  3. Następna przepompownia pieniędzy

  4. Rozwiń określenie ” przepompownia pieniędzy”,z łaski swojej

  5. Rozwiń określenie ” przepompownia pieniędzy”,z łaski swojej- jest to wydawanie pieniędzy publicznych z naszych podatków na obozy krematoria muzea i takie inne zamiast na polepszenie życia ludzi i tworzenie nowych miejsc pracy zrozumiałeś Anonim!

  6. Muzea i takie inne? No brawo, najlepiej bez muzeów i obozów i tych innych. Byle byłoby co pić? Ja cieszę się, że moje podatki idą na muzea, biblioteki, szkoły i takie inne

  7. Muzea i takie inne to także “miejsca pracy i polepszenie życia innych”, choćby przez rozwój turystyki!

  8. Internet Telewizja Włodawa

Możliwość komentowania jest wyłączona.